Tartalom

A hüvely gombás fertőzésével a nők háromnegyede találkozik élete során. Szerencsére a kínzó tünetekkel járó állapot általában gyorsan és jól kezelhető. Az esetek egy részében – a fogamzóképes nők mintegy 5%-nál – azonban kialakulhat makacsul fennálló fertőzés. Különbséget kell tenni a visszatérő és a krónikus hüvelygomba fertőzések között, mert megjelenésük, előfordulásuk és kezelési módjuk is különböző. Ennek megítélése szakorvosi feladat.
Visszatérő hüvelygomba fertőzés
A visszatérő gombás fertőzés általában a szülőképes életperiódusban jellemző, bár néha a menopausa után is felüti a fejét, leggyakrabban ösztrogén-pótlást alkalmazó vagy immunszuppresszív kezelésben részesülő nők esetében. Visszatérő gombáról beszélünk, ha 12 hónap alatt több mint 4 alkalommal jelentkezik, vagy minimum 3 olyan epizód alakul ki, mely nem antibiotikum szedés kapcsán fordul elő. A köztes időszak tünetmentes.
Krónikus gombás fertőzés
Egyfajta meghatározás szerint krónikus az az állapot, mely két hetes szokványos gomba elleni kezelésre sem reagál. Ebben a kórképben a tünetek sokszor nagyon enyhék, majd időről időre fellángolnak, elsősorban a menstruációs ciklus bizonyos napjain. A betegek elsősorban a menzes előtti napokban panaszkodnak szeméremtesti viszketésről és égő érzésről.
Makacs esetben mindenképpen javasolt a szakorvosi vizsgálat, a kórokozó és a fenntartó tényezők meghatározása céljából. Kollégáink előre egyeztetett időpontban fogadják Önt!
Az öngyógyítás buktatói:
- A gombának hitt esetek csupán 28%-ban mutatható ki gomba, így hatástalanok a gombaellenes készítmények
- Az esetek egy részében nem a leggyakoribb Candida albicans a kórokozó. A szokásos készítmények más gombafajok ellen kevésbé hatékonyak, így ilyen esetekben nem teljes a gyógyulás.
- Az elégtelen eredmény hatására, sokan folytatják a kezelést, mely hosszú távon irritálhatja a nemi szervek környékét, tovább rontva az állapotot.
A hüvelygomba tünetei a következők:
- Intenzív viszketés és égő érzés a hüvelyben és a szeméremtest környékén
- Fehér vagy sárgás, sűrű, túrószerű vagy morzsalékos hüvelyváladék
- A szeméremajkak duzzanata és kipirosodása
- Fájdalom vagy kellemetlen érzés szexuális együttlét során
- Égő, csípő érzés vagy fájdalom vizelés közben
- Sajgó érzés a hüvelybemenet környékén
- A hüvely nyálkahártyájának irritációja és esetleges enyhe vérzése
- Sebek vagy berepedezett bőr a hüvely környékén és a szeméremtájékon
Fontos megjegyezni, hogy ezek a tünetek egyénenként változhatnak, és nem minden esetben jelentkezik az összes felsorolt tünet egyszerre. Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, érdemes bőr-és nemigyógyászhoz fordulni a pontos diagnózis és megfelelő kezelés érdekében.


A makacs hüvelygomba kezelése
A nemzetközi szakmai ajánlás kiemeli, hogy makacs hüvelygombásodásban szenvedő betegekből tenyésztésre mintát kell venni a klinikai diagnózis megerősítésére és a ritka Candida fajok kimutatására. Candida glabrata és egyéb non-albicans Candida fajok a betegek 10-20%-ában mutathatók ki. A szokványos kezelések e fajokkal szemben nem annyira hatásosak, mint a Candida albicans esetében
A kezelések során nagyon fontos a beteget felvilágosítani a helyes higiénés szokásokról. A túlzott mosakodás és az irritáló mosakodó szerek, mosakodáshoz használatos kesztyű, szivacsok, kozmetikumok használata kerülendő (illatos szappanok, habfürdők, intim spray-k, hintőporok). Műszálas és szoros alsónemű, harisnyanadrág viselése nyirkos, meleg környezetet teremt, mely a gombák szaporodásának kedvez, így viseletük kerülendő.
Hajlamosító tényezők a fertőzések során
Számos tényező van, mely bizonyítottan vagy feltételezetten szerepet játszik a gombás fertőzések fenntartásában, kialakulásában:
- Ide sorolható a magas szénhidrát tartalmú táplálkozás,
- az intim betétek használata és a szoros, nem szellőző ruházat
- bizonyos gyógyszerek alkalmazása (széles spektrumú antibiotikum és kortikosztreoid kezelés, magas hormontartalmú fogamzásgátló tabletták, spermicid krémek)
- szexuális szokások, mint pl. az orális szex (cunnilingus)
- intrauterin és a hüvelybe helyezhető, egy hónapig viselhető fogamzásgátló eszközök a felszínükön biofilm képződés révén járulnak hozzá a gombásodás kialakulásához.
A rendszeresen kiújuló fertőzések kialakulásának okai összetettek és nem tudunk ezekről eleget. Jelen tudásunk szerint a gazdaszervezet fogékonysága és a hüvelyi visszafertőződés lehet felelős a visszatérő gombás hüvelyfertőzésért. A saját bélcsatornából történő fertőződés lehetősége nem bizonyított.
A férfi partner szerepe sem egyértelmű. Egyes tanulmányok szerint a partner kezelése segít kivédeni a kiújulást, illetve a férfi szexuális partner Candida fertőzésének a kimutatása és kezelése fontos tényező lehet a megelőzésben. Más vizsgálat szerint a visszatérő gombás fertőzésben szenvedő nők 80%-ában a partner vagy nem volt Candida fertőzött, vagy más Candida fajjal való fertőzöttségét találták.
Ismét más kutatók eredményei arra engednek következtetni, hogy sokkal inkább a szexuális viselkedés (orális szex, nyállal sikosított kézzel történő maszturbáció), semmint a férfi partner egyes testtájainak Candida fertőzése a meghatározó tényező a visszatérő gombás hüvelygyulladás kialakulásában.
A szexuális gyakorlat más módon is szerepet játszhat. Visszatérő hüvelygombában szenvedő nők esetében a kiújulásokat kivédheti, ha nagymennyiségű síkosító használatával és a szexuális együttlétek kíméletesebb kivitelezésével elkerülik a mechanikus trauma lehetőségét.
Hivatalos irányelvek szerint a szexuális úton való terjedés nem okolható a kiújuló gombás hüvelygyulladás kialakulásáért, és a partner kezelése csak tünetek esetén javasolt. A kiújulás vagy visszafertőződés kérdésének eldöntésére született tanulmányokban az egymást követő epizódokban többnyire ugyanazon törzseket mutatták ki, tehát úgy tűnt, a hordozás egy darabig megmarad.
Kérdések és válaszok
Egyeztessen időpontot szakorvosainkhoz, amennyiben Ön is tüneteket észlel!