Tartalom
Mi az az aktinikus kreatózis
Az aktinikus keratózis egy bőrrák megelőző állapot.
Az UV sugárzásnak leginkább kitett területeken (arcon, homlokon, füleken, fejtetőn) fordul elő jellemzően. Érdes felszínű, nem múló, bőrszínű növedék, mely nem daganat, de laphámrák alakulhat ki belőle, ezért az aktinikus keratózist kezelni kell.
Tünetei
Az aktinikus keratózis egy érdes felszínű, enyhén hámló elváltozás a bőrön, mely az évek alatt összegyűlt UV fénykárosodás hatására következményeként alakul ki.
Leggyakoribb a napsugárzásnak kitett területeken: az arcon, ajkakon, füleken, kézháton, homlokon, fejtetőn és nyakon. Lassan növekszik, évek alatt alakul ki. Már fiatal felnőttkorban felléphet, néha előfordul, hogy átmenetileg eltűnik, de ismételt UV fény hatására újra növekedésnek indul.
Megelőzése
Ha egyszerűen eltávolítják (pl. éles szélű, ún. Volkmann kanállal lekaparják, folyékony nitrogénnel lefagyasztják, vagy leégetik), gyakran visszatér, és mivel nehéz elkülöníteni egy daganatos elváltozástól, illetve bőrrákelőző állapot, ezért érdemes bőrgyógyásznak megmutatni.
Az aktinikus keratózis megelőzhető magas faktorszámú UV fényvédő készítmények alkalmazásával (link az Anthelios oldalunkra), a napfény kerülésével 10-15 óra között, védő ruházat (kalap, sapka,kendő stb.) alkalmazásával.



Az aktinikus keratózis eleinte a hámot, a bőr legfelső rétegét érinti. Normális esetben a hámsejtek szabályos ütemben termelődnek a felhám alapi sejtrétegében.
Az újonnan képződött sejtek a régebbi sejteket a bőrfelszín felé tolják, ahol azok elszarusodnak majd lehámlanak. Amikor a felhám sejtjei UV fény hatására károsodnak, akkor a bőr szöveti szerkezete megváltozik, színe és állaga is más lesz.
A káros hatások évek alatt folyamatosan összegződnek, ezért minél több időt tölt az ember a napon ill. szoláriumban, annál nagyobb a valószínűsége, hogy bőrdaganat alakuljon ki.
Kezelése
Korai stádiumban kezelve az aktinikus keratózis eltüntethető, mielőtt daganatos elváltozássá alakulna át. Kezelés nélkül spinocelluláris karcinóma avagy laphámrák alakulhat ki belőle, mely a bőrdaganatok egyik legsúlyosabb fajtája. Korán felismerve és megfelelően ellátva nem életet fenyegető elváltozás, néhány esetben azonban áttétek alakulhatnak ki.