Nemigyógyászat, STD
Ki kaphat el STD-t?
STD fertőzést bárki elkaphat, aki szexuális életet él. Szexuális aktusnak számít az orális és az anális szex is, és némely kórokozó kézzel való érintéssel, sőt közösen használt eszközökkel, használati tárgyakkal is terjedhetnek.
Milyen tüneteket okoznak az STD kórokozói?
Lehet a fertőzés:-
tünetmentes is
-
hosszú lappangási idő után is jelentkezhetnek a tünetek
-
néhány órán vagy napon belül is kínos panaszokat tapasztalhat a fertőzött személy
-
vannak olyan nemi úton terjedő fertőzések is, melyek visszatérő tüneteket okoznak ilyen a hüvelygomba és a herpesz is
Az STD tünetei az alábbi formákban jelentkezhetnek:
- diszkomfort, fájdalom szexuális együttlét közben
- hüvelyi folyás, váladékozás a húgycsőből vagy a végbélből
- viszkető, égő, csípő érzés a nemi területen, vizelési panaszok
- bőrelváltozások mint pl.: nemi szervi szemölcs, növedékek, sebek, fekélyek, hólyagok a nemi szerven
- egyéb bőrtünetek min pl.: pír, hámlás, kiütések az intim területen
- kellemetlen szag
Az STD kórokozók:
Treponema pallidum - Szifilisz, vérbaj, luesz
Neisseria gonorrhoeae - Gonorrhoea, tripper, kankó
Chlamydia trachomatis - Klamídiázis
Mycoplasmák, Ureaplasmák
Human papiloma vírus - HPV
Herpes simplex vírus - Nemi herpesz
Human Immundeficiencia Vírus - HIV, AIDS
Hepatitis A, B, C
A legtöbb STD fertőzésre jellemző, hogy huzamos ideig nem okoz tünetet, panaszt, ilyenkor csak szűrővizsgálattal deríthető fel.
Ha úgy érzi bármelyik megállapítás igaz Önre, jelentkezzen STD centrumunkba, hogy ne maradjon kétsége!
A Chlamydia egy bakteriális fertőzés, amely a szexuális érintkezés bármely módján könnyen terjed emberről emberre, és súlyos következményekkel járhat. Forduljon hozzánk bizalommal.
Mi is az a citolitikus vaginózis? Mi okozza? Mik a leggyakoribb tünetei?
PrEP-pel kapcsolatban forduljon hozzánk bizalommal, azonban PEP-et nem végzünk!
A genitális herpesz a fekéllyel jellemezhető szexuális úton terjedő betegségek közül világszerte a leggyakoribb betegség. A herpesz kórokozója a humán herpesz vírus 1. illetve 2. típusa. Mindkét típus előidézhet tüneteket a nemi szerveken, bár a tapasztalatok szerint az 1. típusú vírus általában valamivel kevésbé súlyos elsődleges fertőzést és ritkábban ismétlődő, enyhébb lefolyású kiújulásokat okoz.
A tripper vagy kankó néven is ismert, szexuális úton terjedő fertőzés könnyen terjed egyik emberről a másikra szexuális együttlét közben. Óvszerrel lehet védekezni a gonorrhoeás fertőzés ellen. Kezelése egyszerű, de ha nem kezelik, súlyos szövődményeket okoz.
A bőr-és nyálkahártya elváltozások a HIV fertőzés gyakori és fontos kísérői, a fertőzöttek 90%-ában jelen vannak. A kültakaró és a nyálkahártya tünetek felhívhatják a figyelmet a háttérben megbújó HIV fertőzésre.
A túlzott mértékű, szokatlan színű, állagú vagy szagú hüvelyi folyásnak több oka is lehet. Jöjjön el rendelőnkbe, ahol alapos kivizsgálást és a diagnózis felállítását követően személyre szabott kezelést nyújtunk Önnek.
A különböző Mycoplasma és Ureaplasma urealyticum baktériumok gyakran telepednek meg férfiak és nők húgyúti-nemi szervi területein egyaránt. Sokféle betegség kiváltó okai lehetnek, ezért fertőzés esetében elengedhetetlen a kezelés.
Azonnal forduljon orvoshoz, ha vöröses, majd porcelánfehér foltok alakultak ki a nemi szerven, gyakran a széli részeken gyulladásos gyűrűvel! Van ugyanis megoldás a lichen sclerosus (LS) ismeretlen eredetű bőrbetegségre, amely mindkét nemnél a nemi szervek bőrét és nyálkahártyáját érinti!
Orális szex során különböző kórokozók kerülhetnek mind a hímvesszőről vagy a hüvelyből a szájba, és fordítva is, melyet csak védekezéssel kerülhetünk el. A tévhitekkel ellentétben ugyanis orális szex során is szükséges az óvszerhasználat!
Ne hagyja, hogy a nemi úton terjedő betegségek befolyásolják akár családalapítási terveit! A nemi úton terjedő fertőzésekre irányuló vizsgálat különösen ajánlott olyan esetekben is, amikor megfeledkezett a védekezésről, vagy szexuális partnere előélete kevésbé ismert.
A szifiliszes fertőzés átadásához olyan testi érintkezés szükséges, amely révén a fertőzött váladék (ondó, hüvelyváladék, nyálcserével is járó csók) közvetlenül átjut a partner szervezetébe. Különösen veszélyes, ugyanis eleinte teljesen tünetmentes, azonban terjed. Kezében a felelősség.