A végbélsérv okai
Végbélsérv akkor alakul ki, ha a végbél a hüvelybe boltosul. Ennek oka lehet öröklött kötőszöveti gyengeség, valamint minden olyan tényező, ami a kismedencében a nyomást fokozza:
- nehéz tárgyak emelése,
- cipelése,
- túlsúly,
- krónikus köhögés,
- székrekedés miatti erőlködés.
Ez a probléma leggyakrabban mégis a terhességhez és a hüvelyi szüléshez kapcsolódik, mely során a medencefenéki izmok és szalagok megnyúlhatnak, megsérülhetnek, ezáltal elveszítik alátámasztó és megtartó funkciójukat. A menopausa hormonális változása, elsősorban az ösztrogénhiány gyengítheti meg a medencefenék alátámasztó funkcióját, így a nőknél ebben az életszakaszban gyakrabban jelenhet meg a végbélsérv.
A végbélsérv tünetei
A végbélsérv leggyakoribb tünete a székelés utáni ki nem ürülés érzése, aminek az oka, hogy a székelés nehezítetté válik a beboltosult végbélszakasz miatt. A beboltosulás visszatolása bizonyos esetekben segíthet a székletet kiüríteni. Emellett diszkomfort érzés, derékfájás, a szexuális aktus közben fájdalom, idegentest érzés is tapasztalható.
A végbélsérv gyakorta együtt jár más medencefenéki süllyedésből adódó problémákkal, pl.: méhsüllyedéssel, hólyagsérvvel.
Mint minden ehhez a problémához kapcsolódó betegségben, a fekvő helyzet enyhíti a panaszokat.
Ha kismedencei szervek süllyedése súlyosabb fokú, ez vizelet vagy széklet inkontinencia kialakulását is előidézheti.
A végbélsérv kezelése
A végbélsérvben szenvedő beteget a nőgyógyász, proktológus alaposan kikérdezi, megvizsgálja, melynek része a tapintás, provokációs tesztek (hasűri nyomás fokozására pl. köhögésre vagy préselésre hogyan reagál az elváltozás), ultrahang vizsgálat, biofeedback mérés.
Enyhébb esetekben a konzervatív terápia, a kismedencei torna, biofeedback kezelés, a hátsó hüvelyfal intimlézeres kezelése jelentős javulást hozhat, de súlyosabb esetekbenrekonstrukciós műtétre is sor kerülhet.