Tartalom
A változó kor a nők életének egyik elkerülhetetlen szakasza, mely alapesetben ötvenéves kor környékén kezdődik meg. Ilyenkor a petefészek hormontermelése, a fogamzóképesség csökken, a menstruáció elmarad és sok esetben kellemetlen tünetek lépnek fel.
Ezeket a mindennapi életet érintő kellemetlenségeket azonban felelőtlenség lenne kizárólag ennek számlájára írni!
Ez egy természetes folyamat, melynek legfontosabb ismérve, hogy a hormontermelés a petefészekben megszűnik, a menstruáció pedig fokozatosan elmarad.
Ha az utolsó vérzés utáni fél vagy egy évben nem következik újabb, akkor már klimaxról beszélhetünk.
Nem törvényszerű azonban, hogy mindez ötvenéves korban következzen be – a folyamat akár el is tolódhat, illetve az sem biztos, hogy minden nőre ugyanolyan hatást fog gyakorolni a hormonháztartás megváltozása.
Sokak tapasztalnak jellegzetes tüneteket, például a gyakran emlegetett hőhullámokat, fokozott izzadást, kipirulást, esetleg hízást. A szexuális életet befolyásolhatja a hüvelyszárazság, a libidócsökkenés, az életvitelt pedig a depresszió, levertség, koncentrációs és alvászavarok, az ingerlékenység, vagy a gyakori fejfájás.
A menstruáció elmaradásával jelentkező klimax egy természetes biológiai állapot, melyet a hormonváltozás vált ki. A petefészek aktivitása már a nők 30-as éveinek végétől csökken, míg végül egyáltalán nem termelődnek női hormonok. Leggyakrabban 48 és 52 éves kor között alakul ki, amelyet azonban megelőz és követ is egy 5-6 éves időszak.


A megelőző időszak tünetei:
- rendszertelen menstruáció
- hőhullámok
- verejtékezés
- rossz közérzet
- alvászavar
- szívdobogásérzés
- visszatérő fejfájás
- szédülékenység
- hangulatingadozások, érzelmi labilitás
A menopauza, klimax utáni időszak tünetei:
- hasi típusú elhízás
- hajritkulás
- a nemi szervek szőrzetének megritkulása
- hüvelyi szárazság
- mellek megereszkedése
- inkontinencia (vizeletcseppegés)
- csontritkulás
Kezelése a változókorban
Ha a menopauza/klimax időszakában a fent említett tünetek közül bármelyik vagy akár több is zavarja a mindennapi életét, feltétlenül forduljon orvoshoz a tünetek enyhítése érdekében.
Nőgyógyászaink komplexen kezelik a tüneteit, a megfelelő endokrinológiai vizsgálatokra elküldik Önt, és alaposan kivizsgálják az állapotát. Ebben az időszakban fontos a terhesség kizárása is.
A hormonvizsgálatok megállapíthatják az ösztrogénszintet vagy a pajzsmirigy hormonszintjét, hogy a hasonló tünetekkel járó pajzsmirigy alulműködést is kizárhassuk. Továbbá nőgyógyász szakorvosaink szükség esetén bevonják a vizsgálatokba, kezelésekbe egyéb érintett szakterületek (endokrinológus, belgyógyász, urológus, bőrgyógyász, gyógytornász ,intimlézer specialista) kiválóságait is.
Mivel a hüvely nyálkahártyája és a húgyhólyag is érzékenyebbé válik ebben az időszakban, könnyebben alakul ki hüvelygyulladás, illetve hólyaghurut ezeken a területeken. Fertőzéseket is könnyebb elkapni ilyenkor. Nagy tapasztalattal rendelkező nemigyógyász szakorvosaink nyújthatnak segítséget Önnek ezek kezelésében.


Szükség lehet bőrgyógyász szakorvos tanácsára is, mivel az ösztrogénhiány miatt a bőr elvékonyodik, szárazabbá válik, ezáltal fokozottabban ráncosodik, ilyen esetekben hatékonyak a lézeres esztétikai kezeléseink. Illetve a menopauza határásra fellépő hajhullás megállítására, visszafordítására is léteznek sikeres bőrgyógyászati terápiák.
Nem csak a bőr, de a hüvely is szárazabbá válik a hormoningadozások következtében, melyre a lézeres kezelés jelentheti a megoldást. A kor előrehaladtával a kollagén rostok száma csökken, mely akárcsak egyéb testrészeinket, a hüvelycsatornát és a húgyhólyagot is ugyanúgy érinti. A korral fellépő inkontinenciát pedig szintén sikeresen lehet kezelni lézeres eljárással és biofeedback terápiával.