A bőrgomba fertőzés az egyik leggyakrabban előforduló fertőző bőrbetegség, szinte nincs olyan ember, aki élete folyamán valamilyen módon ne találkozna a fertőzéssel. A kellemetlen tünetek, és a tovább terjedés elkerülése érdekében érdemes minél előbb orvoshoz fordulni és elkezdeni a bőrgomba kezelését.

Mik a gombásodás tünetei?

bőrgomba
Bőrgomba (Fotó: Dr. Ottó Iringó Ágnes)

Testrészektől függően is különbözhetnek a tünetek. Leggyakrabban a lábon és a lábujjakontalálkozhatunk bőrgomba fertőzéssel.Leginkább a 3. és 4. lábujjak közti területet szokta érinteni a gombásodás, ami kezelés nélkül megfertőzheti a körmöket, illetve a talpat is. A gombásodással érintett bőrfelület lehet hólyagos, felázott kinézetű, de gyakori a hámlás is a területen. Bizonyos esetekben viszketéssel vagy fájdalommal is jelentkezhet a fertőzés.

A hajlatokban szintén előfordulhat a fertőzés, mely főként a túlsúlyos személyeknél alakul ki. A lágyékhajlatban, hónaljban, mellek alatt, hasredőkben találkozhatunk ilyen esetben a gombával. Tünete az éles határú, hámló, vörös foltok, melyeken apró hólyagok is lehetnek.

Arcon jellegzetesen rózsaszín, kör alakú, kiemelkedő szélű, hámló foltokban jelenik meg.

Felnőtt férfiaknál előfordulhat a bajusz, vagy a szakáll tájékának gombás fertőződése is. Az érintett bőrfelületen fájdalmas, sárga pörkkel fedett csomók alakulhatnak ki a szőrtüszőkben, de akár a ki is hullhatnak a szőrszálak.

Nyakon, mellkason és hason is előfordulhat bőrgombásodás, ahol kisebb-nagyobb méretű foltok formájában jelentkezik, melyek színe a fehértől a barnáig bármilyen lehet. Jellemző, hogy a foltok napsütés hatására sem barnulnak le. Ez a gombásodás főként a fiatal felnőtteket érinti.

Hogyan csökkenthető bőrgombásodás esélye?

Külső és belső hajlamosító tényezők egyaránt közrejátszanak a fertőzés kialakulásában. Amennyire lehetősége engedi, igyekezzen minél többet elkerülni, vagy csökkenteni a kockázatukat odafigyeléssel.

  • Külső hajlamosító tényezők: szűk ruházat, műanyag cipők, nedvesség
  • Belső hajlamosító tényezők: elhízás, antibiotikumok, fogamzásgátlók tartós szedése, cukorbetegség, inzulinrezisztencia, izzadás, terhesség, mellékvesekéreg-betegségek, érszűkület, trombózis utáni állapot, nyiroködéma.

Hogyan diagnosztizálható a bőrgomba?

Az érintett bőrfelületről mintát veszünk. Az így levett mintát szakemberünk mikroszkóppal megvizsgálja, és megállapítja gomba fajtáját. A diagnózis felállításához a gomba tenyésztése szükséges. Ez azt jelenti, hogy a hámkaparékot olyan táptalajra helyezzük, mely a gomba számára ideális, így a levételt követően 2-3 hét alatt ideális esetben kinőnek a gombatelepek, melyből azonosítható a kórokozó.
Visszatérő- vagy nagy területet érintő fertőzés esetén szükséges lehet egyéb vizsgálatok elvégzésére is, a fertőzést okozó, háttérben álló esetleges betegségek kizárására.

Hogyan történik a kezelése?

A kezdődő bőrgombát általában helyi szerekkel (krémek, ecsetelők, alkoholos oldatok) gyógyítjuk. Bár a fertőzés súlyossága ezen módosíthat, a gomba általában már 8-10 nap alatt kiölhető a szervezetből. Súlyosabb esetben szájon át szedhető gyógyszert is felír a szakorvos, melyet egyéntől függően változó ideig kell használni.

Gombásodás tünetei kezelés hiányában

A fertőzést a szervezet nem tudja egyedül legyőzni, a bőrgomba kezelés nélkül továbbterjedhet a test egyéb hajlataira, valamint ekcéma kialakulásához is vezethet. Bakteriális fertőzéssel egyidejű kialakulása orbánc, érgyulladás, bőrgennyesedés is megjelenhet. Amennyiben hasonló tüneteket észlel, érdemes a lehető leghamarabb orvoshoz fordulni.

Időpont egyeztetésért hívjon minket telefonon, vagy jelentkezzen be online és kollégáink visszahívják!

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség