A demencia avagy szellemi hanyatlás, leépülés napjainkban világszerte nagymértékben terjedő betegség. A demencia, bár nem feltétlenül az idős kor velejárója, az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válik. 

A világ népességének idősödésével a következő évtizedekben várható a demens betegek számának és a lakosságon belüli arányának növekedése. 

Ha demencia jeleit tapasztalja önmagán vagy hozzátartozóján, mielőbb forduljon szakembereinkhez!

Mi a demencia?

 A demencia a szellemi képességek hanyatlását jelenti, melynek jelei az emlékezőképesség, a memória megromlása, továbbá az absztrakt (elvont) gondolkodás károsodása, az ítélőképesség károsodása, beszédzavar lehetnek. Jellemző még a tájékozódási képtelenség mind térben, mind pedig időben, illetve a viselkedés, személyiség megváltozása, az önkontroll elvesztése, a hangulat ingadozása.
Később pedig elveszhet a mindennapi tevékenység önálló ellátásának képessége.

Mi okozhat demenciát?

Demencia észlelésekor az egyik lefontosabb feladat a megfordítható okok felismerése:
ilyen esetekben ugyanis a tüneteket okozó alapbetegség kezelése a kognitív (gondolkodási) folyamatok helyre állását eredményezheti!  

Visszafordítható demenciát okozhatnak pl. a máj, a vese vagy a pajzsmirigy betegségei, néhány daganatos kórkép, illetve a só-víz háztartás eltérései.

Demenciához vezet a B-vitaminok hiánya (B1, B6, B12, folsav) is. 

Bizonyos fertőző betegségek, mint a HIV vagy a szifilisz is okozhatja az érintett beteg elbutulását, valamint a drogok, az alkohol vagy az alkohol elvonás, sőt a nehézfém mérgezések és a többszöri koponyasérülés is. 

Szívmegállást követő agykárosodás is vezethet demenciához. A pszichiátriai kórképek közül a depresszió felszínes vizsgálattal egyes betegeknél demenciának tűnhet („pseudodementia”). 

Tartós pszichés terheléshez, stresszhez társuló figyelemzavar következményeit gyakran kezdődő demenciának élik meg az érintettek, és az ettől való félelmükben fordulnak orvoshoz.

A szellemi leépülés hátterében azonban az esetek 90 %-ában az Alzheimer kór valamint az ér-eredetű (vaszkuláris típusú) demenciák szerepelnek kiváltó okként. 

Alzheimer-kór

Az Alzheimer-kór az agysejtek ismeretlen okból történő pusztulásával függ össze. A diagnózis felállítása kizárásos alapon történik, amikor semmilyen más okot nem sikerül kimutatni. (Elsősorban a második leggyakoribb demencia típust, az ér eredetű demenciákat kell kizárni képalkotó eljárásokkal, mint CT, MR vizsgálatok.) Első tünetei a rövidtávú memória zavara, gyengülő ítélőképesség, szótalálási nehézségek.
Később az elvont gondolkodásra való képesség, a tájékozódó képesség, ítélőképesség fokozatos elvesztése, személyiségváltozás lép fel.

Hangulat ingadozások, depresszió, szorongás, agresszivitás alakulhat ki. Előrehaladott állapotban a betegek önellátásra képtelenné válnak, folyamatos felügyeletet igényelnek.

Vaszkuláris demencia

vaszkuláris demencia lehet egyszeri súlyos szélütés (stroke), vagy többször ismétlődő kisebb keringészavar következménye.

Az agysejtek pusztulásának oka a keringés romlása vagy kiesése az adott agyterületen. A magas vérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterinszint, dohányzás hajlamosít stroke-ra, így a vaszkuláris demencia kialakulására is.

A vaszkuláris demencia hirtelen kezdődik és lépcsőzetesen romlik, lefolyása hullámzó.  A demencia ezen formájában az ítélőképesség kevéssé érintett és a személyiség sem változik olyan mértékben. Ugyanakkor az emlékezetkiesés itt is jellemző, csak úgy, ahogy a tér- és időbeli tájékozódási zavar.

Lewy-testes betegség

A Lewy-testes betegség a demencia egyik formája, mely tüneteiben hasonlóságot mutat az Alzheimer-, illetve a Parkinson-kórral.

Testi és a szellemi változások egyaránt jellemzőek a páciensekre. A merevség, izomgyengeség, nehézkes mozgás, valamint a döntéshozatali nehézség mellett memória- és figyelemzavar is megfigyelhető. A Lewy-testes demenciában a szellemi tünetek a testi tünetek előtt, vagy azzal egy időben, esetleg kevesebb, mint egy évvel a testi tünetek után jelentkeznek.

A Pick kór vagy fronto-temporalis demencia

Pick kór vagy fronto-temporalis demencia olyan típusú demencia, mely általában a fiatalabbakat érinti. A korai időszakban a memória még nem érintett, csak a személyiség és a viselkedés változása figyelmeztet a betegségre. Megváltozik a betegek társasági viselkedése, tapintatlanok, illetlenek és gátlástalanok lesznek.

Gyakran érzéketlenül, együttérzéstől és érzelmektől mentesen viselkednek. Szexuálisan túlfűtöttek lesznek, a szükségesnél többet esznek és isznak.

A beszéd megértése és a tárgyak megnevezése nehézségekbe ütközik. A beszédkészség romlik, a hangok kiejtése megnehezül, kifejezett szótalálási nehézség észlelhető.

Milyen szakemberhez forduljunk demencia esetén?

A demenciára jellemző panaszok megjelenése gyakori, ezért a betegek vagy hozzátartozóik első lépésként többnyire a háziorvosukhoz fordulnak.

Bár a háziorvosok ismerik a demenciák fő típusait és a prevenció lehetőségeit, azonban a demencia ellenes speciális készítmények alkalmazásában kevés a tapasztalatuk,
ugyanis ezeket támogatással csak neurológus vagy pszichiáter írhatja fel. 

Ha demencia jeleit tapasztalja önmagán vagy hozzátartozóján, mielőbb forduljon szakembereinkhez!

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség