Nem-melanoma típusú bőrdaganatok kialakulásának az oka
A nem-melanoma típusú bőrdaganatok leggyakrabban az UV-sugárzásnak kitett bőrterületeken alakulnak ki. A bőr sejtjei – gyerekkortól kezdődően – a folyamatos vagy időszakos napsugárzásnak való kitettség, szélsőséges esetekben a leégések után nem regenerálódnak teljesen, az UV-sugárzás bőrkárosító hatásai az évtizedek során összeadódnak. A bőr sejtekben hosszú távon akár rákos elváltozások kialakulását okozó károsodások maradhatnak fent.
A nem-melanoma típusú bőrdaganatok fajtái
Aktinikus keratosis
Az UV sugárzásnak leginkább kitett területeken (arcon, homlokon, füleken, fejtetőn) kialakuló érdes felszínű, nem múló, bőrszínű növedékek, melyek nem daganatosak, de kezeletlen esetekben a tünetekből laphámrák is kialakulhat, ezért az aktinikus keratózist rákmegelőző állapotnak nevezzük.
Laphámrák
A laphámsejtek túlburjánzása. Vöröses színű, hámló, érdes felületű bőrelváltozás, későbbi stádiumban kisebb duzzanat, pörkkel fedett seb. Kezeletlen esetekben áttéteket is adhat, de időben felismerve jól gyógyítható megbetegedés.
Basalioma
A bőr hámsejtjeiben kialakuló leggyakoribb bőrrák. Felületes, nodularis és pigmentált formája létezik. Első tünete legtöbbször egy lassan növekvő bőrszínű előemelkedés, mely később kisebesedhet, majd a pörk leesésekor ismételten kivérzik; a seb újra meg újra kiújul. A basalioma áttétet nagyon ritkán ad, leginkább egy nem gyógyuló, lassan növekvő fekélyt hoz létre!
A nem-melanoma típusú bőrdaganat kezelése
Az aktinikus keratosisok, kicsi, felületes basaliomák és laphámrákok eltávolíthatóak folyékony nitrogénes fagyasztással, elektromos sebészeti technikával, citosztatikus vagy immunmódosító, speciális hatású kenőcsök használatával és fotodinámiás terápiával (PDT).
A nagyobb, előrehaladottabb, magas kockázatú helyen található basaliomák és laphámrákok leghatásosabb kezelési módja a sebészi kimetszés. Kiterjedt daganat esetén plasztikai sebészeti megoldás válhat szükségessé bőrpótlással.
A nem-melanoma típusú bőrdaganatok ellenőrzése
A kezelt daganatok kimenetele jó, mivel áttétet csak ritkán adnak. Ellenőrzésre 3, 6 és 12 hónappal az eltávolítást követően kerül sor, majd 5 éven át legalább évente egyszer szükséges bőrgyógyászati szűrővizsgálat.
A nem-melanoma típusú bőrdaganatok megelőzése
Az UV-károsodások megelőzéséhez már gyerekkortól kerülje el az állandó napsugárzásnak való kitettséget és a leégést! Tartsa be a napozási szabályokat, kerülje a napsütést 11 és 15 óra között! Használjon az UV-A és az UV-B sugárzás ellen egyaránt hatékony védelmet nyújtó magas fényvédő indexű napfényvédőket, és viseljen megfelelő ruházatot (kalap, sapka, hosszú ujjú felsők)! A napi rendszeres tevékenységekhez is használjon fényvédőt, fényvédőt tartalmazó arckrémet!
Centrumunkban lehetőség van a bőrdaganat egyidejű átvizsgálására, és szükség esetén eltávolítására is! Kérjen időpontot!