A szexuális úton terjedő fertőzések (STI-k) gyakran tünetmentesen zajlanak, ami megnehezíti a korai felismerést. Később azonban kellemetlen tünetekkel, mint húgycső-, hüvely- vagy végbélfolyás, fekélyek, bőrkiütések, láz vagy sárgaság jelentkezhetnek, amelyek szexuális úton terjedő betegségekké (STD-k) fejlődnek.
Miért fontos a nemibetegségek időbeni felismerése?
A laboratóriumi tesztekkel támogatott korai diagnózis segít elkerülni a súlyos szövődményeket. Az elhanyagolt vagy helytelenül kezelt fertőzések azonban komoly egészségügyi kockázatot jelentenek, mivel olyan komplikációkat okozhatnak, amelyek kezelése sokkal nehezebb.
Az STD-k által okozott szövődmények
A húgycső, méhnyak gyulladását okozó baktériumok, mint a Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium a kismedence irányába terjedve (ún. felszálló fertőzés) nőkben a méh, petevezetékek, hashártya, férfiakban a prosztata, ondóhólyag, mellékhere, here gyulladását okozhatják. A heves gyulladásos reakció miatt ezekben a szervekben olyan károsodások keletkezhetnek, melyek kezelés hiányában a későbbiekben meddőséghez, méhen kívüli terhességhez vagy mindkét nemben csökkent fogamzóképességhez vezethetnek.
Ha ezek a kórokozók várandós nőket fertőznek meg, vetélést, koraszülést, halvaszülést okozhatnak, illetve az újszülöttbengennyes kötőhártya gyulladást, tüdőgyulladást idézhetnek elő.
A Chlamydia trachomatis és a nemi szerveket megfertőző mycoplasmák másodlagosan ízületi gyulladást, ún. SARA-t (sexually acquired reactive arthritis) okozhatnak. Ez ötvöződhet szemészeti és bőrgyógyászati eltérésekkel, amit Reiter szindrómának nevezünk. Ezekben az esetekben a kórokozó egy speciális immunológiai reakciót indít el az erre hajlamos személyek szervezetében, ezért a fertőzést és az immunbetegséget párhuzamosan kell kezelni.

A terhesség első 3 hónapja során történő elsődleges nemi szervi herpesz fertőzés vetélést okozhat, a terhesség későbbi szakaszában olyan szervi fejlődési rendellenességeket, melyek vakságot, süketséget, értelmi fogyatékosságot eredményeznek.
A kiújuló nemi szervi herpesz esetében az újszülött megfertőzödhet a szülés kapcsán, ezért aktív herpeszes anyák császármetszéssel kell hogy szüljenek, illetve az ismert nemi herpeszes terheseket a szülés előtt 4 héttel megkezdett gyógyszeres védelemben kell részesíteni. A szülés alatt megfertőződő újszülött túlélési esélyei csupán 50%-osak, de ebben az esetben is súlyos, elsősorban mozgásszervi fogyatékossággal kell számolni.
Veleszületett szifilisz az anya terhesség előtt vagy alatt történő, időben fel nem ismert, kezeletlen szifiliszes fertőzése esetén alakulhat ki. A veleszületett szifilisz korai és késő formái változatos kórképekkel jelentkezhetnek. A magzat fertőződhet a terhesség korai vagy későbbi szakaszában. A korai szakban vetélés, méhen belüli elhalás jellemző, később különféle veleszületett vagy a későbbi életkorban megnyilvánuló súlyos rendellenességek észlelhetőek.
A korai veleszületett szifilisz 2 éves kor előtt jelentkezik, súlyos bőr-nyálkahártya, csont-ízületi, idegrendszeri eltérések jellemzik. A 2 éves kor után észlelt késői veleszületett szifiliszben jellegzetes fog eltérések, vakság, süketség, idegrendszeri és csont-ízületi elváltozások tapasztalhatóak. Magyarországon 2024-ben extrém sok veleszületett szifiliszes esetet regisztráltak, ami rávilágít a szűrési rendszer sajnálatos elégtelenségére.
A humán papilloma vírus (HPV) fertőzés anyáról gyermekre terjedhet a szülés alatt. A HPV 6 és 11 típusai az újszülött felső légútjaiba kerülve a kisded korban megjelenő gégepapillomatózist idézhetik elő. A beteg gyermekek gége nyálkahártyáján szemölcsszerű növedékek jelenek meg, melyek gyorsan növekednek, és elzárják a levegő útját, ami fulladáshoz vezethet. A gégepapillomatózis kialakulása megelőzhető a teherbe esés előtt felvett HPV védőoltással.
A HPV magas rákkockázatú (HR, high risk) típusai több szervben okozhatnak laphámrákot, melyek közül leginkább közismert a méhnyak rák, de nőkben a vulva, a hüvely, férfiakban a penisz, mindkét nemben a végbél és a szájüreg laphámrákos elváltozásaiért is felelős lehet ez a kórokozó, melyek a hosszú éveken át fennálló fertőzés esetén alakulhatnak ki. Védőoltással és rendszeres szűrővizsgálatokkal ma már kivédhetőek ezek a betegségek.
A fertőző májgyulladások közül a hepatitis C vírus fertőzésről tudjuk, hogy felismerés és kezelés nélkül igen nagy mértékben fokozza májrák kockázatát.

Megelőzés és szűrés fontossága
Az STI-k szövődményeinek elkerülése érdekében alapvető a rendszeres szűrés, a biztonságos szexuális gyakorlatok és a védőoltások alkalmazása. Különösen fontos a HPV elleni oltás, amely nemcsak a méhnyak-, hanem más daganatos megbetegedések kockázatát is csökkenti.
A szexuális úton terjedő fertőzések időbeni felismerése és kezelése elengedhetetlen a súlyos szövődmények megelőzéséhez.
Kérjen nemigyógyász szakorvosi tanácsot és rendszeresen vegyen részt szűrővizsgálatokon!