Mi az a lichen sclerosus?

A lichen sclerosus (LS) ismeretlen eredetű nemi szervi bőrbetegség, mely mindkét nemben a nemi szervek bőrét és nyálkahártyáját érinti.

Korábban számos szinonim néven nevezték, ezek egy része ma is használatos: kraurosis, vagy leukoplakia. A balanitis xerotica obliterans elnevezés manapság is elfogadott a gyermekkori formánál.

Dr. Tisza Tímea beszél lichen sclerosusról

Kiknél fordulhat elő a lichen sclerosus?

Minden életkorban megfigyelhető, 6 hónapostól a késő aggkorig. A betegség nőkben 6-10-szer gyakoribb, mint férfiakon. A felnőttkori forma férfiakon 40-50 éves kor között jellemző, nőknél pedig a menopausa után. A legtöbb beteg kaukázusi rasszhoz tartozik; ázsiaiakon és feketéken ritka.

Lichen Sclerosus – LSA férfiaknál

Lichen Sclerosus – LSA nőknél

Mi okozza? Összefügg más betegséggel?

A kialakulás oka ismeretlen. A tünetek megjelenésében az immunrendszernek biztosan szerepe van, erre utal a bőrtünetből kivett szövettani mintában látható sok fehér vérsejt. Társulása autoimmun betegségekkel nem ritka, a paciensek kb. 40%-ában találhatunk a vérben keringő ellenanyagokat (autoantitesteket), főleg a pajzsmirigy sejtjei ellen.

Mik a tünetek?

Klinikai tünetei jellegzetesek. Kezdetben vöröses, majd porcelánfehér foltok alakulnak ki a nemi szerveken, gyakran a széli részeken gyulladásos gyűrűvel. Ebben a stádiumban a vezető panasz általában a viszketés.

Nőknél a külső nemi szerv érintettsége mellett kb. 30%-ban a végbél környékére is terjedhet. Férfiakon ez ritka. A vulva viszketése igen kínzó, a betegek életét jelentősen megnehezíti. A hám elvékonyodik, sérülékennyé válik, fájdalmas berepedések jelennek meg. Végül a szeméremrés szűkülete is kialakulhat.

Férfiaknál a fehér foltok kezdetben panaszokat nem okoznak, a folyamat előrehaladtával alakulhat ki a fitymát érintő szűkület, súlyos esetben közösülési, vizelési nehézséget is okozva.

A tüneteket színezi, hogy az érintett bőr területen könnyen alakulnak ki gombás, bakteriális fertőzések is. Maga a lichen sclerosus nem fertőző.

Amennyiben a fent leírt tünetek valamelyikét észeli, egyeztessen időpontot telefonon, vagy online felületünkön!

Hogyan lehet felismerni?

Bőrgyógyász szakorvos a tünetek alapján általában megállapítja a betegséget. Előfordul, hogy szövettani vizsgálatra van szükség, ami azt jelenti, hogy egy pici bőr darabot kimetszenek a tünetből, és mikroszkóppal megvizsgálják.

Amennyiben a betegséget diagnosztizálták, a bőrgyógyász további vizsgálatokat javasol, esetleges társuló betegségek kizárása, illetve a betegség gyógyulását hátráltató fertőzések felismerésére (pl. HPV fertőzés).

Mik a kilátások?

A betegség bármelyik életkorban kezelés nélkül, magától meggyógyulhat. Helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő kezeléssel, a társuló fertőzések megszüntetésével a panaszok jelentősen enyhíthetők.

Ha a női nemiszerven összenövések alakulnak ki, ezek szétválasztását női intim plasztikai módszerrel lehet megoldani.

Amennyiben férfiakon a fityma szűkülete kialakul, el kell végezni a körülmetélést, melyet követően maga a betegség is általában megszűnik.

Fontos a rendszeres bőrgyógyászati vizsgálat, mert az esetek kb. 5%-ában az érintett bőrön rosszindulatú daganat alakulhat ki. Ennek időben történő felfedezése miatt évente érdemes a bőrgyógyászt felkeresni.

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség