Tartalom
Az akut húgycsőgyulladás a húgycső hirtelen fellépő gyulladása, melyet gyakran húgycsőfolyás kísér. Számos oka lehet, többek között nemi betegségek is.
Milyen nemi betegségek okozhatják?
Bizonyos STI/STD kórokozók (N. gonorrhoeae, C. trachomatis, M. genitalium) a megfertőződés (hüvelyi orális vagy anális szex óvszer nélkül) után rövidebb-hosszabb idő elteltével a húgycső nyálkahártyaheveny gyulladását, vagyis akut húgycsőgyulladást okozhatnak. Előfordul persze az is, hogy valaki ezeket a baktériumokat tünetmentesen hordozza – ennek kiderítésére valók a szűrővizsgálatok (STD szűrés), de az esetek egy részében a fertőzés igen jellegzetes tünetekkel, panaszokkal jelentkezik.
Milyen tünetei vannak az akut húgycsőgyulladásnak?
Tünetei változatosak lehetnek. A leggyakoribb tünetek a következők:
- fájdalmas vizelés
- húgycső folyás (nyákos, gennyes, vízszerű)
- gyakori vizelési inger
- viszketés
- égő érzés
A leghamarabb és legintenzívebben jelentkező húgycső gyulladás a gonorrhoea (tripper, kankó) esetében észlelhető. Az aktus után 2-4 nappal, de van, hogy már másnap fájdalmas vizelés lép fel, majd váladékozás indul meg a húgycsőből. Kezdetben nyákos, később gennyes váladék ürül, azaz húgycsőfolyás alakul ki, ami olyan bőséges is lehet, hogy a páciens kénytelen papírzsebkendőbe csomagolni a hímvesszőt.
Ezek a tünetek túlnyomórészt gyorsan orvoshoz viszik a betegeket, de ha valaki mégis várakozik, hátha alábbhagy a probléma, akkor néhány nap elteltével valóban csökkenhet a váladék mennyisége, míg végül csak reggelente észlelhető kevés váladék a pizsamán, alsóneműn. Tudni kell, hogy a fertőzés nem múlik el magától, csupán a gyulladás mérséklődik ilyenkor.
A fertőzött páciens másokat megfertőzhet (a partner méhnyak, torok, végbél nyálkahártyája és a szem kötőhártyája is fogékony a fertőzésre), illetve a kórokozó feljebb kerülhet a nemi szervekben, és prosztata vagy mellékhere gyulladást okozhat.
Mivel a tünetek az aktus után nem sok idővel lépnek fel, az érintettek az összefüggésre tekintettel általában nemigyógyászhoz fordulnak, ahol akár a váladékból helyben végzett mikroszkópos kenetvizsgálat után azonnal injekciós kezelésben részesülhetnek.
A diagnózis megerősítésére érdemes tenyésztést és/vagy PCR teszteket végezni, illetve más kórokozók irányában is vizsgálódni, amik hasonló tüneteket okozhatnak. Nem ritkák ugyanis a több kórokozóval történő egyidejű fertőzések, amik majd a gonorrhoea lezajlása után fognak újabb tünetekkel jelentkezni.
Nagyon fontos a fertőzést okozó személy (ún. „fertőző forrás”) értesítése a problémáról, ugyanis a gonorrhoea a méhnyak, végbél, torok fertőzése esetén gyakran teljesen tünetmentes, így az illető csakis úgy kerülhet kezelésre, ha a tünetes partnere tájékoztatja őt!
A gonorrhoea esetében tehát a fertőzés forrását is kezelni kell, valamint, ha a páciens más partnerrel is együtt volt a megfertőződés után, akkor őt is, ugyanis a gonorrhoea igen fertőző!
A Chlamydia trachomatis és Mycoplasma genitalium okozta húgycsőgyulladás és folyás jellemzően az aktus után néhány hét elteltével lép fel, ezért ilyenkor már nem mindenki gondol a szexuális együttlétre, mint fertőzési lehetőségre. A folyás többnyire kisebb mennyiségű, inkább nyákos jellegű vagy vízszerű, de ezek a kórokozók is előidézhetnek a gonorrhoeára jellemző bőséges, gennyes váladékozást.


Ilyenkor is nemigyógyászhoz kell azonban fordulni, mert ki kell zárni a szolidabb tünetekkel és/vagy kicsit hosszabb idő elteltével jelentkező gonorrhoea lehetőségét! A mikroszkópos kenetvizsgálat mellett szükséges PCR teszteket végezni a kórokozók kimutatására, illetve a M. genitalium esetén az antibiotikum érzékenységet is vizsgálni kell. A fenti fertőzések szájon át szedett antibiotikummal jól kezelhetőek. A fertőzés forrását és minden szexuális partnert, aki időközben potenciálisan megfertőződhetett, vizsgálni és kezelni kell!
Fontos! A tünetek hiánya nem jelenti azt, hogy nem fertőzött! A tünetmentes hordozók is fertőzhetnek másokat. Ezért fontos az STD szűrés!
Mit tegyek, ha akut húgycsőgyulladás tüneteit észlelem?
Ha akut húgycsőgyulladás tüneteit észleli, azonnal forduljon nemigyógyászhoz! A korai diagnózis és a megfelelő húgycsőgyulladás kezelése elengedhetetlen a szövődmények elkerülése érdekében.
Hogyan diagnosztizálják az akut húgycsőgyulladást?
A nemigyógyász fizikális vizsgálatot végez, és mintát vesz a húgycső váladékából. A diagnózis megerősítésére kenetvizsgálat, tenyésztés és PCR tesztek végezhetők.
Hogyan kezelik az akut húgycsőgyulladást?
Az akut húgycsőgyulladás kezelése általában egy beadott injekcióval vagy szájon át szedhető antibiotikummal történik. Fontos, hogy a fertőzés forrását és a szexuális partnereket is kezeljék!
Megelőzés
Az akut húgycsőgyulladás megelőzésének legjobb módja az óvszerhasználat minden szexuális együttlét során.
Ne feledje! Az akut húgycsőgyulladás komoly nemi betegség, amely szövődményekhez vezethet, ha nem kezelik. Ha húgycsőgyulladás tüneteit észleli, azonnal forduljon nemigyógyászhoz!