poszt-covid-ideggyogyaszata

A koronavírus jellemzően a keringési rendszert és a tüdőt támadja meg, azonban egyre több esetben tapasztalható neurológiai, vagyis ideggyógyászati probléma is. Milyen poszt-covid ideggyógyászati problémákkal találkozhatunk?
 

A poszt-covid esetében jellemző neurológiai tünetek közé tartozik a szédülés, a fejfájás, az izomfájdalom, a tudatzavar, valamint az íz- és szaglásvesztés. Sokaknál akkor is jelentkeznek ezek a tünetek, ha a koronavírus lefolyása gyenge volt.

neurológiai szakrendelésünkön a poszt-covid ideggyógyászati problémák kezelésében is tudnak segítséget nyújtani a szakorvosok az említett problémák kivizsgálásával és kezelésével.

Hosszú távú maradványtünetek is előfordulhatnak

poszt-covid során szövődményként jelentkezhet többek között a végtagokban jelentkező neurológiai szövődmény, illetve keletkezhet zavar az agy vérellátásában is. Szóval jó néhány esetben hosszú távú maradványtünetekkel is számolni kell.

Az agyi működés zavara esetén többnyire levertség, alvászavar, téves észlelés, tompaság és szorongás jelentkezik. Súlyos szövődmények is jelentkezhetnek, hiszen a vírus a központi és a perifériás idegrendszerre egyaránt hathat.

Súlyos szövődmény lehet például a maradandó íz- és szaglásvesztés, az agyhártyagyulladás, a demencia és a stroke. Amennyiben a gyógyulást követően mellkasi fájdalom, ödémásodás, extrém fáradtság vagy légzési nehézség jelentkezik, érdemes egy kardiológust is felkeresni.

A fertőzést követően is fennállhatnak a poszt-covid ideggyógyászati problémák

Mindenképpen érdemes bejelentkezni neurológiai vizsgálatra a covid fertőzés után. A poszt-covid azt jelenti, hogy a fertőzést követően is fennállnak a tünetek, akár hónapokon át. Például jelentkezhet látászavar, szédülés és tanulási nehézség. Poszt-covid szindróma esetén gyakran jelentkezik végtagzsibbadás és erőtlenség is.

Egyre gyakrabban esik szó az agyi ködről, mely fogalommal a poszt-covidban szenvedők neurológiai tünetegyüttesét írják le. Vagyis ide sorolhatóak a már említett tünetek, például a koncentrációs zavarok, a fejfájás és az álmatlanság.

A megfertőződés utáni hónapokban jelentkező tünetek közül a leggyakoribb a koncentrálóképesség hiánya, valamint a memóriazavar. A szakemberek úgy vélik, hogy a hosszan tartó agyi tünetek hátterében az immunrendszer vírussal szembeni eltúlzott válasza áll.

Mit kell tenni, ha elhúzódó tünetek jelentkeznek?

Amennyiben a negatív tesztet követően is tapasztalhatóak tünetek, fel kell keresni egy neurológust, aki a megfelelő vizsgálatokat követően megállapítja, hogy milyen kezelés segíthet.

Természetesen a kezelés mellett segítheti a gyorsabb gyógyulást a megfelelő folyadékfogyasztás, az egészséges táplálkozás, az alkoholfogyasztás és a dohányzás mellőzése, valamint a megfelelő mennyiségű alvás.

A neurológiai tünetektől szenvedőknek érzelmi támogatásra is szükségük van, hiszen sokat jelent számukra, ha a panaszaikat meghallgatják a környezetükben élők. Az említett tünetek észlelését követően érdemes minél hamarabb időpontot foglalni szakrendelésünkre.

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség