Milyen fejfájás szindrómák ismertek? Milyen okai lehetnek ennek az egészségügyi problémának? Hogyan történik a kivizsgálás? Miben különbözik egymástól a migrén, illetve a tenziós és a cluster fejfájás?

A fejfájás  számos esetben betegségek tüneteként jelentkezik, azonban vannak olyan egészségügyi problémák, melyeknek nemcsak a tünete, hanem a lényege is egyben.

Az utóbbi esetben önálló fejfájás szindrómáról beszélhetünk, melyhez tartozik a migrén, valamint a tenziós és a cluster fejfájás. Minden esetben alapos kivizsgálásra van szükség, hogy kizárhatóak legyenek egyéb betegségek. A kezelés csupán ezután következhet.

Milyen okai lehetnek a fejfájásnak?

Okozhatja a stresszes állapot, a nem megfelelő folyadékfogyasztás, a kialvatlanság és a lázas állapot. Továbbá állhat a hátterében fejet ért ütés vagy sérülés, valamint a koponyaűri nyomás fokozódása, amit okozhat koponyán belüli gyulladás, vérzés, értágulat vagy daganat.

A kiváltó okok közé sorolható még az arcideg gyulladás is,  a neuralgia más néven arcidegzsába, illetve a szembetegségek is, például a glaucoma, vagyis a zöld hályog. A fej-nyaki szervek gyulladása is okozhat problémát, például az arcüreg, a homloküreg, a fül és az íny gyulladása.

Továbbá a nyaki gerinc elváltozásai is okozhatnak fejfájást. Ebben az esetben a szédülés és a nyakizmok merevsége is megjelenik. Mindemellett gyakori kiváltó ok a magas vérnyomás, melynél nyomó tarkótáji-fejtetői fájdalom figyelhető meg.

Migrénes, tenziós és cluster fejfájás

Ahogy már korábban említettük, vannak olyan kezelésre szoruló egészségügyi problémák, melyeknél nemcsak tünet a fejfájás, hanem a betegség lényege. Ezeket nevezzük önálló fejfájás szindrómáknak, ide sorolható a migrén, a tenziós és a cluster fejfájás.

A migrén az esetek többségében lüktető, féloldali fájdalommal jár, amit az erőkifejtés súlyosbít. Fény- és hangérzékenységgel, hányingerrel, valamint hányással társul. Általában 40 év alatt jelentkezik. A migrén előtt bevezető tünetként előfordulhat fényjelenségek látása, valamint látótérkiesés. A tenziós fejfájás szorító, nyomó, kétoldali fájdalom. A migrénnel ellentétben idősebb embereknél is gyakran előfordul. Egyeseknél néhány perc alatt elmúlik, míg másoknál akár napokig is eltarthat.

A cluster fejfájás a szem környékén, halántéktájon jelentkezik. Nagyon erős fájdalommal jár és a rohamok akár három órán keresztül is tarthatnak és többnyire éjszaka kezdődnek. Néhány órás szünet után pedig újra kezdődnek. Számos kísérő tünet jelentkezhet, például pupillaszűkület, orrdugulás, orrfolyás, könnyezés, valamint az arc verejtékezése és szemhéjduzzanat.

Milyen lépésekből áll a kivizsgálás?

A szakorvos elsősorban az okot próbálja megállapítani. Áttekinti a kórelőzményt, és felméri a beteg állapotát. Az állapotfelmérés során a neurológus tájékozódik a páciens mentális állapotáról és a beszéd készségéről.

Továbbá megvizsgálja a beteg mozgáskoordinációját, az egyensúlyérzékét, az izomerejét, a járását, a látását, a szaglását és a hallását. Mindezek mellett vizsgálja az íz- és tapintásérzékelését és a különféle reflexeket. Ezekből kiderül, hogy idegrendszeri eredetű-e a panasz.

Ezeket követően jöhetnek újabb vizsgálatok, például laboratóriumi tesztek, valamint képalkotó és elektrofiziológiai vizsgálatok. Rendszeresen jelentkező fejfájás esetén érdemes mihamarabb felkeresni egy neurológus szakorvost, aki meghatározza az egészségügyi probléma pontos okát.

A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség