Nagy-Juhász Kittivel, Centrumunk gyógytornász, manuálterapeutájával Bálint Edina beszélgetett arról, hogyan éljünk aktív, fájdalommentes életet -, illetve a gyermekvállalás időszakában miként őrizhetjük meg testünk rugalmasságát. Szóba került továbbá a coachingolás, és az, hogy mikor és miben tud segíteni egy life coach.

Az jutott eszembe, hogy valószínűleg te nagyon sok fájós derekú, hátú, vállú emberrel találkozol.

Igen, ez így van.

Mit gondolsz, a mai életmód mennyivel járul hozzá a különböző gerinctáji panaszokhoz?

Sajnos, maximálisan. Amíg korábban mocorogtunk, mentünk, futottunk, használtuk a lábunkat most valljuk be, hogy 8-12 órát ülünk a számítógép előtt. Sajnos, a pandémia és a home office még tovább rontott a helyzeten. A pandémia elején hívtak a barátaim, hogy „egyre fokozódó derékfájdalmam van”, annyit kérdeztem: és mesélj, hol dolgozol, „tudod a kanapén ülve, a dohányzó asztalon a számítógép”, sajnos most egyre több ilyen panasz van.

Bizonyára itt nagyon széles a skála, tehát ez egy spektrum lehet. Melyek azok az érzetek, amelyek még nem utalnak komoly problémára? Ezt most azért kérdezem, hogy később majd rátérjünk a súlyosabb tünetekre is.

Azt gondolom, amikor még csak helyileg a derék fáj, talán az még nem olyan súlyos panasz. Természetesen, ha a páciens ilyenkor nem tud kikelni az ágyból, nem tud elmenni dolgozni, táppénzre szorul, akkor már ez is a súlyos kategóriába sorolható.

Abban az esetben, ha a páciensnek nem csak helyileg vannak tünetei, hanem kisugárzó panaszai vannak az alsó végtagba, esetleg észrevesz izomerő csökkenést, mondjuk sántikál vagy zsibbad az alsó végtag, az már egy súlyosabb tünet.

Talán itt a tüneteknek a legteteje pedig az, amikor vizelet vagy széklet inkontinencia alakul ki, az már azonnal orvosi beavatkozást igényel, akkor már komoly dologra kell gondolni.

A fájdalmak erősödése az a fajsúlyosságát is mutatja? Összefügg a kettő?

Nem feltétlenül. Van, amikor fáj egy terület, akkor hajlamosak vagyunk azt nem mozgatni.
Nem feltétlenül lesz súlyosabb a panasz, hanem egyszerűen ettől az immobilitástól (nem mozgatástól) lesz még intenzívebb a fájdalom. Nem mozgatjuk át a kötőszöveteket, és ettől lehet még intenzívebb a fájdalom, de maga a panasz nem fokozódik

Az ember nem feltétlenül tudja, hogy ilyenkor mi a teendő. A pihentetés vagy az erőltetés.

Igen, ezt látatlanba nehéz eldönteni. Ebben az esetben azt javaslom, hogy ha megjelenik valahol a fájdalom, és fokozódik, nem múlik, akkor egy orvost, gyógytornászt érdemes felkeresni.

Az életkor előrehaladtával megszaporodnak az ilyen jellegű problémák, vagy ez nem teljesen törvényszerű?

Igen, akár ez is történhet, de amiről ma itt több szó fog esni a hölgyek esetében az a babavárás, ami akkora megterhelés a szervezetnek, hogy például ezzel kapcsolatban is gyakran van például derékpanasz. Valóban az életkor előrehaladtával akár az inaktivitás is okozhatja a panaszt, illetve az időseknél megjelenik a csontritkulás, nem lesznek már olyan rugalmasak a szövetek és még sorolhatnám.

Az életmódunk az hozzájárul ahhoz, hogy különböző fájdalmak jelentkeznek a testünkben, na de mit tehetünk ellene? Aki számítógép ellőtt ül napi 8-10 órában, az hogyan segíthet magán, hogyan oldhatja fel ezt a helyzetet?

Mindenképpen azt javaslom, hogy megfontoltan kell beállítania a munkaterületet. Arra nem szabad sajnálni a pénzt!

Egy nagyon jó állítható széket vagy egy állítható asztalt vásároljunk. De ilyen apróságokon is múlhat a történet, hogy hol helyezkedik el a monitor, milyen magasságban van. Ezek ilyen nagyon pici dolgok, mint például, ha túl alacsonyan van a monitor, emiatt naphosszat bólogatni kell a nyakunkkal, akkor egy olyan egyszerű dologgal, mint például egy monitor alá tett lexikon vagy egy csomag nyomtató papír máris megoldja a problémát.

Nagyon fontos, hogy a talpak teljes hosszában legyenek a padlón. A combok legyenek alátámasztva, de mégis a térdhajlatba ne vágjon be a szék ülőfelületének a vége. Jól be kell csúsztatni a feneket a széktámlához, hogy a derekunk meg legyen támasztva. Ha ez nem egy speciális szék, ami megtámasztja a derekunkat, akkor érdemes egy kis kézi törölközőt megfogni, palacsintába felhajtogatni, és berakni a derekunk mögé. Ezzel meg van támasztva a derekunk, és innentől kezdve a háti szakaszt már meg fogjuk tudni tartani.

Nagyon sokszor előfordul, hogy délutánra elkezdünk lecsúszni a székről, és a derekunk egy púpos helyzetben kerül, ami nem a derék helyes testtartása. Javaslom, hogy ekkor jól csússzunk be a székkel együtt az asztal alá, hogy ne legyen tér arra, hogy ott lecsússzunk a székről. Az alkarok legyenek fent az asztalon, viszont olyan magasságban, hogy a vállakat ne toljuk fel a fülünkhöz. Egész nap stresszesek vagyunk, amit a vállunkba gyűjtjük és a nyakunkhoz. Ha belegondolsz, amikor stresszelünk, akkor a vállunk jön fel a fülünkhöz, ezt feleslegesen ne fokozzuk még egy egész napi rossz testhelyzettel!

Tudod az merült fel bennem, hogy az ember annyira megszokja esetleg a rossz testtartást, hogy ragaszkodik hozzá és kényelmetlen lehet számára javítani rajta hiszen az túl van a komfortzónáján és azon, amit korábban megszokott.

Erre van egy roppant egyszerű megoldásom. El kell menni manuálterápiára!

  • Manuálterápia
    Manuálterápia

    A manuálterapeuta kompetens annak eldöntésében, hogy a támasztó és mozgató szervrendszer diszfunkcióinak hátterében; az izomzat, ízületek környéki fájdalmak mögött mechanikai…

    Olvassa tovább

De ez egy létező helyzet, ugye?

Igen. Ha valaki huzamosabb ideig egy helytelen testtartásban van, akkor arra fognak formálódni az izmok, ilyenkor, ami úgymond rövidülésre hajlamos, az rövidülni fog és a túloldalon pedig meg fognak nyúlni az izmok. Akár fájdalmas is lehet ebből a pózból kijönni, nagyon nehéz.

Ilyenkor például egy gyógytornász tudja megmutatni a helyes testtartást?

Igen, így van.

Mennyi időbe telik, míg az ember önmagáévá teszi ezeket a mozdulatokat?

Én ezzel kapcsolatban a köztudatban lévő 21 nappal szoktam dobálózni, ez valahogy a pácienseknek megfogható. Azt mondják, hogy 21 nap kell egy új szokás elsajátításához. Ha arra gondolunk, hogy 21 napig oda kell valamire figyelni az egy megvalósítható cél, látni a végét viszont nem is rövid. Én hiszek ebben a 21 napban. Azt szoktam mondani, hogy 21 nap és utána már nehéz lesz levetkőzni ezt a jó szokást.

És ez a cél, hogy ezt elérjük. Neked a szakterületed, ha jól tudom az a várandósság alatti vagy várandósság utáni gyógytorna. Tudják-e azt a babára vállalkozó hölgyek, hogy ez mivel jár? Milyen terheléssel jár a gyermek kihordása?

Remélem, hogy nem tudják – viccet félretéve, sejtik, hogy mivel jár a testnek, viszont biztos vagyok benne, hogy száz százalékban nem tudják, hogy ez mekkora terhelést ró akár a gerincükre, akár az egész testükre.

Nagyon széles az a skála, hogy mekkora súlygyarapodással jár egy várandósság. 9-12-től 20 kilóig és afölötti súlygyarapodás van, viszonylag rövid idő alatt. Ez a derekat is megterheli, gyakorlatilag húzza előre a súly a derekat. Ahhoz, hogy a baba megszülethessen, a hormonok ellazítják a medencét, emiatt sok várandós hölgynek medence ízületi fájdalma van, ergo fáj a dereka.

Egy idő után nehezítetté válik a légzés, mert ugye nincs a rekesznek lehetősége a szabad mozgásra. A 35. héttől (ettől sokan meg vannak ijedve) mindenkinek eltávolodik a hasizma, ez így fiziológiás, ez így természetes, hogy a két hasizom a has körfogata miatt el fog távolodni. Ez nem mindenkinek világos, és meglepetést okoz.

Ez a szétnyílt hasizmot jelenti?

Igen, a szétnyílt hasizmot, ami 35. héttől száz százalékban megvan, ez egy természetes velejárója a terhességnek. Az egy más kérdés, hogy mikor beszélünk kóros elváltozásról.

Ezt nagyon jó, hogy mondtad, hiszen a köztudatban szerintem is az él, hogy ez egy különleges probléma, az nincs ott talán a fejekben, hogy ez egy természetes jelenség.

Így van, az már más kérdés, hogy mi újság van szülés után, de ez nagyon fontos, hogy itt elhangozzék, hogy a 35. héttől minden kismamának el fog távolodni a hasizma.

A terhesség alatti problémákat kizárólag a súlygyarapodás okozza, vagy pedig ez a speciális súlyterhelés? Hiszen, amikor az ember meghízik csak úgy, bármikor gyerek nélkül, akkor az többnyire arányosan oszlik el a testén, de itt egy speciális helyre jellemző a súlynövekedés.

A hormonok részben segítenek minket, részben nem. A relaxin hormon, aki a fő ludas is.

Pedig milyen szép neve van…

A relaxin hormon segít abban, hogy a medencénk alkalmas legyen majd arra, hogy a baba megszülethessen, viszont ezzel tágulásra is képes lesz, emiatt elvesztjük a statikáját. Ha hozhatok ide egy személyes emléket, én, aki azt gondolom, hogy nagyon fitt és sportos kismama voltam, a második gyerkőcömmel az utolsó hónapban mankóval kellett járnom, mert olyan szépen dolgozott a hormon rendszer, hogy nagy fájdalommal járt, sajnos, a medence ízületemnél.

De hát ez helyrehozható!

Hogyne, onnan tudtam, hogy elindult a szülés, hogy nem fájt már a medencém.

Sokszor felmerül a kérdés, hogy a kismamák a várandósságuk alatt vajon mozoghatnak-e, tornázhatnak-e?

Igen, sőt javasoljuk nekik, hogy mozogjanak, tornázzanak. Akik teherbeesés előtt is mozogtak, nekik mindenképpen azt javasoljuk, hogy ne hagyják abba. Természetesen a nőgyógyászuk vezetésével, tehát konzultálni kell mindenképpen, hogy javasolja-e, lehet ellenjavallat, ha olyan problémát talál a nőgyógyász, ami azt indokolja.

Azt gondolom, hogy az aktív kismama az egészséges kismama. Mindenképpen mozogjunk, ha lehet. A babának is jobb a pocakban, hogy ha az anya mocorog, mert ez jobb keringést biztosít neki. Azért valljuk be, hogy elég nagy szorongási faktor egy várandósság, a kismama stresszelhet azon, hogy hogyan is fogunk mi most családdá épülni, erre is nagyon jó a mozgás, eltereli a gondolatokat. És igen, amiről az előbb is beszéltünk fájhat a derék fájhat itt-ott, erre nagyon jó a mozgás.

Könnyített mozgásról van szó?

Ez attól függ, hogy milyen sport előélettel jön a kismama. De olyan is lehet, hogy valaki várandósan kap észbe, hogy jó volna tornázni.

De például egy kismamának ügyelni kell arra, hogy milyen súlyokat emel, mi számít nehéz súlynak egyáltalán önmagában szó lehet-e arról, hogy egy kismama bármit is emelgessen?

Nehéz kérdés. Úgymond nincs ellenjavallat, igazából a józan ész határozza meg. Nem fogjuk azt mondani, hogy ekkora súlyt meg akkora súlyt emelgessen vagy ne emelgessen. Gondolni kell egy második, harmadik várandósságra, amikor a kismamának otthon van mondjuk egy hároméves és egy ötéves gyerekkel. Ott nem mondhatja azt a terapeuta, hogy akkor ne emelje meg. Természetesen van az az egészségügyi állapot, amikor maximálisan el van tiltva az emelés vagy esetleg a kismama ágyba kényszerül.

De ez többnyire csak átmeneti?

Így van, és nagyon ritkán van ilyen.

Hogyan épül fel egy várandós torna?

Egy várandós tornát aszerint építünk fel, hogy van-e a kismamának panasza. Ha van panasza, akkor természetesen az kerül fókuszba, hogy azt a fájdalmat, panaszt megoldjuk.

Ezen kívül, amikor egyéni tornára jön egy kismama, akkor igyekszem megteremteni a nyugodt légkört. Megtanulunk nyugodtan, helyesen lélegezni. kismama tornaalapvető eleme a relaxáció és ezen kívül nagyon fontos része a gáttréning. 

Ez három különböző egység. Ezek mindegyikét jó, ha alkalmazza a kismama, vagy pedig a fókusz többnyire az egyikre kerül?

Nem, én azt gondolom, hogy így komplexen jó. Kimaradt egy nagyon fontos dolog, hogy mivel ugye megváltozik a statika, megváltozik a kismamának a testtartása nagyon nagy fókuszt helyezünk arra, hogy ebben a megváltozott helyzetben is a testtartását korrigáljuk.

Sőt, sokszor ilyenkor kell igazán korrigálni, hiszen ilyenkor éri először nagyobb terhelés a női testet.

Így van.

Lehetséges, hogy ilyenkor tanul meg megfelelően ülni, állni, egyáltalán testet tartani?

Ha valaki itt találkozik először a mozgással, akkor a várandósság után is keressen fel egy szakembert, mert teljesen más lesz a testtartás, teljesen más kerül majd fókuszba.

Kitti, mi történik a várandósság után? Ugorjunk egy nagyot. Milyen változások érintik a női testet?

Hatalmas változások érik a női testet, ezt így nagyon nehéz lenne egy mondatban összefoglalni. A fittmummy tréningről fogok, most beszélni.

Egy dobozzal szoktuk szemléltetni a testünket, amikor tanítjuk a hölgyeknek, hogy mi is fog most itt történni. Sajnos, a szülés után semmi nem a jó funkcióba működik, kicsit újra kell tanítani a testet.
A doboznak a felső része az a rekeszizmunk lesz, akár már ott is lehetnek problémák, lehet szülés után egy nagyon intenzív mellkasi légzés. Alulról lesz a gátizom a doboz alja, elöl a hasizom, hátul pedig a hátizmok. Minden mindennel összefügg. Tehát egy szülés utáni rehabilitációs tornát ezzel a négy dologgal fogunk összerakni. 

Első alkalommal, amikor a Belvárosi Orvosi Centrumba érkezik hozzám egy szülés után lévő kismama, akkor a helyes légzést szoktam megtanítani. A várandósság alatt főleg mellkasi légzők leszünk, hiszen fölkerül a rekesz és nem tudjuk máshová venni a levegőt. Általában a hölgyek nem szoktak hasi légzők lenni. Az egészséges légzést úgy szoktuk hívni, hogy rekeszlégzés. Ez a két légzés között van: egy kicsit mellkasi, egy kicsit hasi, ez lesz nekünk az egészséges légzés.

Az első óra szinte ezzel megy el, hogy megtanítom a helyes légzést. Rétegenként képzeld el ezt a tornát, ha megtanultuk a helyes légzést, akkor utána hozzá lehet kapcsolni a hasizmot. Ez lesz mindennek az alapja. Egy jól funkcionáló hasizmot kell megerősítenünk. Ha ezt a kettőt össze tudtuk hangolni a helyes légzést és a hasizmot, akkor utána jöhet a gátizomnak a hozzákapcsolása. Gyakorlatilag így épül fel egy szülés utáni rehabilitációs torna vagy egy szülés utáni torna, nem feltétlenül kell rehabilitációra gondolni.

  • Fitmummy tréning
    Fitmummy tréning

    A fitmummy tréning szülés előtt álló kismamáknak vagy már anyukáknak segít visszanyerni a test stabilizációját és fittségét. A fitmummy® gerincspecialista…

    Olvassa tovább

Ez a torna azoknak is ajánlott, akiknek nincs különösebb panaszuk, vagy pedig kifejezetten a tünetekkel jelentkezőknek hatásos?

Szívem szerint minden szülés után lévő hölgyet megtanítanék ezekre a dolgokra. Lehet, hogy most még szülés után nincs panasza, viszont ez az egészséges, ez a helyes. Akár egy tréningnek a megalapozása, ha ő szeretne visszamenni az eredeti sportjához – bármi is legyen ez -, akkor lesz jó és egészséges, akkor nem fog későbbiekben panaszt vagy esetlegesen sérülést okozni, ha itt minden szépen fel van építve.

Amikor azt mondtad, hogy meg kell tanulni újra lélegezni, akkor az jutott eszembe, hogy elfelejti az ember? Nyilván nem arról van szó, hanem hogy máshová helyeződik a hangsúly?

Az évek tapasztalatai alapján nem a várandósságban felejtődik el, hanem egyszerűen nem jól lélegzünk, kicsit furán hangzik.

Nem hangzik furán, egészen más a hasi légzés.

Így van, az a helyzet, hogy mi hölgyek vagyunk annyira hiúak – ez a behúzott has kérdése, hogy ugye csinosabbnak, esztétikusabbnak nézzünk ki behúzzuk a köldököt, behúzzuk a hasunkat és ezzel máris kiiktatjuk a rekeszlégzést, nem engedjük, hogy a has úgymond légzés során előre domborodjon. Ezt a tudást újra előhívhatjuk magunkból a várandósság után, semmi nincs veszve.

Nagy-Juhász Kitti gyógytornász, manuálterapeuta a vendégem, de azt is mondhatnám néhány nap múlva, hogy life coach hiszen időközben elvégeztél egy iskolát csak éppen még az oklevél nincs a kezedben. Gratulálok hozzá, hiszen a vizsgákon már túl vagy.

Nagyon szépen köszönöm

Mivel jár, hogy life coach lettél? Mennyivel módosít a te tevékenységeden, hogyan egészíti ki a te gyógytornász szakterületedet?

Nagyon szerettem volna a pácienseknek holisztikusan segíteni, tehát nem csak a testüket, hanem minden oldalról segíteni őket. Nagyon sokszor van az, hogy jönnek egy fájdalommal, de egy stresszes élethelyzet még tovább fokozza a panaszt. Vagy ami a másik ok volt, amiért belevágtam ebbe a képzésbe, a saját magam helyzete is a szülés után, a GYES-es években nehezen találtam meg az egyensúlyt. Otthon van az ember GYES-en négy fal között, és rengeteg dolga van – hihetetlennek tűnik, ott van a háztartás, közben azt a gyermeket etetni kell, játszani vele és egyebek, és úgy érzed, hogy sose érsz a dolgaid végére, ebben tud segíteni a coach. Ebben is tud segíteni a coach. Akár egy időmenedzsmentben, akár egy stresszkezelésben, hogyha már visszamentél a munka világába, akkor a munka és a magánélet egyensúlyában segít.

  • Life coach
    Life coach

    A life coaching az ügyféllel való partneri együttműködés, olyan gondolatébresztő és kreatív folyamat, amely arra inspirálja az ügyfelet, hogy a…

    Olvassa tovább

Ilyen helyzetekben – persze ezt még a gyakorlatban nem próbáltad, hiszen most kapod kézhez az oklevelet – mit tervezel, honnan közelítesz, a test vagy a lélek felől?

Nyitva hagyom a pácienseknek ezt a lehetőséget, mindkettőre lesz lehetőség, látni fogják a rendelőben, hogy bármelyik oldalról megkereshetnek, mindenki szájíze szerint.

Mit tapasztalsz, a pszichés terhek, a traumák milyen lenyomatot hagynak a páciensek testében? Milyen tünetekkel járnak? Van-e speciális megnyilvánulási helyük.

Nehezet kérdezel. Traumákkal nem fogok foglalkozni, ezt nagyon fontos kiemelni, hogy minden, ami a múltban történt, azzal nem foglalkozik a coachA coaching az egy előre mutató, jövőre orientálódó tevékenység. 

Nem is kutatja akkor a történések okát?

Abszolút nem, múltba nem megyünk vissza.

Dinamikus terápiáról van? Egyáltalán terápiának nevezhető?

Nem terápia, ez egy partneri együttműködés. Gyakorlatilag a kérdéseimmel segítem az ügyfelet arra, hogy a problémájára másik oldalról is rá tudjon nézni, több megoldást találjon, és végül a számára legjobb úton induljon el.

Lesz speciális területed, hogy érzed?

Ezt nehéz egyelőre megmondani, nagyon örülnék, ha mondjuk 10-20 év múlva valamivel összekötnék a nevemet.

Kitti, a hétköznapjaink során számos olyan tevékenység van, amikor nagyon könnyen meghúzhatjuk vagy megemelhetjük magunkat. Most gondolok például a hólapátolásra.

Igen, sajnos ez most aktuális lesz. Ami a legveszélyesebb a derekunkra nézve, az mindig egy mozgásirány, lehajlás, csavarással kombinálva, pont ezért a hólapátolás nagyon kritikus dolog, de nem is kell ehhez nagy erőkifejtés. Egy porszívózás is elég.

Nagyon sokszor jönnek azzal a páciensek, hogy volt egy alap fájdalom, aztán egyszer csak a kanapé alatt is ki akartam porszívózni. A lehajlással, oldalra belecsavarással, úgy is lehet maradni. Ezeket a mozdulatokat nagyon óvatosan, odafigyeléssel szabad csinálni. Inkább igyekezzünk ezt kerülni vagy, ha mindenképp bele kell menni egy ilyen mozgásba, akkor legyen egy haskontroll.

Nehéz így beszélni erről, hogy nem egy matracon fekszünk, és meg tudom mutatni, mire is lenne is igazán szükség. Ésszel végezzük ezeket a mozgásokat, ha lehet, akkor ne egy púpos háttal menjünk bele ezekbe a mozgásokba, inkább csípőből oldjuk meg ezt a hajlítást. A törzsünk maradjon egyenes, és akkor talán így ki tudjuk küszöbölni ezeket a panaszt okozó dolgokat.

Sajnos, ugyanilyen problémás, amikor nehezet emelünk. Meggondolatlanul csináljuk, a földről akár jó púpos háttal a térdünket nem használva emelünk föl, ebben a pózban is benne maradhatunk.
Nagyon figyeljünk ezeknél oda, hogy használjuk a térdünket! Inkább csípőből hajoljunk előre, vagy legyen egyenes a törzsünk, és inkább a térdünket használjuk. Itt is kellene egy jól funkcionáló hasizom, aktív hasizommal, térdet hajlítva, egyenes törzzsel.

Hasat behúzva? Vagy nem?

Ezt szoktuk diktálni igazából a gyógytornán, hogy köldököt behúzva. De az nem mindegy, hogy hogyan.

Kárt is okozhatunk?

Kárt nem feltétlenül okozunk, de itt azért szoktak félreértések lenni ezzel kapcsolatban. Az a bizonyos hasizom, amire nekünk itt szükségünk van, az nem arról szól, hogy minél esztétikusabbak legyünk, csinosan húzzuk be a hasunkat, hanem egy olyan hasizmot kell aktiválunk, ami meg tudja védeni a derekunkat a káros erőbehatástól.

A súly nehézsége okozhat-e panaszokat? Most arról beszéltünk, hogy nem mindegy hogyan, milyen pozícióban emelünk meg valamit. Például egy két kilós súlyt az ember akár nyakatekertebb módon is megemelhet, amitől nem biztos, hogy baja lesz, míg egy húsz kilóstól – hiába szabályosan teszi – könnyen lehet, hogy meg sem tud mozdulni utána.

Ez mindig az „attól függ” kategóriába esik. Az illető mennyire van nehéz súlyok emeléséhez hozzászokva.

Mi számít nehéz súlynak?

Attól függ, mindenre azt szoktam mondani, hogy a fokozatosság elvét kell alkalmazni. Egyébként nem egy gerincbarát tevékenység az emelgetés. Ha el lehet kerülni, akkor inkább kerüljük el, ha rákényszerülünk arra, hogy márpedig emelni kell, akkor mindenképpen a fokozatosság elve szerint tegyük.

Amikor egy emelés után vagy egy rossz mozdulat után azt érzi az ember, hogy nem tud megmozdulni akkor mi a helyes teendő? Maradjon úgy? Az idők végezetéig azért nem lehet. Ilyenkor mondjuk azt, hogy becsípődött az izom?

Nehéz megmondani, hogy ilyenkor mi esik jól. Azt javaslom, hogy próbálkozzon, hogy esetleg a séta esik jól, vagy az, hogy lepihen.

De ha meg sem tud mozdulni?

Egy ilyen előre hajolt állapotra gondolsz?

Igen.

Akkor igen, mindenképpen orvost kell felkeresni.

Hogyan lehet megelőzni a különböző fájdalmakat a testünkben? Akár gerinc problémákat? Mit tehetünk mi önmagunkért? Kérlek, meséld el!

Ami az alap, hogy maradjunk mozgásban. Gyakorlatilag kikerülhetetlen. Napi 30 perc mozgás – ezt javasolja a WHO, nagyon nehéz megvalósítani azért munka, család mellett. Szoktam javasolni, nem kell ezt nagyon túlgondolni. Két villamosmegállóval hamarabb szálljunk le, ebédidőben az étteremhez elgyalogolunk és vissza. Ne használjunk liftet, sétáljunk fel az ötödikre és vissza.

Milyen szerencsések azok, akik lift nélküli házban laknak, nem érzik mindig így, de hosszútávú eredményes hatása van ugyanakkor…

Ami még a megelőzésnél nagyon fontos, ha valaki fájdalommal jön. Ilyen nagyon egyszerű dolgokra kell gondolni, mint például a vízfogyasztás. Hidratáljuk a testünket, a kötőszövetet. Igenis 2,5 liter folyadék az kerüljön be. Fontos a helyes táplálkozás. Figyeljünk a gyümölcs, zöldség fogyasztásra. Figyeljünk arra, hogy a testsúlyunk rendbe legyen. Mert igenis, hogy ha a súlyfölösleg van, azzal terheljük az ízületeinket.

Kis súlyfölösleg is már problémákat okozhat?

Így van, amire nagyon oda kell figyelni. Ahogyan a drasztikus fogyókúrázásra is oda kell figyelni. Természetesen súlyvesztésnél az első időszakban nagyon gyors súlyvesztés történik, de a mondjuk havonta 2 kiló fogyás, az egészséges, amit le tud követni a testünk és az ízületeink. És persze mozogjunk. Ki kell választani egy sportot, amit szenvedélyesen tudunk csinálni, amit akár éveken át, nem kín, nem szenvedés.

Ez a séta is lehet, de ha valaki nem ódzkodik az uszodától, ami egy nagyon jó tehermentesített közeg, akkor az úszás. Mindig ki szoktam emelni, hogy a mellúszást azoknak a pácienseknek javaslom, akiknek rendes siklófázis van a mellúszásában. Egyébként a hát és a gyorsúszás is nagyon hatékony, hatásos és előnyös.

Vagy biciklizzünk, szoba biciklizzünk. Nagyon jó a pilates, jóga, hogyha olyan sportokat kell kiemelnem, amik ízületkímélőek. Vagy táncoljunk. Szóval bármilyen mozgás jó, amit szenvedéllyel tudunk csinálni, és tényleg nem csak egy ilyen kötelező program, hanem amit akár éveken át tudunk űzni.

Elliptikus tréner?

Jó! Szeretjük.
Az elliptikus tréner nagyon hasonlít a normál sétához. Ellenoldali kart lábat mozgat egyszerre, viszont kiküszöböljük a futásból jött becsapódást. Nincs az a csattanó ütköző, becsapódó erő, ami a futásnál van. Nagyon jó dolog az elliptikus tréner. Gyakorlatilag szívvonal fölött van a kar mozgás, pikk pakk jó kis pulzus tartományban tudunk lenni, ha esetleg ez a cél.

Egyébként is most sokan tűzik ki célul az életmód váltást. Én azt hiszem, hogy egy ragyogó kezdet lehet.

Így van, ha bárkinek gondja van az életmódváltással, akkor egy life coach tud segíteni.

Milyen erőforrásból meríthetünk akkor, ha akadozik a kitartásunk, és már éppen feladnánk a rendszeres testmozgást?

Év elején mindenki hirtelen az edzőterembe találja magát, akár heti öt edzéssel, aztán utána, ha megnézzük a statisztikákat februárban, már nem vagyunk ott. Kiüresednek az edzőtermek. Mindig inkább azt javaslom, hogy kicsit inkább lőjünk alább, és egy megvalósítható, akár éveken át tartó célkép legyen a fejünkbe.

Nagyon szépen köszönöm, legyen így. Reméljük, hogy sokan kaptak most némi motivációt.

A Jazzy rádióban a Jazzy randevú című műsor Bálint Edinával készült beszélgetés szerkesztett, rövidített változata

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség