vulvodynia vagyis a szeméremtest fájdalma egy rejtélyes betegség, pedig egyes felmérések szerint a nők 3-14 %-át érinti.

Vulvodyniáról akkor beszélünk, ha 3 hónapnál hosszabb ideig áll fent a krónikus fájdalom az egész szeméremtesten, vagy annak egyes részein, pl. a csiklón vagy a hüvelybemenetben, és ennek semmilyen kézzelfogható okát – pl. fertőzés, gyulladás, daganat, hormonális probléma, sérülés vagy az érző idegek betegsége – nem lehet kimutatni.

Ez az állapot szerencsére kezelhető, vagy legalább is a páciens életminőségét jelentősen javítani lehet személyre szabott kezelési protokollal.

A vulvodyniában szenvedő beteg ellátásában alapvetés a támogató és empatikus bánásmód, annak kifejezése, hogy elismerjük, hogy a páciens panaszai reálisak, szenvedése, aminek lelki okai is lehetnek, nem képzelődés. A betegnek el kell mondanunk, hogy a betegségének van egy konkrét elnevezése, és hogy nincs egyedül ezzel a problémával, továbbá, hogy remélhetőleg tudunk a számára megoldást találni.

Ahhoz, hogy a vulvodynia diagnózisát megállapítsuk, mindenekelőtt részletesen meg kell tudnunk mindent a fájdalom kialakulásáról.

Mióta tart a fájdalom? Folyamatos vagy bizonyos környezeti tényezők váltják ki, pl. a szexuális aktus vagy a fehérnemű érintése? Inkább égő vagy csípő érzés? Először valamilyen fertőzés, fizikai sérülés vagy lelki trauma után lépett fel? Szenved-e a páciens más krónikus fájdalom szindrómában, pl. krónikus fejfájásban vagy fibromyalgiában?

Ezt követően alaposan meg kell vizsgálnunk a szeméremtestet, hogy kizárjunk egyéb betegségeket, amik fájdalommal járhatnak, aztán meg kell állapítanunk, mely területeken a legerősebb a fájdalom, és milyen intenzívek a tünetek. Ezt egy ún. vattatampon teszttel mérjük fel, amelynek során egy vattáspálcával enyhe nyomást gyakorolva végig tapogatjuk a szeméremtest különböző pontjait.

A vulvodynia meglepő módon nem a szeméremtest betegsége!

Valójában a központi idegrendszer működési zavara, mely tévesen ismeri fel a perifériáról befutó ingereket, és a normális tapintási ingerek helyett fájdalomingereket érzékel. Ez a működési zavar egyéni hajlamon alapul. Nagyon gyakori, hogy a vulvodyniás nők más krónikus fájdalom szindrómákban is szenvednek. 

A vulvodyniát különféle ún. triggerelő faktorok válthatják ki, amilyen a bakteriális fertőzés, a sarjadzógombás gyulladás, olyan sérülések, mint pl.  a szülés közben elvégzett gátmetszés vagy lelki tényezők.

Mivel gyulladás nem játszik szerepet a probléma kialakulásában, a gyulladáscsökkentő gyógyszerek nem segítenek. A központi idegrendszer érzékenységét kell ezzel szemben csökkenteni. Ebből a célból kis adagú antidepresszáns vagy epilepszia ellenes szereket használunk. 

A vulvodynia kezelésének másik hatékony lehetősége a medencefenéki rehabilitáció, amit a fenti gyógyszeres kezeléssel célszerű kombinálni. Ezt csak szakképzett medencefenéki terapeuta tudja jól végezni, mert a levator ani izom tónusának növelése a tüneteket súlyosbíthatja.

A komplex kezelés további részei a pszichoterápia, és bizonyos életmódi tanácsok, pl szex közben sikosító alkalmazása, 100% pamut alsónemű viselése, szappanmentes intim mosakodószerek használata.

A valóban sikeres ellátás érdekében nagyon fontos, hogy a vulvodyniás betegek gyakorlott specialistához kerüljenek.

Forrás:  Dr. P. Belfiore, Univadis Italy, 

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség