Inzulinrezisztencia
Az inzulinrezisztencia olyan állapot, amikor a vázizom, máj, zsírszövet sejtjeinek inzulin érzékenysége csökken, emiatt csak fokozott inzulinhatásra tudják felvenni a cukrot a vérből. Az éhgyomri vércukorszint még normális, de megnövekszik a vérben az inzulin szintje. Kezelés nélkül hosszú távon cukorbetegséghez vezethet.
Az inzulinrezisztencia kialakulása
Az inzulinrezisztenciát a cukorbetegség előszobájának is tekinthetjük, mert hosszú távon az esetek közel felében 2. típusú cukorbetegséghez vezet.
A sejtek tápanyag ellátását a vérben lévő cukor biztosítja, mely inzulin segítségével jut át a sejtfalon. Ahhoz, hogy az inzulinra a sejt reagálni tudjon, jól működő kapcsolódási helyekre, úgynevezett receptorokra van szükség a sejt felszínén. Inzulinrezisztencia esetén ezek a receptorok nem működnek megfelelően, így egyre több inzulinra van szükség, hogy a sejt reagáljon és felvegye a cukrot.
Az inzulinrezisztencia tünetei
Az inzulinrezisztenciának egyértelmű és közvetlen tünete nincs. Elsősorban a nőket érinti, és nagyon sokszor egyéb problémák kivizsgálása során derül rá fény, mint például:
- a női működés zavarai: teherbe esési nehézség, menzesz zavar, mindezek mellett gyakran a policisztás ovárium szindróma (PCOS) is megtalálható.
- depresszió, fáradékonyság, nyugtalanság
- fokozott szőrösödés vagy éppen hajhullás
- elhízás, főként a has és csípő környékén
- pattanások (acne), zsíros bőr
Amennyiben a fenti tüneteket észleli, jelentkezzen be endokrinológiai rendelésünkre, ahol teljes körű kivizsgálást és kezelést biztosítunk!
Az inzulinrezisztencia okai még nem pontosan tisztázottak, de kialakulásában a genetikai hajlam (2. típusú cukorbetegség előfordulása szülői ágon) mellett összefüggésbe hozzák a csökkent D-vitamin szinttel, és életmódbeli tényezők is szerepet játszhatnak.
A gyorsan felszívódó szénhidrátok és gyorséttermi ételek fogyasztása, a mozgásszegény életmód és az elhízás mind növelik az inzulinrezisztencia kialakulásának lehetőségét.
Az inzulinrezisztencia vizsgálata és kezelése
Az éhgyomorra mért vércukorszint normális értéke még nem zárja ki az inzulinrezisztencia lehetőségét, mert a fokozott inzulintermeléssel a szervezet egy darab fenn tudja tartani a normál vércukorszintet. Gyanú esetén mindenképpen meg kell nézni az inzulinszintet, és cukorterheléses vizsgálatot kell végezni. Szokás még kiszámolni a HOMA-indexet, mely az éhgyomri vércukorszint és inzulinszint szorzatából származtatott érték. 2 feletti értéke már felveti a gyanút, 4 fölötti értéknél pedig egyértelműen inzulinrezisztenciáról beszélünk.
A fenti vizsgálat kizárólag szakrendelésen végezhető el, otthoni vércukorszint méréssel nem helyettesíthető!
Az inzulinrezisztencia kezelése
A kezelést endokrinológus szakorvos végzi, melynek elengedhetetlen része a testmozgás, és a szakember által javasolt diéta. Emellett a sejtek inzulin érzékenységének helyreállítását többféle korszerű gyógyszeres terápiával lehet elősegíteni. Az inzulinrezisztencia kezelése révén jelentős testsúly csökkenés érhető el, számottevően növekszik a teherbe esés esélye, rendeződhetnek a menstruációs ciklus zavarai, a hangulatzavarok és a bőrproblémák.
Centrumunkban az endokrinológiai rendelés mellett diétás tanácsadással is rendelkezésre állunk.