Sokat hallani a gátizomtornáról. Honnan tudhatjuk, hogy van-e rá szükségünk? Tulajdonképpen mi a gátizomtorna célja, és hogy működik? Minden kérdésre igyekszünk válaszolni az alábbiakban.

Mi a gátizmok feladata?

Testünkben minden izomnak és izomcsoportnak megvan a maga feladata. Azok az izmok is erőteljesen befolyásolják egészségünket és közérzetünket, melyek nem kapnak nagy figyelmet.
Ilyen izmok például a lábfej és a talp kulcsfontosságú izmai vagy épp a gátizmok.

Mi a gátizmok feladata? A kismedencében lévő szervek tartása, védelme. 
Ez az izomréteg ugyanis a medencefenéken helyezkedik el, elölről a szeméremcsont, hátulról  a farokcsont határolják. A húgyhólyagot, a végbelet, a méhet tartják, és működésük összehangolódik ezen szervek működésével.

Éppen ezért a gátizmok működése erőteljesen kihat a gát szerveinek funkcióira. A húgyhólyag vizelettartására, a széklettartásra, a szervek megfelelő vérellátására és még sok minden másra.

Mitől tudnak meggyengülni a gátizmok?

Mitől szokott meggyengülni a gát izomzata? Az egyik leggyakoribb ok a terhesség, illetve maga a szülés is megváltoztatja a testet. A gátizmok erősítése éppen ezért már terhesség alatt is ajánlott.
Ugyanis támogatja az egészséges terhességet, illetve megkönnyíti magát a szülést, valamint megkönnyíti a későbbeikben a szülés utáni regenerálódást.

A vizelet- és székletürítés alkalmával bekövetkező rendszeres erőlködésszintén rossz hatással van a gátizmok állapotára. Ezért ha valamilyen krónikus betegség folytán rendszeresek ezek a panaszok, érdemes odafigyelni a gátizmokra is.

Néhány életmóddal kapcsolatos tényező is kihat a gátizmok állapotára. Nem tesz ugyanis jót nekik, ha el vagyunk hízva, ha mozgásszegény életmódot folytatunk, vagy épp ha sok nehéz súlyt emelünk. De a dohányzás is rossz hatással van a gátizmok működésére.

A szakemberek szerint a rendszeres köhögés szintén ártalmas a gátizomzatra. Persze, ebben az esetben is krónikus betegségre gondolunk.

Mielőtt úgy döntünk, hogy a gátizomtorna a gyógymód a problémáinkra, látogassunk meg egy szakembert, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy nem más, komoly probléma áll-e a háttérben.

Milyen panaszokat okozhat ezen izmok gyengesége?

A gátizom is lassan, lépésről lépésre gyengül el. A folyamat első jele a vizelet elcsöppenése lehet, például ha köhögünk vagy tüsszentünk.
Később már komolyabb, ugrással, rugózással járó mozgások esetén is érezhetjük, hogy elcsöppen a vizelet. Ezek nem véletlenül történnek, a gátizom fokozatos gyengülésének a jelei. Ilyenkor a medence kimeneténél található záróizom kezdett el gyengülni.

Később egyre kellemetlenebb tünetek alakulhatnak ki. Például a gyenge gátizom következményeképpen úszáskor, fürdéskor a rossz zárás miatt beszivárgó víz hatására sokkal könnyebben kapunk el bakteriális vagy gombás fertőzéseket.

Idővel még kellemetlenebb következményei lehetnek a gyenge gátizmoknak. Ilyen a hólyagsüllyedés, a széklettartási problémák vagy épp a húgycsősérv, illetve hüvelysérv. Emellett végbélsérvhez is vezethet ez az állapot.

Hogyan segít a gátizomtorna?

A gátizomtorna célja a gát izomzatának megerősítése. Ezáltal a szülés után megsüllyedt méhet ugyanúgy vissza tudjuk eredeti állapotába emelni, ahogy sok más problémán is javítani tudunk. A rendszeresen végzett, szakértők által támogatott gátizomtorna csodát tud tenni.

Hiszen a gátizomtorna segítségével a záróizmok ismét megfelelően fognak zárni. A sok kis izom működésének javulása pedig több szálon hat majd ki a medence által érintett szervek tevékenységére. Minden esetben pozitívan, természetesen.

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség