Riporter: A beszélgetésünk alcíme azt is lehetne, hogy: Szabadság, szerelem persze nem a Petőfi Sándori, hanem a nyári szabadság értelmében, hiszen ilyenkor azért tudjuk, hogy mind a fiatalok, azért könnyebben ismerkednek vagy könnyebben létesítenek alkalmi kapcsolatokat, ezt nemzetközi statisztikák is mutatják, de nyilván nem szociológiai szempontból fogjuk ezt a kérdést megvizsgálni, hanem inkább orvosi szempontból. De előtte hadd kérdezzek még valamit, amivel kapcsolatban azt gondolom, hogy vannak városi legendák és vannak kellemetlen tapasztalatok.
Mennyire fordulhat elő, hogy az ember nemi betegségeket szed össze mondjuk nyilvános mosdókban, wc-ben, hiszen azért tudjuk, hogy nyáron utazunk és nagyon sokszor igénybe kell venni ilyen közösségi helyeket? Ez mennyire fordul elő vagy mire érdemes ilyenkor vigyázni?

Dr. Szandányi Réka: Ez egy széleskörben elterjedt tévhit, hogy ezek a nemi úton terjedő fertőzések wc ülőkével, ott bármilyen folyadékkal érintkezve vagy akár az úszómedencében elkaphatóak.
Ha a nemi úton terjedő fertőzésekről beszélünk, akkor ezeknek az a közös tulajdonsága, hogy nemi úton terjednek és ennek az az oka, hogy ezek a kórokozók nagyon érzékenyek. Tehát kikerülve az emberi szervezetből akár másodpercek alatt elpusztulnak. Nemi úton terjedő fertőzést senki nem kap wc ülőkén rendeltetés szerű használat esetén. Azért arra felhívnám a figyelmet, különösen a nyári hónapokban, hogy nem csak nemi úton terjedő fertőzések léteznek, tehát azért a mindennapi higiéniai szabályokat be kell tartani. Tehát, amit óvodában tanultunk, hogy wc használat előtt-után kezet kell mosni, étkezés előtt kezet kell mosni. Hogyha ezekre a nagyon alapvető dolgokra igyekszünk odafigyelni, akkor elsősorban a gyomor-bélrendszeri betegségeket, a gasztroenterális kórokozók terjedését tudjuk megelőzni.

Riporter: Világos. Réka! A covid rászoktatott Minket az alkoholos kézfertőtlenítőkre és nyilván ezeknek nagy hasznát lehet venni, ugyanakkor nyilván bőrgyógyászati vagy dermatológiai szempontból ezek nem mindig olyan kedvezőek, úgyhogy rögtön az ember egy ilyen mellé vásárol egy kézkrémet is. Mennyire érdemes ezekkel mondjuk wc ülőkét fertőtleníteni?

Dr. Szandányi Réka: Abszolút jó a kérdés. Az alkoholos kézfertőtlenítéssel az a fő baj, hogy nagyon kiszárítja a bőrt. Azért a bőrünk képes védekezni a kórokozók ellen. Egyrészt van egy saját flórája, van egy olyan zsírréteg, egy olyan lipid réteg, ami nagyon hasznos kis köpenyt alkot a testünk körül és ezt nem érdemes megbontani. Tökéletesen föl vagyunk vértezve például a humán papilloma vírus ellen, számos baktérium ellen, amivel érintkezünk nap, mint nap. Például a humán papilloma vírus nagyon elterjedt a környezetünkben, mindenki találkozik vele szinte minden nap, aki kilép az utcára vagy emberekkel érintkezik, vagy elmegy egy strandra például. Ahhoz, hogy ez a védekező képesség tökéletesen tudjon működni elengedhetetlen a bőr épsége, a bőr barrier funkciója. Ezt alkoholos fertőtlenítéssel, kitartó munkával tönkre tudjuk tenni. Valóban az lenne a cél, hogy kézmosás után, hogyha valakinek komfortos még egy alkoholos fertőtlenítést is alkalmazni, akkor utána bizony vissza kell zsírozni a bőrünket. Valamilyen hidratálókrémet be kell tennünk a táskába és lehetőség szerint, picit ez lehet, hogy furcsán hangzik, de lehetőség szerint minden kézmosás után visszazsírozni.
Máshoz vagyunk szokva és nem is mindenkinek kell ezt ennyire mereven betartani de például, akinek kézekcémája van, nagyon érzékeny, kiszáradásra hajlamos bőre van, annak azért erre is érdemes odafigyelni, ugyanis ilyenkor apró mikró sérülések keletkeznek a kezünkön (nem nagy sebre kell gondolni), csak ha ez a védőköpeny nem tökéletes, akkor a kórokozók, például a HPV, kiválóan meg tud telepedni és elszaporodni ezen a területen, és így tudnak kialakulni a kézen a szemölcsök vagy akár a talpon a szemölcsök, amit nyáron, mégiscsak a strandon vagy elsősorban az uszodában, konditeremben szokott az ember elkapni, ahol vannak lesodródott, fertőzött hámsejtek, de azok alapból nem tudnának bejutni a bőrbe, ha nem lenne ott ilyen apró, pici traumatikus elváltozás.

Riporter: Akkor térjünk át az úgynevezett nemi betegségekre, amelyeknek lett egy ilyet klassz, trendi neve, az STD, ami ugye sexually transmitted deseases, ugye jól mondom Én ezt?

Dr. Szandányi Réka: Igen. Ezek a betegségek összefogó neve, ráadásul angolról fordítva egy picit szerencsétlen, de igazán jó magyar kifejezést nem tudunk helyette használni, mert ez a nemi beteg elnevezés eléggé stigmatizáló és senki sem szereti ezt használni. Mint ahogy a bőr és nemibeteg gondozóban is az emberek kicsit olyan feszengve néznek körül, hogy itt biztos mindenki bőr és nemi beteg. A nemi beteg elnevezést nem szeretjük, helyette próbáljuk Mi is az egészségkultúrában egy kicsit elterjeszteni az STD szócskát, hogy egyáltalán tudjuk, hogy miről beszélünk.

Riporter: Itt van a nyár és létrejön egy egyéjszakás kaland, ami nem biztos, hogy egy éjszakás, hisz tudjuk, hogy a 40-50 évig tartó házasságok is egy egyéjszakás kalandként indultak. Nyilván azt gondolom, hogy az köztudott, hogy gumióvszert kell használni, és akkor nagy baj nem történhet. Ez mennyire igaz?

Dr. Szandányi Réka: Hát igen, azok is elindultak valamikor, valahogyan. Annyival azért árnyalnám a képet, hogy ezen kórokozók jó része képes megélni a szájüregben és a torokflórának is része tud lenni, ami azt jelenti, hogy az óvszerrel az ember eltakarja a nemiszervét és megvédi, ha nőkről beszélünk a méhnyakat vagy a belső nemiszervet de az, hogy ezeket a kórokozókat, akár orális úton is el lehet kapni azt nagyon kevesen tudják. Sokakat ér ez meglepetésként, hogy miközben, elképzelésük szerint abszolút körültekintően jártak el, azért ott az előjáték során mégiscsak megtörtént a fertőzés. Ez egy elég gyakori probléma, amivel naponta találkozunk.

Riporter: Milyen fajta fertőzések vannak? Tudom, hogy a HPV az tipikusan egy ilyen, de HPV ellen van oltás és gyakorlatilag, ha jól tudom az megoldja a problémát. Milyen más jellegű problémák jelentkezhetnek és, hogy veszi ezt észre valaki? Mik a tünetei?

Dr. Szandányi Réka: A HPV a leggyakoribb vírusfertőzés. A vírusok közül nagyon gyakori még a herpesz. A herpesz vírusról azt érdemes tudni, hogy gyakorlatilag mindenki egyszer kapja el az életében, tehát ha valaki átesik rajta, akkor az a vírus életünk végéig bennünk marad. Vagy az ajkán okoz tünetet az embernek, vagy a nemiszervén. Olyan nagyon nagy különbség ezek között a lefolyásukban nincsen. Attól függ éppen hol történt a fertőzés, hogyha valakinek ajakherpesz formájában jelentkezik akkor később is, ha kiújul a betegsége, akkor ugyanott fog jelentkezni.

Riporter: Ennek mi a magyarázata? Ez annyira érdekes…

Dr. Szandányi Réka: Két típusú herpeszvírus van. Régebben volt egy ilyen gyakran emlegetett szabály, hogy az egyik az egyik helyen, a másik a másik helyen okoz tüneteket, de egyébként amióta az orális szex gyakorlatilag a napi gyakorlat része, azóta nagyon élesen ezt a szabályt sem követi ez a vírusfertőzés. Konkrét élettani magyarázatát nem igazán lehet tudni, hogy miért mindig ugyanott újul ki. Az biztos, hogy van egy ilyen tulajdonsága ennek a vírusnak. Egyszer elkapjuk. Ott a gerincvelő melletti dúcokban lappang és időnként előjön. Ráadásul az érző idegek mentén ettől tud időnként rettenetesen fájdalmas lenni. Egy nagyon kellemetlen betegségről van szó, bár az életet nem rövidíti meg, tehát olyan értelemben nem veszélyes, de hát mégis, mind az ajakherpesz, mind a nemszervi herpesz, nagyon megkeseríti annak az életét, akinél mondjuk havonta kiújul. Ilyenkor mégiscsak elindítunk egy hosszútávú gyógyszeres kezelést, amivel teljesen nem tudjuk kiirtani a vírust a szervezetből, de vissza tudjuk szorítani annyira, hogy amíg szedi a gyógyszer az illető, addig kellő számú ellenanyag keletkezik, egy picit visszaszorul a vírus és reménykedünk benne, hogy mikor abbahagyja nem lesznek ilyen gyakoriak ezek a fellángolások. A herpeszvírus ellen ezért olyan nagyon hatékonyan nehéz védekezni. Nyilván, ha valakinek tünete van akkor kerülni kell az együttlétet, mert a tünet az általában egy picike hólyagocska, ami aztán megnyílik és van egy sebváladék, ami erősen fertőző. Ha valaki akár száján, akár a nemiszervén van herpesz, vagy akár egy-két ilyen picike pont szerű sebecske, akkor is már érdemes az, azzal a területtel való érintkezést teljesen mellőzni.

Riporter: Világos.

Dr. Szandányi Réka: Viszont sajnos olyakor is okozhat a herpesz fertőzést, amikor éppen nincsen tünet, ezt kikerülni szinte lehetetlen. Sajnos ez az a rizikó, amit mindenki vállal, aki nemi életet él. Ezt nullára csökkenteni nem tudjuk, de szerencsére ez a típusú átadás, hogy tünetmentes embertől kapja el valaki, azért az viszonylag ritka.

Riporter: Hála Istennek!

Dr. Szandányi Réka: Úgyhogy a gyakori vírusokat most már átbeszéltük. A baktériumfertőzések olyan szempontból egyszerűbbek, hogy azokra van antibiotikum. Ha valaki azt összeszedi és felismerik, és bizonyítjuk akkor a megfelelő antibiotikum kezeléssel ezek maradéktalanul gyógyíthatóak. A leggyakoribb ezek közül, főleg a fiatalok körében, a klamídia. Ez egy olyan kórokozó, ami nem igazán tenyészthető, de ki lehet mutatni egy nem túl bonyolult teszttel, egy olyan PCR teszttel, mint amivel sokszor a koronavírust is vizsgálták.

Riporter: Igen-igen-igen. Ebben már mindenki szakértő.

Dr. Szandányi Réka: Amióta volt a covid járvány, azóta mindenki tudja, hogy mi az a PCR teszt. Egy ugyanilyen PCR tesztet lehet a klamídiára is végezni, és hogyha valaki aktív nemi életet él, akkor javasoljuk is, hogy mondjuk évente egyszer érdemes magát megnézetni, mert nőknél teljesen tünetmentes. Olyan fiatal lányoknak is elég nagy arányban van klamídiája, akiknek fogalma sincs róla, hogy náluk valami nincs rendben. Ráadásul, ha elmennek a nőgyógyászhoz, mert mondjuk nagyon rendesek és egészségtudatosak, és elmennek évente vagy két-három évente a rákszűrésre, akkor nagyon megnyugtatják őket, hogy minden rendben van. Hát a rákszűrés tekintetében igen, de klamídia teszt a rákszűrésen nem történik. Hacsak az ember külön nem kéri akkor és ezt a tb nem fizeti. Abban a hamis biztonságérzetben vannak ilyenkor a lányok, asszonyok, hogy náluk minden rendben, hiszen az orvos azt mondta, de ettől még simán lehet klamídiájuk, ami sokszor onnan derül ki, hogy mondjuk adott esetben nyáron vagy bármikor egy új partner jelzi, hogy valami nincs rendben, mert a férfiaknál viszont húgycsőgyulladást okoz elég nagy arányban. Elég ritka, hogy egy férfinél tünetmentesen lappangjon a klamídia, nem lehetetlen, de azért az nem gyakran van és ilyenkor nagyon kellemetlen vizelési panaszokat okoz. A húgycső ilyenkor fájdalmassá válik, váladékozhat, de valakinél csak egy ilyen diszkomfort érzés jelentkezik, vagy egy ilyen viszketésszerű nagyon kellemetlen érzés.

Riporter: Ezek furcsa dolgok, hogy a nőknél semmi tünete nem okoz, vagy minimálisát és férfiaknál meg ilyen kellemetlen, de hát ilyenek már ezek a baktériumok.

Dr. Szandányi Réka: Tulajdonképpen a baktérium egyébként nem válogat semmilyen tekintetben. Itt anatómiai a különbség, legtöbbször a klamídia a nőknél a méhnyakat fertőzi. Ahol ugyanúgy létrejön a váladékozás, meg ugyanúgy látható a tünet csak maga a méhnyak nem látható, mert az ugye feljebb van, emiatt nem észleljük ezeket a tüneteket. A férfiaknál a húgycső sokkal vizsgálhatóbb helyen van, és emiatt sokkal egyszerűbb is a klamídiát a férfiaknál kimutatni. Nőknél igazából akkor lesz tűnetes a fertőzés, ha ott is a húgycsövet fertőzi meg elsőként, de sokkal inkább szereti a méhnyakat.

Riporter: Értem. Mik vannak még gyakori baktériumok, amikkel még szerencsétlen esetben találkozhat valaki?

Dr. Szandányi Réka: A klamídiánál sokkal ritkább, de azért előforduló fertőzés a mycoplasma. Mostanában egyre többet vizsgáljuk és ír a nemzetközi irodalom is a mycoplasma genitáliumról, mint kórokozóról. Ezeket ismertük régebben is csak azt, hogy a kóroki szerepük mennyire gyakori, azt nem igazán tudtuk és most már azt látjuk, hogy ezek is előfordulnak, ezek is bőven benne vannak a fertőzöttek vizsgálatai közepette a pozitív leletekben. Szerencsére ez is gyógyítható antibiotikummal, bár meglehetősen makacs tud lenni. Illetve a nagyon régóta ismert, de legalább hallomásból szerintem mindenki által már tudott gonorrhoea, vagy kankónak hívják magyarul, a neisseria gonorrhoea baktérium által okozott betegség, ami hát tényleg látványos tüneteket okoz, hogyha férfi kapja el, az komoly fájdalommal tud járni. Ritkán előfordul, hogy itt is egy diszkomfort szerű kényelmetlenséget okoz, de azért legtöbbször ez egy ilyen nagyon éles, késszúrás szerű, fájdalmat is okoz és egy elég ijesztő, gennyes, sárga színű váladékozást, ami hát fölhívja a beteg figyelmét, hogy orvoshoz kéne menni. Ezek a férfiak, ezért jönnek el a rendelésre, mert nagyon nehezen tűrhető állapotról van szó, és hát megkapják a megfelelő kezelést.

Riporter: Antibiotikummal gyakorlatilag tünetmentessé tehető vagy teljesen eltüntethető?

Dr. Szandányi Réka: Igen. Igen, abszolút. Elég nagy probléma mostanában a gonorrhoea fertőzéssel, hogy maga a kórokozó elkezdett egy rezisztenciát kialakítani, ami azt jelenti, hogy a korábban használt, szájon át szedett antibiotikumokra egész egyszerűen nem reagál. Vannak olyan törzsek, ami a szájon át szedett antibiotikumok összeségére ellenállók lettek. Részben ezért, részben amiatt a szerencse miatt, hogy Magyarországon az injekció formában elérhető antibiotikum is kapható, ezért a bőr és nemibeteg gondozóban és lehetőség szerint a magánrendelőkben is ezt injekcióval kezeljük. Ennek az az oka, hogy az a cél, hogy a kórokozó mindenképpen pusztuljon el és ne maradjanak olyan kósza egyedek a baktériumtörzsből, amik aztán később képesek ezt a rezisztenciát, ezt a baktérium ellenállóképességet továbbfejleszteni. Ezt úgy lehet elképzelni, hogy ez egy nagyon nagy adagban egyszerre beadott antibiotikum, ami mindenhova eljut a szervezetben, mindenhol elpusztítja a kórokozót és akkor leszünk abban a helyzetben, hogy tettünk az antibiotikum ellenállás kiküszöbölése ellen.

Riporter: Értem. Réka, még egy dolog jutott eszembe… Nagyon régen hallottunk az AIDS-ről. Tulajdonképpen mi ezzel a helyzet?

Dr. Szandányi Réka: Az AIDS-cel az a helyzet, hogy számos új gyógyszer van, amik a HIV fertőzést kordában tudják tartani. A mai napig nem gyógyítható maradéktalanul, tehát aki elkapta a HIV vírust és az elszaporodott a szervezetében és a vértesztje pozitívvá válik, azt tökéletesen meggyógyítani a mai napig nem tudjuk, de a mindennapi gyógyszerszedéssel egy olyan életminőséget élhet, mint bárki más. Nem adja át a vírust a partnerének. Olyan kicsi számban kimutatható a kórokozó, hogy például vállalhatnak gyereket, bármilyen munkakört betölthetnek. Gyakorlatilag azt lehet mondani, hogy amellett, hogy persze mindennap kell szedni a gyógyszert és valamiféle életminőség romlást mégiscsak okoz, de tulajdonképpen teljesen normális életet élhetnek. Jó lenne, hogyha több szűrés történne, mert néha azért előfordul, hogy később kerül felismerésre a betegség, mert vagy nem észlelte magán a tüneteket a beteg, vagy az orvosa nem gondolt rá egy késői stádiumban és nem történt meg a vizsgálat, de hála Istennek ez egyre ritkább.

Riporter: Hála a jó Istennek! Réka, van e bármilyen általános tanács, amit érdemes elmondani így a nyár előtt vagy egyszerűen csak annyi, hogy járjunk minél gyakrabban szűrésre, hogyha van valami probléma akkor az kiderüljön?

Dr. Szandányi Réka: Én ilyen szempontból nem tennék különbséget a nyár és egyéb időszakok között, annyi egyébként érzékelhető a rendelésben is, hogy ilyenkor sokkal több külföldi páciens van, értelemszerűen, mert a turizmus ilyenkor fellendül. Ugyanígy az itthoni betegek is nagyon sokat utaznak és hogyha külföldön létesítenek szexuális kapcsolatot, akkor olyan kórokozókat, adott esetben olyan törzseket hoznak haza, ami itthon nem szokványos. Ilyen szempontból azért meg tudja bonyolítani az életet a nyári szezon, úgyhogy arra azért mindenképp érdemes figyelni, hogyha például külföldre utazunk, hogy nem mindenhol ugyanaz a betegség gyakori, mint nálunk. Vannak olyan országok, ahol sokkal elterjedtem a fertőző májgyulladás, ilyenkor érdemes tényleg beoltatni magunkat, erre időben föl kell készülni. Mire egy ilyen oltásnak a teljes védettsége kialakul az lehet, hogy egy hónap vagy három hónap, tehát előre érdemes tájékozódni, hogy mikor kell fölvennünk ezeket az oltásokat. A humán papilloma vírust (HPV) Magyarországon is ugyanúgy el lehet kapni, mint bárhol máshol, és mivel tényleg, rettenetes elterjedt fertőzésről van szó, érdemes magunkat beoltatni. Itt azért hozzáteszem, hogy védőoltás elég drága, tehát tényleg mérlegelni kell, hogy ez belefér-e a budget-be, de a szemölcsök is elég kellemetlenek, nem beszélve a méhnyakrákról, amit a HPV okoz. Ma már kimondhatjuk, hogy a HPV a méhnyakrák oka, és ezt meg lehet előzni, úgyhogy Én mindenkit az elővigyázatosság irányába próbálnék terelni, de ha már túl vagyunk az ügyön meg a nyáron, akkor pedig érdemes elmenni a szűrésre, mert kezelhető betegségekről van szó, gyakorlatilag mindent meg lehet oldani csak nem szabad figyelmen kívül hagyni őket.

Riporter: Ez nagyon sok mindenre igaz. Réka, nagyon szépen köszönöm. Legyen ez a végszó. Dr. Szandányi Rékának, a Belvárosi Orvosi Centrum, bőr és nemigyógyász szakorvosának nagyon szépen köszönöm.

Dr. Szandányi Réka: Én is köszönöm a beszélgetést.

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség