Az elmúlt egy évünk a Covid-19 árnyékában telt, most már nagyjából 1 éves tapasztalat áll rendelkezésre ahhoz, hogy körülbelül lehessen tudni, hogy milyen késői szövődményekkel jár a betegség. Mit tudnak biztosan?
A pandémia folyamán a Covid betegség klinikuma egyre inkább megismerhetővé vált. Egyre egyértelműbben körvonalazódtak a pulmonológiai és kardiológiai tünetek mellett az idegrendszeri érintettségek is. Kezdetben nem gondoltuk, bár voltak olyan tünetek, amelyek jelezték az idegrendszer érintettségét, például az íz érzés, szaglás érzés elvesztése vagy változása, a szédülékenység, kognitív diszfunkció, alvászavar. Tulajdonképpen, számos vírus, a Covidhoz hasonlóan, nagyon szeret az idegrendszerben garázdálkodni.
Számtalan kérdés merül fel ezzel kapcsolatban, az egyik például az, hogy honnan lehet azt tudni, hogy ezek a tünetek a Covidhoz kapcsolhatók?
Az idegrendszeri jelenségek a betegség elején kezdődnek, de annak elmúlásával sokszor még fennmarad egy eléggé jellemző fejfájásos tünetcsoport, mert nem csak egy hagyományos fejfájásról beszélünk, hanem nagyon erőteljes fényérzékenység társul a tünetekhez, koncentrációs zavar, szédülés, járás bizonytalanság. Van, akinek az egyik fő tünete nem a láz vagy a köhögés, hanem az intenzív fejfájás, amely nem csökken szokványos fájdalomcsillapítóra. Társulhat hányingerrel, hányással, és a fényérzékenység, ami nagyon sokaknál megvan, napszemüvegben sem tudnak napos időben például kimenni még a betegség lefolyása után sem egy ideig.
Nagyon sokakat foglalkoztat az a kérdés, hogy mitől függ az, hogy valaki hogyan reagál a koronavírusra?
A minden napi tapasztalatokból azt látjuk, hogy aki eleve fejfájós típusú páciens volt, nála felfokozza ezeket a tüneteket. Akinél valami perifériás idegrendszeri betegségre van hajlam, ott azokat a típusú tüneteket, perifériás idegek érintettségét, övsömört, lumbágót tud akár okozni. Ez kicsit olyan, hogy amelyik részünk érzékenyebb erre, abban fog hevesebb tüneteket okozni.
Honnan lehet azt tudni, hogy amikor például Önhöz fordul, fejfájással, vagy perifériás tünetekkel, akkor mindezt a koronavírus okozta vagy ez van a háttérben?
Ezt sajnos, nem tudjuk biztosan megmondani, de nagyon sokan kimondottan a fertőzés után a fennmaradó tünetekkel jelentkeznek a szakrendelésen.
Melyek azok a tünetek, amelyekkel Ön egyre többször találkozik?
A rendelőben egyre többször fordulnak meg nálunk olyan betegek, akik fejfájás szindrómákkal jönnek, Covid fertőzés okozta organikus fejfájással. Vannak továbbá az agyi keringési zavar okozta sztrókok, amikről egyre többet lehet most már hallani, illetve a Covid agyvelőgyulladások (enkefalitiszek). Ezek már komolyabb idegrendszeri megbetegedések, amelyek kórházban speciális ellátást igényelnek, illetve a kivizsgálásuk is egy koponya MR vizsgálat és azon belül is egy vénás angiográfiával kell például azokat a sinus trombózis vagy különböző elváltozásokat kizárni, amelyek fejfájást okozhatnak és nagyon súlyos szövődményekkel járhatnak.
A fejfájás az valóban nagyon sok embert érint az élete során. Mi különbözteti meg a Covid okozta felfájást attól a tünettől, amihez általában hozzá szoktak azok, akik érintettek?
A Covid fejfájást általában sinus trombózis szokta okozni, ami fokozott véralvadékonyság miatt alakul ki, tehát egy vérrögösödés az oka, és ez fogja okozni ezt az erőteljes, hirtelen jelentkező fejfájást, mely szédüléssel, illetve látászavarral járhat. Úgy szoktak nálunk jelentkezni a betegek, hogy nemhogy csökkenne a fejfájása, hanem egyre erőteljesebb, már két-három hete tart, és már megijed a beteg.
Gyógyszerekre reagál ez a fájdalom?
Az okot kell kideríteni, és kezelni. Ha vérrög zárja el az agyi ereket, ezt igazolni kell, fel kell oldani, el kell távolítani, a keringést helyre kell állítani. Tehát ezek a problémák nagyon komoly beavatkozásokat igényelnek.
Ahogy Ön is említette, vannak olyanok, akik várnak 2-3 hetet, mielőtt orvoshoz fordulnának, mert nyilván azt várják, hogy elmúljon. Ha otthon valaki bevesz 1-2 fájdalomcsillapítót, akkor jellemzően a Covid okozta fejfájást megszűnteti?
Nem, nem szokott reagálni rá. Ha ott van egy friss agyi infarktus, vagy ott van egy sinus trombózis, akkor ez nem fog tudni hatni rá, és ilyenkor egyre fokozódó tünetek vannak, és ezt is mondják el a betegek, hogy érzik, hogy nem javul, hanem egyre rosszabbodik a helyzet, és ezért vagy szakrendelésre, vagy más sürgősségi osztályra jelentkeznek.

Annyira riasztónak hangzik, hogy agyi infarktus, ez mit jelent pontosan?
Gyakorlatilag ez egy érelzáródást jelent, olyan, mint egy szívkoszorú érben történő elzáródás következtében fellépő szívinfarktus, ugyanúgy itt az agyi erek elzáródása miatt fellépő kisebb vagy nagyobb agyterületet területét érintő elhalás.
Kezdetben csak gyulladásos dolgokra gondoltunk a tüdőgyulladások során, de aztán kiderült, hogy nagyon sokszor itt tüdőembóliáról van szó, és az elhalt terület gyulladt be. Ezért ma már a vérrög oldás, illetve a vérrögök megelőzése az egyik fő hangsúly a nagyon súlyos Covid betegeknél, akik kórházban vannak, vagy esetleg lélegeztetve vannak.
Milyen különös, hogy a vérrögösödés, a trombózis többnyire a vakcinákkal kapcsolatban merült fel, és mintha kevesebb szó esett volna arról, hogy egyébként a Covid-19 betegségben is jelentkezhet.
Mi egyre inkább tapasztaljuk ezt, és ez már hónapok óta köztudott, hogy itt jelentősen megváltoznak a véralvadási paraméterek, és sajnos nagyon–nagyon fokozódik a véralvadási hajlam. Nagyon sok betegnél a tüdő CT vizsgálatokkal igazolódik, hogy a tüdőgyulladás mögött többszörös kis embólusok vannak.
Mi az, amikor már érdemes orvoshoz fordulni, milyen tünetek észrevételénél kell jelentkezni a neurológián?

Post-Covid szindrómára utalhat, hogy ha a betegség lezajlása után mondjuk még egy hónappal vagy kettővel, fejfájás, nagyon gyakori a koncentrációs- memóriazavar, ami a munkájában is problémát okozhat valakinek, emlékezetkiesés, kéz- és lábzsibbadások, szúró-égő érzés a végtagok távolabbi részén, kimondott fáradékonyság és alvászavar, nagyon-nagyon sokaknál van ingerlékenység, alacsony stressztűrő képesség. A depresszió, a szorongás is ilyen, a szociális érdeklődés beszűkülése, vagy állandó negatív automatikus gondolatok, traumatikus élmény betörések. Jellegzetes végtagi remegés is felléphet ezekben a betegekben.
Nagyon nagy figyelmet kell fordítani a poszt-traumás stresszre is, és ezzel el is érkeztünk a betegség neuropszichiátriai következményeihez, amelyek a stressz, a szorongás, a kimerülés a legfőbb tünetek.
A pszichiátriai tüneteket maga a betegség vagy a körülmények okozzák?
Készült egy felmérés, amely alapján a bizonytalanság volt a legmegterhelőbb mentálisan az emberek számára az elmúlt egy évben. Minden krízis helyzetben a pszichés egyensúly felborul és ráadásul ez egy nagyon hosszú folyamat volt, egy kollektív dolog, az egész világon egyszerre jellemző, az egész emberiségben, és ebből következik, hogy elveszítjük a kontrollt, a biztonságérzetet, és jelentős mértékben izolálódtunk is. Tehát nem meglepő, hogy ezek a tünetek, a szédülés, a bizonytalanság érzés, félelem, szorongás, alvászavar, ezek olyan személyeknél is megjelennek, akik vagy nem is estek át a betegségen, vagy átestek, de enyhe tünetekkel.
Mi a helyzet a neurológiai post-covid szindrómával, a tünetekkel lehet mit kezdeni, például az isémiás stroke-kal?
Természetesen igen, mint minden agyi infarktust, egy isémiás stroke-nál ugyan úgy kezeljük, mint az összes többit, memóriazavart, koncentrációszavart fel tudjuk mérni, gyógyszeres terápiát tudunk adni, neuropszichológusok fel tudják mérni, fejleszteni tudják a kognitív funkciókat. Fontos, hogy a beteg akár a háziorvosnak jelezze, hogy panasza van, a háziorvos akkor el fogja irányítani szakemberhez. Nagyon sok helyen létezik már post-covid ambulancia, ami pont ezért lett kitalálva.
A Belvárosi Orvosi Centrumban is foglalkozunk post-covid betegek gondozásával, akár memóriazavarok, koncentrációszavarok, akár alvászavar jelentkezik, elalvási zavarok, vagy hajnali-korai megébredés, nyugtalan alvás, lábakban észlelt zsibbadásos panaszok, vagy fájdalmak, neuropátiák jelentkezése esetén jöhetnek a betegek hozzánk vizsgálatra.
A Jazzy rádióban a Jazzy randevú című műsor Bálint Edinával készült beszélgetés szerkesztett, rövidített változata