Az alvászavar hátterében nem ritka a pszichés feszültség, még olyankor is, amikor a páciens ezt napközben tudatosan nem éli meg. Néhány gyógyszer, illetve élvezeti cikk is okozhat alvászavart, pl. a túlzott koffein, nikotin vagy alkohol fogyasztása is akadályozhatja a pihentető alvást. Vannak azonban olyan speciális betegségek, melyek alvászavarban nyilvánulnak meg, vagy azzal gyakran társulnak.

Alvási apnoe szindróma (obstruktív alvási apnoe szindróma, OSAS)  

Az alvási apnoe szindróma az éjszakai horkolás közbeni levegővétel-kihagyásáról ismerhető fel, melyet egy horkantásszerű nagy belégzés követ. Ennek oka a felső légutak alvás alatti, ismétlődő, részleges, vagy teljes elzáródása okozta légzéskimaradás. 

A páciens ezáltal képtelen eljutni a mély alvás fázisába, így másnap kialvatlanul, fejfájással, száj szárazsággal ébred, majd nappali aluszékonyság, tanulási és memóriaproblémák, viselkedési zavarok és különféle társbetegségek – pl. elhízás, reflux betegség, szexuális problémák – kialakulása nehezítheti a helyzetet. 
 

A kialvatlanság következtében ugyanis a szervezetben stressz-reakció lép fel, ami kiváltja vagy súlyosbítja számos betegség kialakulását:

  • cukorbetegség és elhízás
  • szív és érrendszeri betegségek: magas vérnyomás, szívinfarktus, stroke
  • szorongás, depresszió
  • pszichiátriai betegségek
  • memória és koncentrációs zavarok 

Az aluszékonyság, kimerültség fokozza a közlekedési balesetek kockázatát is.

Az alvási apnoe szindróma otthoni alvás vizsgálattal (alvásdiagnosztikai eszközös szűrővizsgálat) kiszűrhető.  

Az otthoni alvás vizsgálathoz kiadunk Önnek egy készüléket, mely két érzékelőt tartalmaz: az ujjára helyezett pulzoximéter a vér oxigenizáltságát és az Ön pulzusát méri, míg az orra elé illesztett szenzor a levegő be-és kiáramlását regisztrálja. Az adatokat egy műszer rögzíti, melyeket a szakember másnap kiértékel. Ha légzéskimaradásra van gyanú, részletes poliszomnográfiás vizsgálattal lehet ezt igazolni, és a megfelelő kezelést elkezdeni.


Egyéb alvás zavarok: 

Disszomniák

  • Narkolepszia: hirtelen napközbeni elalvás
  • Nyugtalan láb szindróma: a nyugalomban lévő lábban kellemetlen érzés van, mely csak annak mozgatására múlik el.

Paraszomniák – amikor kóros folyamatok zavarják meg az egyébként megfelelő idejű alvási folyamatot

  • Alvajárás (szomnambulia, holdkórosság)
  • Félelmetes éjszakai felriadások (night terror)
  • Éjszakai bevizelés (enurézis nokturna)

Az alvás zavarok kezelése 

Az alvási apnoe szindróma légsín terápiával (CPAP, continuous positive air pressure, folyamatos pozitív légnyomást biztosító készülékkel) orvosolható.

Ha a légutak elzáródásának valamilyen konkrét oka kimutatható, műtéti eljárások is szóba jöhetnek.

CPAP készülék

A lelki eredetű alvászavarnál a szorongás megszüntetése a megoldás, mely történhet szorongásoldó gyógyszerekkel, pszichoterápiával relaxációs terápiás módszerrel vagy ezek kombinálásával is.Több pszichiátriai betegséghez kötődnek alvászavarok (pl: pánikbetegségszorongásos kórképekdepresszióskizofrénia, bipoláris hangulatzavar), melyek a betegség gyógyszeres kezelésével (általában antidepresszánsok alkalmazásával) javulnak, eltűnnek.  

Alvászavaros panaszaival tanácsos szakembert felkeresnie, aki megállapítja a probléma okát, és ennek ismeretében megfelelő kezelést tud ajánlani.

Várja Önöket Dr. Csák Enikő neurológus, klinikai neurofiziológus szakorvos

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség