Szifilisz
A szifilisz történetéről
Az emberiséget a történelmi újkor kezdete óta kísérő betegség ,a szifilisz hosszú ideig az orvostudomány legnagyobb morbiditású és mortalitású megbetegedése volt. Egy egész tudományág épült rá és a bőrbetegségeket is aszerint csoportosították, hogy syphilises eredetű- e vagy sem. Az idők folyamán a kórokozó emberre történő adaptálódása következtében azonban krónikus , stádiumokban zajló betegséggé szelídült. Magyarországon a 90-es évek közepétől, majd az ezredfordulót követően a korai fertőző szifiliszben szenvedő esetek számának az emelkedése figyelhető meg. A nemi betegség terjedésében számos tényező játszik szerepet és ezek között nem elhanyagolható az, hogy a szexuálisan aktív személyek kevés vagy téves információval rendelkeznek erről a szó szoros értelmében vett nemi betegségről. Gyakran kérdezik meg a betegek, hogy a „vérbaj még létező probléma?"
Írta: Dr. Várkonyi Viktória, bőr- és nemigyógyász, nemzetközileg elismert szaktekintély.
A szifilisz kórokozója
Egy jellegzetes dugóhúzószerű, rendkívül érzékeny baktérium, amely a szervezetből kikerülve igen gyorsan elpusztul. A szifiliszes fertőzés átadásához tehát szoros olyan testi érintkezés szükséges, amely révén a fertőzött váladék (ondó, hüvelyváladék, nyálcserével is járó csók) közvetlenül átjut a partner szervezetébe. A fertőzött terhes magzatát fertőzheti, amely legsúlyosabb következménye a magzati elhalás. Terjedésében szerepet játszhat a direkt vérkontaktus, így a közös tűt és fecskendőt alkalmazó intravénás kábítószert fogyasztók körében ezen fertőzés terjedésének is megvan a lehetősége.
A szifilisz kezelés nélkül krónikus lefolyású, stádiumokban zajló, az egész szervezetet érintő betegség.
A Szifilisz tünetei
Klasszikus esetben a behatolási kapuban- nemi szervek, száj, végbélnyílás, de egyéb a szexuális előjáték során igénybevett testrészek (pl. emlőbimbó harapdálása, ujjakkal végzett különböző manipuláció a bőrön előforduló mikroszkópos sérülések révén) átlag három hét múlva fájdalmatlan jól körülhatárolható szöveti tömöttség alakul ki amelynek a felszíne rövidesen kisebesedik. Ez az elsődleges fekély, amelyben hemzsegnek a treponemák, és rendkívül fertőző. A fekélyhez rövidesen a környező nyirokcsomók fájdalmatlan duzzanata kapcsolódik. Férfiaknál a seb megjelenését követően gyakran alakul ki a hímvessző fájdalmat, de szűkületet is okozó duzzanata. Ránézésre olyan , mint a harang nyelve. A fekély megjelenése pillanatában a szűrővizsgálat még negatív, a harangnyelv re emlékeztető duzzanat időpontjában azonban már biztosan pozitív eredményt kapunk.
Szifilisz a péniszen az első stádiumban Szifilisz első stádium
(Fotó: Dr. Ottó Iringó Ágnes) (Fotó: Dr. Várkonyi Viktória)
A nőknél ritkábban lehet a betegség elsődleges szakaszára jellemző tüneteket észlelni, mivel a női nemi szervek felépítésénél fogva gyakran rejtve maradnak. A klinikai tünetek maguktól is eltűnnek, közben a fertőzöttek vére és az összes, nemi aktusban szerepet játszó testváladéka (ondó, hüvely és nyál) erősen fertőző. A betegeknek tehát tünetük nincs, de rendkívül fertőzőképesek és a védekezés nélküli aktus révén a partnereket megfertőzik, akik aztán újabb személyeknek adhatják át a vérbaj kórokozóit.
Ha az érintett fertőzötteknél még ekkor sem derül fény a betegségre, akkor a megfertőződés napjától számított kb. 9 hét múlva megjelennek a másodlagos szifilisz klinikai tünetei. Ezekre általában jellemző, hogy nem viszketnek, halványrózsaszínű foltok, majd barnásvörös, tapintható, szélükön gyakran gallérszerűen hámló kiütések. A klasszikus megjelenésétől azonban számos esetben eltérnek. Hajlatokban, nemi szerveknél kisebesedő, nedvező, bűzös csomócskákat észlelünk. A nedvező elváltozások rendkívül fertőzőek. Gyakran csak a tenyereken talpakon látunk, gyakorlott nemigyógyász számára típusosnak mondható tüneteket. A másodlagos szakaszt, gyakran már azt megelőzően általános tünetek kísérhetik: rossz közérzet, levertség, gyengeség és egyre gyakrabban találkozhatunk a központi idegrendszer érintettségére is utaló tünetekkel (fejfájás, hallás,- és látászavar).
Gyakran fordul elő, hogy a betegeket tünetmentesen, pozitív vérvizsgálat alapján fedezzük fel. Elcsépelt, de igaz mondás, hogy a „szifilisz a nagy imitátor, a betegségek majma”. A sokszínű megjelenés alapján gondolni kell a tünetek hátterében álló vérbajos fertőzésre is.
A szifilisz kezelése, hogyan gyógyítható a betegség?
Diagnosztizálása és kezelése nemigyógyász szakorvos feladata.
Diagnózis felállítása:
-
a kórelőzmény ismeretében a betegek klinikai és szerológiai (szifilisz szűrés) vizsgálatán,
-
nedvező tünetek esetén a kórokozó direkt kimutatásán alapul.
Fontos tudni, hogy a szifilisz lefolyását az indokolatlanul szedett antibiotikumok módosítják, a fájdalmatlan sebekre alkalmazott fertőtlenítő hatású készítmények a kórokozó direkt kimutatását megakadályozzák.
A fertőzés átadható és kapható orális és anális szexuális aktus révén is.
A szifilisz és a HIV fertőzés napjainkban gyakran együtt kaphatók és adhatók.
A két, elsősorban nem érintkezés révén közvetített fertőzésnek, tehát a szifilisznek és a HIV betegségnek nagyon sok közös vonása van:
-
Mind a két betegségnél az elsődleges átviteli mód a szexuális érintkezés,
-
Mindkét betegségnél azonos a rizikó, óvszer nélküli nemi aktus gyakori partner váltással, alkalmi, csak a szexre korlátozódó ismeretlenekkel létesített kapcsolatok!! Mindkét betegség előfordulási gyakoriságát a promiszkuitás segíti elő!
-
A HIV és szifilisz együttes előfordulása rontja a szervezet védekező készségét és ezáltal egymás lefolyását kölcsönösen befolyásolhatják. A szifilisz előszeretettel jelentkezik nem típusos formában, gyakran észleltek HIV fertőzötteknél lues malignát, a bevezető tünetektől számítva néhány héten – hónapon belül a szifilisz gyors kialakulását, gyors stádium változást, reaktiválódó infekciót illetve az idegrendszeri szifilisz szokatlanul agresszív megjelenési formáját.
Egyeztessen időpontot most szűrővizsgálatunkra!
Jelentkezzen be most konzultációra online vagy telefonon!
Időpontfoglalás:
email: info@boc.hu
telefon: 06 30 870 7427, 06 30 372 6832
A nemigyógyászati szakrendelésünk árai itt érhetőek el.
Dr. Várkonyi Viktória válaszol
Dr. Tisza Tímea válaszol
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2016. 09. 05. 14:23 (Utolsó frissítés: 2022. 12. 16. 11:58)