A hajhullás kezelése
Szerző: Dr. Gál Brigitta
A hajhullás bármely életkorban előfordulhat, nagy pszichés megterhelést okozva ezzel.
A hajhullás típusai
Az alopeciák (latin szó, jelentése: hajvesztés) többféleképpen csoportosíthatók.A hajhullások a várható lefolyásuk alapján két csoportba oszthatók:
- Visszafordítható (reverzibilis): a kihullott hajszálak helyén idővel újak nőhetnek (ide tartozik pl. a foltos hajhullás is)
- Nem visszafordítható (irreverzibilis): a fejbőrön lévő pl. heges bőrfolyamat következtében a hajhagymák elpusztulnak, így újabb hajszál már nem tud kinőni belőlük.
- Lokális/körülírt: Egy jól körülírt ovális vagy kerek területen történik hajvesztés.
- Diffúz: Körülírt folt nem látható, a hajas fejbőr minden területéről egyenletes eloszlásban hullik a haj, kezdetben még a hajtömeg csökkenése sem észlelhető.
- Androgén alopecia/hormonális hajvesztés: Jellegzetes mintázatot mutat. Férfiak esetében a forgó területén kezdődhet, valamint a homlok és a halánték terültén észlelhető a hajvonal felkúszása. Nők esetében a fejtető területén alakul ki a hajzat megritkulása a hajvonalat megkímélve.
Mi állhat a hajhullás hátterében?
Különböző típusú hajhullások hátterében más és más tényezők állhatnak.Így például egy diffúz hajhullást kialakíthat pajzsmirigy betegség, bizonyos gyógyszerek, pszichés stressz, vashiányos vérszegénység, a szervezetben zajló gyulladásos betegség, vitamin- és ásványi anyaghiány is. A foltos hajhullást autoimmun betegségnek tekintjük, míg az androgén alopecia hátterében hormonális és örökletes tényezők állnak.
Hogy történik a hajhullás kivizsgálása?
Első lépésben a páciens alapos haj- és fejbőr vizsgálaton esik át, mely mellett a teljes test is átvizsgálásra kerül, ugyanis bizonyos hajhullások gyakran együtt járhatnak egyéb bőr-köröm, vagy nyálkahártya tünetekkel.Emellett ugyanilyen lényeges a részletes kórelőzmény megismerése, ezért a páciensek alapos kikérdezése nélkülözhetetlen, ugyanis sokszor a tőlük kapott információ már egyértelművé teheti a diagnózist. Ezt követően a további vizsgálatok célzottan, egyénre szabottan végezhetők el, ami lehet akár fejbőr biopszia, vérvétel, góckutatások, endokrinológiai szakvizsgálat megkérése.
A hajhullás kezelése
A hajhullás kezelése a felállított diagnózisnak megfelelően zajlik. Ez történhet helyileg alkalmazható készítményekkel, de bizonyos esetekben akár gyógyszeres kezelésekkel is. Heges alopecia esetén, ahol a hajszálak visszanövése nem várható, a folyamat lassítása/megállítása a cél.A kezelés eredményessége sok esetben egyénfüggő. A páciensekkel történt alapos konzultációt követően közös megegyezéssel, a várható kimenetel, és az esetleges mellékhatások ismeretében kezdjük el a páciens számára legoptimálisabb kezelést.
A hajhullás kezelését bízza szakemberre, ezzel meggyorsítva a gyógyulás folyamatát, és elkerülve a „csodaszerek” okozta csalódást!
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2020. 05. 07. 15:56 (Utolsó frissítés: 2020. 10. 13. 16:56)
Kapcsolódó tartalmak
Várja önt: