Blog: Haness Ritával Centrumunk gyógytornász, biofeedback kismedencei rehabilitációs terapeutájával beszélgettünk

Haness Ritával Centrumunk gyógytornász, biofeedback kismedencei rehabilitációs terapeutájával beszélgettünk a gátizom problémáiról, intim tornáról, biofeedback tréningről.
Milyen tünetek jelzik a gátizom gyengeségét? Milyen hatása van a szülésnek a gátizomra? A sportágak közül melyek azok, amelyek a gátizomzatra és a tartószalagokra hátrányos hatással vannak? Hogyan erősíthetjük a gátizomzatot? Milyen - életmóddal összefüggő - változásokkal tudunk javítani rajta? 

Hogyan jelennek meg az életünkben a gátizom problémák?

Igazából úgy kezdődik a dolog, hogy elgyengülnek a gátizmok. Tudod, a gátnak az a feladata, hogy alulról megtartson és a kismedencei szerveket alulról alátámassza, de persze a függőleges testhelyzet miatt - mert ugye azért elég sok időt töltünk függőleges testhelyzetben - nagy terhelést kap ez a terület. Amit megfigyelek így a munkám során, hogy nagyon enyhe tünetekkel jelez ez, először elkezdenek gyengülni a gátizmok és a gátizom gyengülésből fakadóan jelentkeznek tünetek, panaszok, amikkel megkeresnek aztán a hölgyek és az urak. 

Az urak is?

Az urak is igen, őket is érinti ez. Nekik is szükségük lehet gátizomtornára.
Gátizom intim torna férfiaknak
2017. 07. 07. 17:16 (Utolsó frissítés: 2021. 04. 07. 10:05)
PFM tréninggel erősíthetőek a gátizmok, mely több urológia betegség kezelésben jótékony hatással bír. Nem csupán a tünetek jelentkezése esetén ajánlott a gátizomtorna, hanem egészséges férfiaknak egyaránt, mivel kiválóan edzi az öv alatti izmokat.

Ha jól értem akkor időben kell reagálni hiszen nagyon nagy fontossága van annak, hogy valaki mikor kezd el ezzel foglalkozni, hogy mikor kezdd el akár egy gátizomtornát. Mégis melyek azok a gyenge tünetek, amikre utaltál?

Az első nagyon gyakori tünet, hogy tüsszentésre, nevetésre, köhögésre, ugrálásra, futásra, orrfújásra becseppen a vizelet. Nagyon sokszor rémült nők hívnak fel, hogy elment a gyermekével trambulinozni egy kicsit és a trambulinon vette észre, hogy bizony-bizony becsöppent a vizelet. De jöhet egy nagy megfázás, jöhet egy-két hetes száraz köhögéssel járó betegség. Ugye itt a covid alatt voltak jelenségek, voltak komoly tünetek és erre is ijedten jeleznek a hölgyek, hogy egyébként nincs problémájuk, de most a betegség alatt a sok-sok köhögés vagy orrfújás hatására becseppent a vizelet, aztán elmúlt. Ilyenkor nagyon sokszor nem is foglalkoznak vele mert ugye elmúlik, de ez pedig már az első jele annak, hogy gyengül a terület. Ez a húgycső záróizom szintje. Aztán beszéltünk a hüvelyről. Ha a hüvely gyenge, a hüvelyfal gyenge akkor például levegő tud kerülni a hüvelybe spontán. Egy női torna kapcsán egy testhelyzet változás, mondjuk egy gyertyaállást csinál egy hölgy, visszajön az alap pozícióba és levegő távozik a hüvelyéből ez egy nagyon kellemetlen jelenség, nagyon szégyellik ezt a hölgyek. Vagy akár víz csordogálhat ki a hüvelyből mondjuk egy wellness kapcsán. Vagy most itt volt a nyár strandoltunk és kijönnek vizes fürdőruhával szépen megtörölköznek és százra törölközést követően, száraz fürdőruhára váltást követően még mindig víz csordogál ki a hüvelyből. Ez is egy gyenge gátizomra utaló jelzés.
A végbél záróizom szintjén ott az első jel a széltartási nehézség. Ha csak úgy váratlanul szelek távoznak akkor ez is azt jelenti, hogy a végbél záróizom nem elég erős már. Ilyenkor a legbölcsebb egészségtudatos magatartás, ha az ember elkezdi erősíteni ezeket az izmokat és erre van egy nagyon egyszerű megoldás: a gátizomtorna, ami nem fáj, nincs káros mellékhatása, nem kell receptre felírni tehát szépen meg lehet tanulni csak jó szakembert kell hozzá választani, egy gyógytornászt, aki ért ehhez és szépen megtanulja az ember aztán csinálhatja otthon.

És ha valaki ebben a fázisban, amit most elmondtál kezd el gátizomtornát végezni akkor ez még visszafordíthatja ezt az állapotot? Az eredeti helyzetbe hozható?

Igen. Tehát, hogy ha a gátizom gyengüléséből fakad ez a tünet, akkor biztos, hogy ez meg tud oldódni. Nagyon magas arányban, 95 százalékban ezek meg szoktak oldódni.

És ha a későbbiek folyamán ébred rá valaki, hogy jó lenne gátizomtornát végezni? 

Akkor is komoly esélye van rá, hogy panaszmentessé tud válni. De egy folyamatos karbantartást igényel a terület. Tehát ezt nem úgy kell elképzelni, hogy rendbe hozzuk és akkor utána el is felejtheti az ember, hanem igazából egy kis napi torna foglalkozás azért kell vele. Ez igazából 5-10 perc, amikor már jó a gáterő. Amikor még nem, addig bizony fel kell építeni ugyanúgy, mint egy hasizmot vagy egy farizmot. Ahhoz, hogy kockás hasizma legyen az embernek bizony sok-sok hasizom gyakorlatot kell csinálni. Itt is így van ahhoz, hogy erős gátja legyen, ahhoz kell gyakorolni. De végül is ez három-négy hónap alatt felépíthető a gátizom erő és utána napi egy gyakorlással megtartható.

Az előbb arról beszélgettünk, hogy milyen tünetekkel jelez a gátizom. De mi történik akkor, hogy ha valaki bár észleli a tüneteket, de nem törődik vele, hagyja az egészet, esetleg nem is tulajdonít a tüneteknek megfelelő fontosságot, szóval nem tornáztatja a gátizmát?   

Akkor súlyosbodni fog az állapot. Az történik, hogy mivel izmokról beszélünk és már jeleztek, hogy gyengülnek, ha nem történik torna, akkor egyre gyengébbek lesznek és egyre durvább tünetekkel fognak jelezni. Nem csak egy-két csepp vizelet csöppen be, hanem fél hólyag tartalom is elfolyhat, amikor már komolyabb betétre van szükség ahhoz, hogy egy nő mondjuk biztonságban érezze magát. Ez azzal is jár, hogy hiába úgy kommunikálnak ezekről a betétekről, hogy nincs szag és ez aztán biztonságos ilyen szempontból, sajnos minden betét viselőnek van valami kis szaga. Ettől nagyon sokan szenvednek, hogy van valami kis vizelet szaga annak, aki visel ilyen betétet és már komolyabb hólyag tartalom távozik akaratlanul. Eleinte csak tüsszentésre, köhögésre, nevetésre - amit elmondtam arra jelez ez az egész gyengült gátizom. De aztán egy egyszerű ülésből felállásra vagy lépcsőn járáskor vagy egy nehezebb szatyor megemelésekor, tehát a mindennapi életben nagyon kellemetlenül jelentkezik, egyre súlyosabb tünetekkel. Ez az inkontinencia rész. De a hüvely tágassága a hüvely lazasága is a szexualitásban már nagyon kellemetlen tud lenni. Egy tág hüvely, ahol se az alany nem érzi a másikat, sem a párja nem érzi őt. Nagyon elveszi a nők önbizalmát és nagyon bizonytalanná teszi őket. Tehát ez megint nem egy kívánatos állapot, hogy egyre inkább gyengüljön ez a terület. A végbél záróizom gyengülés tovább folytatódhat mondjuk egy széklet inkontinenciában. Először csak nyomot hagy a fehérneműn, még tisztálkodást követően is nem sokkal nyom marad vagy ezt tovább súlyosbodva egy hígabb székletet nem tud tartani az illető, de előfordul, hogy egy formáltabbat sem. Ez nem gyógyul meg magától, nem alussza ki az ember nem nővi ki, ha nem törődünk vele akkor ez bizony rosszabb lesz 

Téged mivel keresnek meg a legtöbben? 

Vegyesnek mondanám, de a vezértünet a becseppenő vizelet, tehát az inkontinencia, ebből is a terheléses inkontinencia, amikor terhelésre jelentkezik egy akaratlan vizeletvesztés. A második helyen a tág hüvely problémája jelentkezik és a harmadik a végbél záródási gondok.

Ha a tág hüvelyről esik szó akkor óhatatlanul az ember eszébe jut a szülés.

Igen, és nagyon érdekes, de valahol törvényszerű, hogy az újdonsült anyukák jönnek kétségbeesetten, hogy egy hüvelyi szülés után sokszor azt érzékelik, hogy már semmi nem olyan, mint volt. El is mondják szomorúan, hogy már semmi nem olyan, nem is úgy néz ki, nem is úgy működik és ez nagyon-nagyon komoly gondot okoz a szexualitásban, az abba való visszatérésben. Sokszor fél évig halasztják míg a párjukkal újra rászánják magukat erre, annyira kellemetlenül érinti őket ez a változás.  

A hüvelyi úton való szülésnek mennyire természetes következménye a hüvely kitágulása?

Az a helyzet, hogy a szülés az egy rizikófaktora a gátizom problémáknak. Leginkább azért, mert egy hüvelyi szülés alatt valamelyest van rá esély, hogy sérülhet a gát. És akkor ugye nem mindegy a szülés lefolyása, hogy egy rohamos szülésről beszélünk vagy egy elhúzódó szülésről beszélünk, hogy rá kellett-e nyomni az anyuka hasára, hogy megszülessen az a baba. Ha rányomnak a hasára, akkor azért a gát ott egy komolyabb terhelésnek van kitéve. Aztán hogy használtak-e vákuumot, ne adj isten fogót ahhoz, hogy megszülessen egy baba. Sérült-e, repedt-e a gát, tehát igazából a szülés az egy komoly kockázat ebből a szempontból, de ettől függetlenül senkit nem beszélnék le róla. Ettől függetlenül nem mondanám azt, hogy szüljenek inkább császárral. Van egy ilyen tendencia manapság, hogy annyira félünk a gátizom problémák kialakulásának esélyétől, hogy inkább választják a császárt és programozottan császárt kérnek az anyukák, ez nem egy jó tendencia egyébként. Bár mondhatjuk azt zárójelbe, hogy akár indokolt és lehetne, de mégse. Szóval a szülés az egy természetes folyamat és szerintem fel kell rá készülni. Inkább azt mondanám, hogy amikor átfut egy hölgy agyán az, hogy szeretne gyereket, akkor kéne elkezdeni a gátat erősíteni rugalmassá, irányíthatóvá tenni koordinálttá és foglalkozni a gáttal és úgy vállalni várandósságot, és aztán úgy alakítani, úgy belemenni egy szülésbe, hogy igazából tudja kezelni a gátját megvan annak a rugalmassága, ereje és akkor sokkal békésebben zajlik le egy ilyen hüvelyi szülés.

Hát igen nagyobb az esélye annak, hogy minden rendben lesz de hát vannak rajtunk kívül álló tényezők, a szülés körüli esetleges problémákra gondoltam.

Igen ezt ugye az élet hozza, hogy éppenséggel mi alakul. De ettől függetlenül azt mondom, hogy szülni jó és lehet szépen szülni és lehet problémamentesen szülni. Úgyhogy én azt gondolom, hogy ettől nem kell félni, hanem inkább fel kell rá készülni. A gátunkra szükségünk van mindannyiunknak és minél előbb kezdünk vele törődni, gondozni úgy, mint izomterületet is felismerni és azzal foglalkozni, annál jobbak az esélyek mind a szülésnél mind az anyaságban, mind a változókorban, mind az idős korban. Nekem az a véleményem, hogy lehet úgy anyává válni, majd idősödni, hogy nem lesz probléma ezen a területen.

Tehát úgy tekinteni a gátizomzatot, mintha mondjuk a bicepszünk vagy a tricepszünk lenne?

Igen, én nagyon örvendezve fogadom mindig, amikor a hölgyek egy-egy ilyen gátizomtorna tanulás végén vissza jelzik azt, hogy sokkal tudatosabbak lettek a gátjukra, hogy ez bekapcsolódott a mindennapi életünkbe, a test tudatukba. És hogy ez örömet okoz, hogy ez az eddig igazából nem felismert terület és nem integrált terület, ami annyi öröm forrása tud lenni, ha jól karban van tartva.  
Gátizom intim torna hölgyeknek
2017. 07. 07. 17:11 (Utolsó frissítés: 2022. 08. 08. 11:26)
Gátizomtornával megerősíthetőek a gátizmok és a medencealapi izmok, mely számos tünet (inkontinencia, hüvelygyengeség stb.) esetén megoldást jelenthet. Ezen felül az egészséges emberekre is pozitív hatást gyakorol, segít a szülésre való felkészülésben, vagy akár a szexuális élet javításában.

Az előbb a szüléseknél tartottunk. Még ma is sok nőt érint a gátmetszés. Talán egyre kevesebbet, hiszen úgy tudom, hogy az orvosok azért egyre ritkábban alkalmazzák, illetve csak indokolt esetben, de majd kijavítasz, ha tévedek. A gátmetszés milyen összefüggésben van a gátizomzattal, vagy esetleg a későbbi gátizomzat problémákkal?

Úgy tartja a szakma és nekem is ez a tapasztalatom, hogy a gátmetszés a későbbi gátizom problémákra nincs hatással. Igazából azt kell tudni a gátmetszésről, hogy megelőzi azt, hogy sérüljön a gát. Ha elvégzik ezt a gátmetszést akkor megelőzzük vele azt, hogy szakadjon, repedjen a gát, amikor a baba feje átjön a szülőcsatornán, és kibújik. A gátszakadás sokkal nagyobb baj, annak van köze a későbbi gátizom problémákhoz. Ha egy szikével - bár ez most ijesztően hangzik persze - megfelelő metszést hajtanak végre, akkor az szépen gyógyul, gyorsan gyógyul és szinte nyom nélkül gyógyul. Jobb egy gátmetszés, mint egy gát sérülés. Második, harmadik gyerek szülésénél könnyen előfordul, hogy erre nincs szükség, mert rugalmas a gát, tapasztaltabb az anyuka, jobban megy a szülés. Valóban az a helyzet, hogy ha nem szükséges nem végzik el. Akkor végzik el a gátmetszést, ha szükség van rá és meg kell bíznia a szülő nőnek az orvosában, hogy akkor fogja ezt alkalmazni, amikor erre szükség van. Ezt meg tudják előre is beszélni, ha jó a kapcsolat és megfelelő kommunikációban vannak, akkor erről lehet beszélni. De megnyugtatok mindenkit, hogy a későbbi gát sérülések szempontjából a gátmetszésnek úgy nincs jelentősége, hogy olyan sérülést okoznának vele, ami később aztán kihatással van a gát erejére, egészségére, úgyhogy ez nem probléma Ilyen szempontból.
 

Olyan sokat beszéltünk a gátizom tornáról. Ezen múlik a nők egészsége vagy az inkontinencia elkerülése, hogy tornáztassuk a gátizomzatot? Csak ennyi? Mert ha csak ennyi, akkor szerintem erre minden nő örömmel benevez már 20 éves korától. 

Cáfolnám ezt, nem nagyon szívesen neveznek be a nők a gátizomtornára 20 éves koruktól, mert ugye ez egy aktivitás, ez egy cselekvés, és időt kell rászánni tehát leginkább az a baj vele idézőjelesen, hogy ugye időt kell rászánni. Egyébként a női egészségünkért sokat tehetünk az életmódunkkal. A női egészségnek a gát nagyon fontos része. A gát ereje, a gát egészsége az egy központi kérdés. Van még valami ez pedig a tartó szalagrendszer, ami a kismedencei szerveket tartó szalagrendszer. A kismedencei szervek: a méh, a hólyag, a húgyhólyag és a végbél, ők hárman alkotják a kismedencei szerv csoportot. Ezeket tartó szalagok rögzítik egymáshoz és ezek kötőszövetből állnak, tehát viselik az alkati tulajdonságokat. Ha valakinek laza kötőszövete, akkor a belső tartó szalagrendszere is lazább, ha normál a kötőszövete, akkor normál tartó szalag rendszerre gondolunk, mert ami kint van, az van bent is. A tartó szalagrendszer épsége és az egészsége azért fontos, hogy ezek a szervek életünk végéig a helyükön maradjanak. Most ez eléggé misztikusnak hat: hogy ne maradnának a helyükön?! Sajnos az a helyzet, hogy nem maradnak a helyükön, hogy ha tartó szalagrendszer túlterhelődik. Itt most visszatérünk a gáthoz, hogy amennyiben gyenge a gát és nem kellően izmos, akkor gyengeségénél fogva nem tart eléggé, tehát nem tart, támaszt alulról eléggé és így a tartó szalagrendszerre plusz terhelés hárul. Azt pedig a tartó szalagrendszer eléggé zokon veszi. Mégpedig úgy, hogy megnyúlik és ha ezek a szalagok megnyúlnak, akkor szervi süllyedések következnek be. Ezeket sérvnek hívjuk, de nem olyan sérvre kell gondolni, mint a közismert sérv. A hólyagsérv az például egy hólyagsüllyedés, de süllyedhet a hüvelyben lefelé a méh és süllyedhet a végbél terület is és akkor ez nagyon sok kellemetlenséget okoz és sokszor csak műtétileg megoldható. Tehát a női egészség két ponton dől el: a gát szintjén meg a tartószalag szintjén. Viszont a gát ereje és alátámasztó képessége az a tartószalagok terheltségétől függ. Ezeknek van egy optimális terhelhetősége, valamennyi tolerancia van benne, de évtizedeken át túlterhelődik ez a terület akkor bizony sajnos előbb utóbb süllyedéssel fog reagálni. 
 

Azért, hogy a gátizmok erős maradjon vagy erős legyen azért tehetünk, ezt elmondtad. De mit tehetünk a tartó szalagokért?

Két irányból is tehetünk valamit. Megint csak ugye a gátizomzat fejlesztése mind erőre mind állóképességre. Tehát ha alul van a medence kimenetet lezáróan egy erős gát, akkor az tart, így a tartó szalagrendszerre kisebb terhelés hárul. A másik, hogy nagyon kell tudni egy nőnek azt, hogy mivel tudja túlterhelni magát és az életmódjából, az életstílusából, az életformájából ezeket ki kell gyomlálni. Ha tartósan túl terhelődnek a tartó szalagok akkor sajnos, meg fognak nyúlni és akkor még nem számoltunk a változókorral, amikor is minden lazul a testben. Látja érzékeli magát egy változó korú nő, hogy nem olyan feszes a bőre, nem olyan feszes a teste és ez belül is így van tehát a tartó szalagrendszere sem olyan feszes. Úgyhogy tudni kell, hogy mik azok, amik károsítják ezt, illetve mindenképpen túlterhelést jelentenek egy női szervezet számára. 

Abszolút, ezt várjuk, ezt akarjuk, hogy mit tehetünk érte?

A megelőzés az egy nagyon fontos pont és én ennek nagy zászlóvivője vagyok a prevenciónak, mert nagyon sok szenvedéstől kímélheti meg magát az, aki hajlandó ezzel foglalkozni és odafigyelni.
A női anatómia nagyon másmilyen, mint a férfi anatómia. A nő szülésre van kitalálva minden kötőszövete és izma, lágyabb, mint a férfié. A medence kimenete tágasabb és tágulékonyabb. Az egész női test valójában a befogadásra van kiképezve. Tehát egy nő nem sportolhatja pont azt, mint egy férfi. A női izomzat az több zsírszövettel van megáldva idézőjelesen, tehát puhább lágyabb nem olyan egyszerű szálkásra edzeni, mint mondjuk egy férfinál. Azt mindenképpen figyelembe kell vegyünk, hogy egy női test mást bír el, mint egy férfi és ezért nem ugyanazokat a sportokat űzhetjük nőként, mint férfiként.
Gondolok itt a futásra és ezért sokan el lesznek keseredve, hogy azt mondom, hogy sajnos a futás nem női sport. Ugyanis a tartó szalagrendszerre extra terhelést ró az a fajta lépés technika, rázkódás. Még akkor is, hogy ha egy jó a cipőben csinálja ezt az ember, sajnos a futás nem igazán női sport. Az ugrálás nem jót tesz ezeknek a tartó szalagoknak. Az, hogy az ember – ha nincs egyébként semmi probléma - egyet-egyet ugrál a trambulinon a gyerekekkel, az még nem tesz kárt benne. De ha mondjuk rendszeresen olyan jellegű női tornát csinálna tegyük fel, amiben sok ugrálás van az leterheli nagyon a gátat is és a tartó szalag rendszert is, tehát nem jó.
Aztán a nehéz fizikai munka. Ezt azért úgy körülbelül érezzük mi nők, hogy nem nagyon szeretünk cipekedni, ezt csinálják a férfiak. És ha ezt ösztönösen érezzük, akkor ez a helyes  irány. Tehát nem jó nekünk cipekedni. Számtalanszor akkor jönnek hozzám a páciensek, amikor egy költözés után vannak és rádöbbennek, hogy valami probléma lett mert odébb tolták a szekrényt, mert felemelték a nehéz dobozokat és bizony gond van. Vagy építkező hölgyek, akik a közös családi ház építkezésében részt vesznek és nehéz dolgokat emelnek, tehát a súlyok emelése nem jó. De ugyanígy a sportmozgásokban sem. A nehéz súlyzókkal való munka az nem nőnek való. Lehet súlyzózni, de könnyű súlyzókkal nagy ismétlésszámmal. 

Hát egyébként is az szálkásít.

Így van, tehát egy női test az szép, ha izmos és szálkásabb az izomzata és nem annyira ilyen tömegnövelő nehéz súlyzók emelésére kellene koncentrálni. 
Mi van még? Például ott van a rossz tartás. Ha hanyag a tartás, ha a tartásából fakadóan előre terhel valaki akkor az is a tartó szalagrendszerre egy kedvezőtlenebb hatást jelent. Vagy ott van a túlsúly, ezen is lehet változtatni, tudjuk, hogy nem könnyű, de valamit valamiért. 10 kiló feletti túlsúly már szignifikánsan - a tudományos kutatások eredményeit tekintve - növeli az inkontinencia esélyét. Nagyon sokszor leírják a tudományos lapok, hogy pusztán attól, hogy valaki tud fogyni, javulhat az inkontinenciája. Még hozzá se nyúltunk a gátjához, még egy tornagyakorlatot se csinált, de ha fogy akkor máris könnyebb a rendszernek viselni a terheket, tehát a testsúly az egy központi kérdés, hogy az is rendben legyen. Nagyon sok ponton tudunk tenni ezért. 
Aztán amit nagyon nem szeret még az emberi test ez az ürítési szokásaink. Olyan szinten, hogy ez a pisi tartogatós állapot, amikor még meg írok egy e-mailt, még elintézek egy telefont, még megcsinálok valamit. Bár már érzem, hogy kell pisilni, de nem megyünk, hanem még halasztjuk. Ugye ez is egy szokás, egy rossz szokás és ez is kedvezőtlenül hat a gát egészségére is, meg a hólyag tartó szalagnak is nehéz a hólyag, hogyha mindig tovább töltjük, mint amennyi optimális a számára.

Ez azt jelenti, hogy az első inger megérkezésekor el kell menni vécére?

Igen, tehát, hogy ha kell pisilni már akkor menjünk. Amikor határozottan tudatosul az emberbe, hogy most már tudna menni akkor menjen el. Ne tartogassuk.

A futással szerintem sokakat gondolkodóba ejtettél.

Igen, tudom mert a futás egy nagyon egyszerű, könnyen hozzáférhető sportág, nagyon népszerű, de ugyanakkor hozzák a kutatási eredmények, a tudományos munkák, hogy a női testnek a futás nem jó. Egyáltalán nem ajánljuk a futást mi gyógytornászok, akik ezzel foglalkozunk és hát mindig mondják a tanítványaim: de ha kőkeményre edzem a gátamat akkor futhatok? Nem tudom, megmondom őszintén, hogy egy kőkeményre edzett gát meddig bírná a futásnak a terhelését. Lehet, hogy kibírná. Nem tudom, erre nem tudok pontos választ adni. Kőkeményre edzeni egy gátat az se egyszerű és ugye egyéb hatások is érik. Egy átlag nő szerintem, ha tud más sportot választani akkor válasszon mást.

Rita az előbb valami megütötte a fülem. Azt mondtad, hogy kőkeményre edzett gát, én nőként ezen egy kicsit így eltöprengtem, az milyen? Honnan tudja az ember, hogy kőkeményre edzett a gátja?

Nem csodálom, hogy ezen elgondolkodtál. Ez csak az én szavam járása így a tanítványaimnak szoktam ezt mondani. De ezt nem így kell elképzelni, hogy egy kőkeményre edzett gát, hanem amit egy jól edzett gáttól elvárunk, hogy legyen ereje tehát tudjon zárni, szorítani, emelni, tehát tudjon alátámasztani. Legyen kitartása, hogy meg tudja tartani a terheket. Legyen lazító képes is, mert amikor befogadnia kell, akkor pedig tudjon ellazítani. Inkább azt mondanám, hogy egy erős állóképes és a reakcióképes gátja legyen egy nőnek. A kőkemény az csak az én tanítványaimat biztató szavam járása volt, de megértem, hogy szöget ütött a fejedbe ez, hogy milyen lehet egy kőkemény gát.

Igen, na de most már tudjuk.
Térjünk vissza egy kicsit még a sportra mert nyilván sok futót elkeserítettél ezzel a hírrel, hogy bizony nem annyira jó a futás a gátizomzatra. Tehát józan paraszti ésszel is, ha az ember végig gondolja, hogy futásnál az embernek dobog a lába a földön, rázkódik az egész, és ugyanez történik belül is.
Na de mi az, ami javasolt, mit lehet tornázni?

Még annyit hozzátennék ehhez a futás kérdéshez, hogy akinek nincs semmi panasza az természetesen elkeseríti, hogy nem ne fusson, mert úgy gondolja, hogy hát semmi panasza nincs miért ne futhatna. Látszólag akár igaz is lehet, de sajnos így évek távlatában, utána okozhat ez panaszt és én mindenkinek csak azt tanácsolnám, hogy ezeket a gátizom gyengeségből fakadó panaszokat, ha lehet kerülje el minden nő. Akinek már van panasza az viszont semmiképpen ne fusson. Annak kifejezetten megtiltanám, személy szerint, mint terapeutája azt mondanám, hogy semmiképpen ne fusson. Mert ha már van probléma és van egy gyenge gátunk, akkor annak az borzasztó nehéz és nagy kihívás egy futás.
 
Rengeteg sport marad, ami viszont nem káros, az intenzív gyaloglás erre persze aki fut az fanyalog. De az intenzív gyaloglás az azt jelenti, hogy egészen a futásig tudok gyalogolni tempóban a lépésváltás az, ami már nem jó ebben. Tehát amíg gyalogolok intenzíven és elmegyek addig, hogy már lépést kéne váltanom, hogy fussak tehát odáig tudok gyalogolni. Nagyon gyorsan gyalogolhat, és ez nem a gyorsgyaloglás, nem az olimpiai sportág, ez egy jóleső intenzív gyaloglás. Felviszi a pulzust, ugyanúgy zsírégető, mint a futás. A nordic walking ugye az is egy jófajta gyaloglás. Túrázhat az illető, úszhat, biciklizhet, spinningelhet, elliptikus trénerrel működhet.  

Például, nem aerobikozhat?

Nem aerobikozhat valóban. De csinálhat bármilyen olyan női tornát, amiben nincs ugrálás. Nyugodtan zumbázhat, ha van benne ugrás akkor lépje ki, tehát akkor csak egy lépéssel hidalja át ezeket az ugrásokat. Mi van még, azon gondolkodom. 

Például a nyújtások, a jóga?

A jóga mindenféle formája, a tánc. Táncolhat is egy nő nyugodtan. Csak épp az akrobatikus rock and rollt ne rendszeresen csinálja, de egyébként ez is egy jó mozgásforma. Mi van még? Hastáncolhat, tehát van bőven mozgás lehetőség, amit végezhet.

De például a csapatsportok kimaradnak, tehát a kosárlabda ugye, mert ott is futni kell.

Igen az is, ha ez egy rendszeres sport mozgás. Az, hogy a strandolás alkalmával strandröplabdára elmegy és jól érzi magát benne, ha nincs panasza és nem attól fél, hogy ha felugrik és visszaérkezik, akkor majd el fog csöppeni a vizeletete, akkor nyugodtan ez alkalmanként megtehető. De ne pont ilyen futással járó sportokat válasszanak a hölgyek.

Aha, hát ezt nagyon jó, hogy elmondtad lehet, hogy többször is el kéne itt a műsorban mert ez nem köztudott.

Igen. Ami még így intelem az a hasizom gyakorlatoknak a végzése tehát, hogy azt gátizom védelemben érdemes csinálni. Ez az, amit nem nagyon tudnak a hölgyek, hogy ezt hogyan érdemes. Ugye, ezt akkor tudja gátizom védelemben csinálni az ember, ha van fogalma a gátizomról és, hogy ha uralja a gátizmait, akkor a hasizmokkal már büntetlenül úgymond lehet tornázni, ami a gátra vonatkozik. Ha az ember ezt nem tudja, akkor igazából egy lefelé irányuló terhelés jön a hasizmoktól. Ezért a plank-et szoktuk inkább ajánlani.

Akkor a cél a kőkemény gátizom 

De csak az én szavajárása szerint.

intim torna, gátizom tornaNem baj, szerintem sokak fejében megragadt, az enyémben biztos.
Az előbb a hasizom gyakorlatokat említetted és azt mondtad, hogy - valami ilyesmire utaltál - az ember jól csinálja a hasizom gyakorlatot akkor az nem árt a gátizomzatnak. De honnan lehet azt tudni, mikor valaki mondjuk a szokásos hasizom gyakorlatát végzi akkor honnan érezheti meg azt, hogy hol az a határ, ahonnan nem árt a gátizomzatnak? Vagy hogyan tehető olyan erőssé? Annyi kérdés tudod, és ezekre hol van a válasz?

Van válasz. A kollégáim azok a gyógytornászok, akik ezen a területen dolgoznak azok abszolút úgy dolgozunk, hogy elmondjuk ezeket a hétköznapi dolgokat is miközben tanulják a pácienseink a gátizom tornát vagy a tanítványaink tanulják a gátizomtornát. Ezeket mindig említjük, mondjuk, tanítjuk úgymond felkészítjük őket a női életük második szakaszára, amikor már tudatosak a gátjukra. Az, hogy egy felülés - a klasszikus - egyenes hasizom gyakorlat, hogy felülünk és vissza fekszünk. Ilyenkor egyszerű megfigyelni egy teljesen átlagos nő is megtudja az figyelni, hogy a hasfal előre domborodik és van ebben egyfajta ilyen kis erőlködő érzés, illetve - hasprésnek hívjuk egyébként – amikor kakilunk körülbelül, ugye van egy ilyen kifelé nyomásérzés. Ha picit odafigyel az ember a gátjára egy felüléskor, fogja érezni, hogy minden egy kicsit lefelé mozdul benne. Ezt az ember rendszeresen csinálja, mondjuk heti háromszor, keményen odateszi a has izmainak, hogy akkor legyen szép hasfala, ami kívánatos persze és kell is a hasizom. De ez a gyakorlat például lefelé tol és akinek lazább kötőszövete van, annak bizony rá fog nyújtani a tartó szalagjára. Mindenkinek rányújt a tartó szalagjára, de akinek lazább kötőszövete van annak ugye ez könnyebben nyújt. Plusz, ha nincs a gát alól egy alátámasztás, akkor így a gátat is megnyomja és a kismedencei szerveket is egy picit így lefelé nyomja. Aztán ez persze helyreáll, ezek hatások rövid ideig tartanak majd visszaállnak. De ha ezt az ember rendszeresen csinálja ilyenformán, akkor azért az egy kockázat.

És ez hogyan védhető ki?

Egyszerűen meg kell tanulni pontosan, hogy hogy jó egy hasizom gyakorlatot megcsinálni. Kell hozzá egy gát. Tudatosság az, hogy tudom, hogy van gátam tudom, hogy hogy bánok vele. Be kell zárni a test nyílásokat meg kell emelni a gátat, a védő pozíció még a farizmokat és a comb izmokat is igénybe vesszük ehhez. Bebillentjük a medencét finoman, hogy legyen tartása derék oldalról is és akkor úgy már nem probléma ez a gyakorlat. Ennek megvan a technikája, és akkor ezt meg lehet tanulni.

Értem, ez nagyon jó mert akkor ezt így el lehet mondani. Azt hittem a kérdés feltevésekor, hogy ez egy érzés, tehát hogy az ember vagy érzi vagy nem.

Nem, ez megtanulható és aztán érezhető. Egyébként a pilátesz torna, ez az a pozíció, amiből kiindulnak a gyakorlatok és én ezért nagyon szeretem a piláteszt a nők részére, mint torna fajta, mert megtanítja őket a tudatosságra, hogy hogyan tudnak úgy mozogni, hogy ne ártsanak semmilyen ponton, csak használjon az a mozgás. Úgyhogy a pilátesz, mint torna forma azt én nagyon merem ajánlani és persze ott is jó, hogy ha tudom a gátamat kezelni úgymond, ha tudok vele bánni.

De hogyan tanulható? Hol tanulható meg ez a technika? Avagy, hogyan sajátítható el?

Egyszerű, ha egy nő rászánja magát, hogy márpedig megtanulja a gátizomtornát. Ugye ez a kegel gyakorlatokat továbbfejlesztő funkcionális gátizomtorna, például az, amit én szoktam oktatni, a gyógytornászoknak van azért egy kis szabad keze ebben, hogy át is tudják ezeket a gyakorlatokat egy picit dolgozni, de azért alapvetően a kegel gyakorlatokat vesszük alapul. Ha bárki úgy dönt, hogy erre neki szüksége van, vagy szeretné ezt megtanulni akkor keres egy gátizom terapeuta gyógytornászt és akkor a tanulás közben ezeket a dolgokat ő meg fogja tudni. Egyszerűen folyamatosan tanítgatjuk a hölgyeket arra, hogy úgy lépjenek ki a további életünkbe, hogy tudják azt, hogy mit lehet és mit nem egy nőnek, és hogyan érdemes a továbbiakban egy testmozgást elvégezni például vagy mire figyeljenek oda.

Akkor te nem csak gátizom terapeutaként díjazod a piláteszt, hanem gyógytornászként is.

Abszolút.

Hiszen a különböző mozgásszervi panaszokra is nagyon jó a pilátesz, hiszen nyújtó gyakorlatok és a gyógytornán is sokszor hasonló gyakorlatokat kell végezni.

Igen, így van.

Biofeedback tréningRita, önmagában a gátizomtorna az mire elég? Ha valaki tizenöt húsz éven át mondjuk végzi a gátizomtornát, akkor az biztosan problémamentes lesz? Akkor ő elkerüli azokat a női problémákat, amelyek másokat érintenek? Mire elég?

Sok mindenre elég. Egyébként tudod pont erről beszéltünk az előbb is, hogy a női test az annyira variábilis, mint ember, annyira egyediek vagyunk és annyi minden ér bennünket, hogy így nem jelenthetjük azt ki, hogy akinek erős gátja van azt minden elkerüli, ami ezzel kapcsolatban jelentkezik. De lényegesen kisebb az esélye annak, hogy valamilyen komolyabb problémába kerüljön a gátizom területén valaki. Ettől függetlenül mindig történhet valamilyen gond, baj, ami miatt annak dacára, hogy valaki tornázik mégis alakulhat valami. Mondok egy példát, hogy ugye előfordul, hogy kiveszik valakinek a méhét. Vagy egy mióma miatt, vagy ne adj isten egy daganat miatt. Amúgy sportos tornázó ember, ettől még kiveszik a méhét. A méh kivétel után az nagyon fontos, és ezt most megint mindenkinek üzenem, hogy akinek nincs méhe annak nagyon kell a gátjával törődni, mert megbomlik egy kicsit a kismedencei szerveknek a stabilitása azzal, ha onnan kikerül ez a nagy szerv.
Ott a tartás nem pont olyan, tehát a gátizomnak itt is nagyon fontos szerepe van. Válaszolva a kérdésedre, azért nem mondhatjuk ki, hogy akinek erős karbantartott, jól működő gátja van az biztos az ebből adódó problémák elkerülik, de nagyon komoly esélye van rá. Viszont amit még itt hozzátennék, hogy nem mindenkinek egyszerű ezt megtanulni. Nem mindenki enyhe tünetekkel él már most, és ha súlyosabb tünetekből indulunk és egy komolyabb gátizom gyengeségből, akkor nem mindig elég a torna. Alkalmazunk segítséget ahhoz, hogy mégiscsak fejlődésre bírjuk az izmot, mert valamikor nincs elég ereje az izomnak pusztán tornával ahhoz, hogy fejlődjön. Ilyenkor szoktunk bevetni különböző eszközöket, akár elektrostimulációval lehet rábírni az izmot, hogy működjön. Használunk hüvely súlyokat és aminek most külön nagyon örülök, hogy a Belvárosi Orvosi Centrummal elkezdünk egy együttműködést, ahol biofeedback tréningeket fogok csinálni. A biofeedback egy csodálatos dolog, mert nagyon sokat segít a gátizom gyakorlatok megtanulásában, azoknak, akiknek ez valamiért nehéz, vagy valamiért nem megy. 

Ez micsoda?

Ez egy készülék. Alapvetően egy kapcsolat az agy és az izom között, olyan értelemben, hogy ez egy EMG és gyakorlatilag az EMG az izomműködésről elvezetett jel, elektromos jel, amit a páciens lát egy képernyőn - egy grafikus ábrázolásban - hogy mit csinál pontosan. Ez nagyon gyors javulást és nagyon gyors fejlődést tud eredményezni, mert megtanulja a gátizmok tudatos működését, azzal a vizuális visszajelzéssel, hogy látja, hogy pontosan mi történik. Ezt ábrázoljuk grafikonon és ezek a biofeedback-el - és itt is erről van szó - akár játékosan ráveszik az illetőt arra, hogy helyesen használja az izmait. Ugyanakkor ez nem csak egy tréning lehetőség tehát ez nem csak egy ilyen aktív terápiás lehetőség, hanem diagnosztikus lehetőség is. Orvosi feladat, hogy ezzel a készülékkel mérjék gátizom erőt.

Biofeedback tréning
2018. 06. 28. 15:24 (Utolsó frissítés: 2024. 02. 13. 11:12)
A biofeedback tréning egy olyan aktív terápiás módszer, amely során pácienseink megtanulják, hogyan irányítsák, kontrollálják testük nem tudatos, nem akaratlagos fiziológiás folyamatait, pl. izmaik működtetését vagy vérnyomásuk szabályozását. Ezt a női kismedencei rehabilitációs módszert bizonyítottan sikeresen alkalmazzák az többféle kismedencei betegség kezeléséhez.
 


Mérhető? 

Mérhető a gátizom ereje és mérhető az állóképessége, hogy mennyi a kitartása. Látható az, hogy mennyire épek a reflexek ezen a területen, tehát hogy jól működnek-e az izmok együtt, hogy a hasizom, hogy viszonyul a gáti területtel való összhangban. Nagyon komoly információt tud biztosítani, olyan esetben, amikor ismeretlen eredetű vagy krónikus kismedencei panaszok vannak, akkor ez a mérés nagyon sokszor útbaigazítja az orvosokat, hogy hogyan kezeljék a pácienst és minket is gyógytornászokat, hogy mire kell figyeljünk. Egzaktabbá válik a kezelés. Objektíven mérhetőbb és az eredmény is visszamérhető, tehát tudjuk azt, hogy elvégeztünk feladatokat, elvégeztük a tornát és, hogy hova jutott a páciens. Azt mindenképpen várjuk, hogy a panaszok mérséklődjenek, de mégis hol tartunk a folyamatban. Ez egy csodálatos dolog és nagyon-nagy lelkes vagyok.

Elhiszem hiszen azért a mivel foglalkozol a sok esetben a nők érzés szintjén tudják csak elmondani. Így meg mérhetővé válik hiszen erről van szó.

Így van.

biofeedback tréningHová lehet eljutni? Erről majd a következő beszélgetés során ejtünk szót, jó? Hova fejlesztheti valaki a gátizmát egyáltalán, hogyan veheti észre azt, hogy mondjuk javult az állapota?
Ha valaki hosszú időn keresztül - legyen rövid, mindegy az idő - de kitartóan, rendszeresen végzi a gátizomtornát akkor hová juthat el? Mi lehet az eredménye? Hogyan érezheti meg hogy mondjuk javult az állapota?

Ez végül is elég egyszerű, mert ugye, ha tünetekkel jön az ember akkor az a javulás, hogy ezek megszűnnek. Vagy ha súlyosabb problémák vannak akkor enyhülnek. Élhetőbbé válik az élet. Igazából nagyon jól mutatja maga az állapot, a közérzet az, hogy van javulás vagy nincs javulás. Az pedig, hogy hova lehet eljutni, arról szoktak beszámolni a tanítványaim, akik már nagyon jól vannak, azt szokták mondani, hogy tudatosak a gátjukra, egyben érzik magukat tehát, hogy a hasfaluk jól tart, hogy erőt éreznek a gátban, hogy a szexualitásban örömüket lelik és sokkal árnyaltabban érzékelnek, tehát a szexuális érzékenységük is javul, sőt a szexuális kedvük javul. Igazából ugrálhatnak, futhatnak, bármilyen tevékenységet végezhetnek. Stabilitást éreznek a gátjukon. Egyfajta női erő érkezik meg a gátba, tehát hogy mind nőiségében - ez egy ilyen lelki folyamat - mind fizikailag az altestében egyfajta erő érkezik meg és stabilitás és irányíthatóság. Igazából a saját kezükben tartják a gáti területnek az irányíthatóságát. Ez egy nagyon-nagyon jó érzés.

Na jó, hát azért az ugrálással, futással csak óvatosan vagy ők már megtehetik? Vagy esetileg?

Esetileg megtehetik. Le szokták tesztelni, természetesen. Ugye akinek ugráláskor, futáskor cseppen be a vizelete és gyakorol kitartóan, szépen - 12-16 hét ez amíg felépül a gát - egyre inkább érzik ilyenkor a hölgyek, hogy egyre jobban vannak. Mindenki leteszteli a végén, hogy na vajon tudna-e ugrani, na vajon tudna-e futni. Az egy nagyon nagy eredmény, hogy korábban az ilyen tevékenységekre becsöppenő vizelet jelensége nem jelentkezik.

Kinek a feladata a gátizom helyrehozatala vagy megerősítése? Orvosé, gyógytornász é vagy ilyen gátizom terapeutáé?

Ez egy csapatmunka. Mindenképpen, ha gond van, ha tünetet észlel az ember akkor vagy urológushoz, nőgyógyászhoz vagy proktológushoz fordul mondjuk egy aranyér problémával vagy egy végbél környéki diszkomfort érzéssel. A szakorvosok meg tudják ítélni azt és tudják diagnosztizálni, hogy mi a gond. Ha a diagnózis, hogy gátizom gyengeségből fakad az az adott tünet, akkor meg a gyógytornász lép be. Hozza a kis eszköztárát, amit ugye az előbb említettem, hogy nem csak a tornagyakorlatok képezik az eszköztárunkat hanem vannak kiegészítő lehetőségek és most még egyszer visszautalnék erre a biofeedback terápiára, hogy ez is egy terápia tehát ebből is heti két alkalommal négy héten át valaki, ha részt vesz egy ilyenen, akkor gyorsan, hatékonyan, koncentráltan tud fejlődni, azzal együtt, hogy otthon persze tornázik. Amúgy pedig hetente kétszer részt vesz egy-egy ilyen foglalkozáson, amikor látja is ami történik. Ez hatalmas nagy segítség a gyakorlásban és abban, hogy gyorsan fejlődjön az illető. Ez egy komplex munka, egy komplex terápia és az a cél, hogy minél gyorsabban helyreálljon a jó állapot és minél kevesebb ideig szenvedjen egy nő vagy egy férfi a gáti gyengeségből fakadó diszkomfort érzetben.

Voltak extrém eseteid? Mit is jelent az extrém eset, ez nyilván szélsőséges.

Igen, szélsőséges esetek mindig előfordulnak. Valamikor olyan esetek is vannak, amikor az ember kicsit csodálkozva áll egy-egy dolog előtt, hogy tornázik az illető és valahogy mégsem javul. Ilyenkor például nagyon nagy segítség egy olyan mérés, vagy egy olyan orvosi újabb konzílium vagy konzultáció, amikor egy kismedencei specialista nézi meg az illetőt és nem egy nőgyógyász, hanem aki még tovább szakosodott erre a területre. Itt azért csodadolgok tudnak lenni. Mondjuk van olyan ultrahang, amivel az izmoknak a munkája is jól látható ezt perinális ultrahangnak hívjuk. Van eszköztár mind orvosilag, mind a gyógytornászok kezében, tehát ezeket a problémákat azért meg lehet oldani. Meg tud ebből gyógyulni az, aki esetleg most még úgy érzi, hogy nagy bajban van. Akkor el kell indulni és érdemes felkeresni olyan központot, ahol orvos is van gyógytornász is van és kismedencei szakértő is van orvos személyében, és úgy nagyon komoly esély van arra, hogy gyógyulás lesz a vége.
 
A Jazzy rádióban a Jazzy randevú című műsor Bálint Edinával készült beszélgetés szerkesztett, rövidített változata

A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!

Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.

Létrehozva: 2022. 03. 03. 16:36 (Utolsó frissítés: 2022. 03. 03. 17:04)

Várja önt:
Haness Rita
Haness Rita