Ahogy az orvostudomány fejlődik, úgy születnek ötletes megoldások különböző egészségügyi problémákra. Ilyen a biofeedback is. Hogy mit jelent pontosan, és hogyan működik? Nézzük!
Mi az a biofeedback?
A biofeedback egy gyűjtőfogalom. Testünk szabályozásának tudatunktól független területeinek tudatosítása a célja, mely mindig technológiai segítséggel valósul meg.
A testünk önszabályozását segíti azzal, hogy képessé tesz minket arra, hogy olyan területeket uraljunk, amelyekre eddig nem volt ráhatásunk. A testi-lelki egészség eszköze, melynek segítségével sok kellemetlen tünetet tudunk megszüntetni.
A biofeedback a modern technológiának köszönhetően tehát segít minket testünk uralásában. Sok különböző területre terjed ki a hatása. Legyen az a koncentrációnk és szellemi teljesítőképességünk javítása, vagy épp a medencetáji görcsös fájdalom, esetleg emésztési problémák vagy inkontinencia. Ennek a megoldásnak köszönhetően sok, az életünket végigkísérő kellemetlen tünet vagy tünetegyüttes szűnhet meg örökre.
Pontosan hogyan működik?
A biofeedback működési mechanizmusa egyszerű. Egy eszközzel kell együttműködni. Ez az eszköz egy mérőműszer, amely információt nyújt számunkra olyan dolgokról a testünkkel kapcsolatban, melyeket egyébként nem érzékelünk. Az információt számunkra érthető és egyértelmű formában közli velünk, általában egy monitoron megjelenő ábra vagy hangok segítségével.
Ennek köszönhetően a visszajelzésekre alapozva elkezdődhet egy tanulási folyamat, amellyel elkezdhetjük vezérelni a testünket. Hiszen a nem optimális működést a visszajelzések alapján korrigálhatjuk. Ez a tanulási folyamat általában egy tréningen keresztül valósul meg, mely során a látott kép vagy hallott hang alapján egyre tudatosabban érjük el például az elvárt izomösszehúzódást.
Milyen fajta biofeedback módszerek léteznek?
Létezik izomra ható biofeedback, ami az izmok feszülését méri, ennek köszönhetően megtanulhatjuk tudatosan ellazítani azokat az izmainkat, amelyeket alapvetően nem tudnánk. Például így megtanulhatjuk kezelni az olyan problémákat, melyeket korábban nem tudtunk volna. Így például a sokak életét megnehezítő inkontinencia is gyógyítható. Az izmokra ható biofeedback neve EMG biofeedback.
Létezik bőr ellenállást kiváltó biofeedback is, melynek működése a tenyér bőrének izzadásával kapcsolatos, melynek segítségével az ellazulást tudjuk mérni és szabályozni. De olyan módszer is van, amellyel a testhőmérsékletet szabályozzuk, ez szintén a stresszel és az ellazulással kapcsolatos tudatosságra hat.
A keringési megbetegedések előzhetőek meg a pulzus és a szívműködés tudatos szabályozásával. A neurofeedback pedig az agyi aktivitás mérésével a koncentrációt erősítheti, magával az eszközzel képet kaphatunk az agy működéséről.
Hogyan segíti a kismedencei panaszok megoldását?
A kismedencei panaszokat ilyen problémára szakosodott orvosi centrumokban, rendelőkben akár biofeedbackkel is lehet kezelni.
Milyen panaszok ezek? Például a krónikus székrekedés vagy épp a székletinkontinencia, a vizeletinkontinencia, az irritábilis bél szindróma és a krónikus kismedencei fájdalom. Sokszor a tréning már 4-6 hét aktív gyakorlás után meghozza a várt eredményt.
A biofeedback tréning segítségével főleg a gátizmok erősítésével, vagy épp a húgyhólyagot szabályozó izmok tudatos használata segítségével szűnnek meg a panaszok.