A hólyagsérv tünetei
Hólyagsérv akkor alakul ki, amikor a hüvely mellső fala meggyengül, ezáltal elveszíti a húgyhólyagot alátámasztó funkcióját, és a hólyag a hüvelybe domborodik.
Ennek következtében vizeletinkontinencia és közösülési nehézségek léphetnek fel. Jellemzően először csak erőteljesebb fizikai terhelés esetén – például sportolás, tüsszentés, nevetés – tapasztalható vizeletcsepegés, de később ezek a tünetek fokozódhatnak, sűrűsödhetnek és akár közösülés közben is előfordulhat akaratlan vizeletürítés.
Emellett egyéb kellemetlen tünetek:
- hüvelyi idegentest érzés,
- húzó alhasi fájdalom,
- derékba sugárzó fájdalom jelzi a hólyagsérv meglétét.
A hólyagsérv betegség miatt előfordulhat, hogy a hólyag nem tud teljesen kiürülni. A benne maradó pangó vizelet fertőződik, ami akár idült hólyaghurutot okozhat.
A hólyagsérvnek három súlyossági fokozata van:
- az elsőnél a húgyhólyag csak kissé nyomódik a hüvelybe – ez nem mindig jár együtt tünetekkel
- a másodiknál már eléri a hüvelybemenetet,
- a harmadik esetben, mely a legsúlyosabb bele is ereszkedik.

A hólyagsérv okai
A hólyagsérv jellemzően szülés után alakul ki. A nem megfelelően ellátott gátsérülés, a gátmetszés indokolatlan elmulasztása, túl nagy magzat, rohamos szülés, a medencefenéki izmok megnyúlása, a szalagok sérülése egyaránt a mellső hüvelyfal süllyedéséhez vezethet.
A tartós fokozott haspréssel járó tevékenység, élsport, futás, nehéz súlyok emelése, de az általános kötőszöveti gyengeség és a változó korra jellemző hormonhiány (ösztrogénszint csökkenése) is elősegíti a hólyagsérv kialakulását.
A hólyagsérv (cystocele) kezelése
Korai stádiumban (amikor még jelentős panaszt nem okoz, nem alakult ki inkontinencia) konzervatív kezelés javasolt. Ennek célja a gátizomzat erősítése.
Szakember segítségével végzett rendszeres medencefenéki torna, biofeedback kezelés, hüvelyi intimlézer terápia segít visszafordítani a gátizmok túlnyúlását, gyengülését.
Amennyiben a hólyagsérv által okozott tünetek, panaszok fokozódnak, műtéti kezelés szükséges. A modern eljárásokkal, szalagokkal és hálókkal történő kismedencei helyreállító műtétek látványos javulást hozhatnak a legsúlyosabb esetekben is.