női hormonzavar tüneteit a PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma okozza. Milyen szerveket érint? Milyen tünetek jelentkeznek? Milyen életkorban jelentkezik? Cikkünkben megválaszoljuk a legfontosabb kérdéseket.

A policisztás ovárium szindróma egy hormonális megbetegedés, mely a női szervezetben fordul elő. Több szervet is érinthet, ám elsősorban a petefészekben jelentkezik. Napjainkban a policisztás ovárium szindróma a vezető meddőségi ok.

Mielőtt felsoroljuk a női hormonzavar tüneteit, mindenképpen szeretnénk felhívni a figyelmet a következőre. Amennyiben a női hormonzavar tünetei jelentkeznek nálad, keresd fel az orvosi centrumunkat, ahol modern és barátságos rendelőben, magas szakmai felkészültséggel várnak kollégáink.

A női hormonzavar tünetei és felismerése

 A policisztás ovárium szindróma diagnosztizálása nem egyszerű feladat. Hátterében többnyire örökletes cukoranyagcsere-zavar áll. Tünetei közé tartozik a férfihormon túltermelődése a női szervezetben, a peteérés zavara, valamint a policisztás ovárium szindróma ultrahangképe.

A petesejt zavara lehet például anovulatio, vagyis a peteérés hiánya, illetve menstruációs zavar. A férfihormon női szervezetben való túltermelődésének pedig lehetnek klinikai, illetve laboratóriumi jelei.

A felsorolt tünetekből legalább háromnak kell teljesülnie ahhoz, hogy adott legyen a policisztás ovárium szindróma diagnózisa. Azonban azt is számításba kell venni, hogy a fogamzásgátló tabletta szedése elfedheti az említett tüneteket.

Milyen következményei lehetnek a policisztás ovárium szindrómának?

A PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma genetikai eredetű egészségügyi probléma, melynek kialakulására hatnak a környezeti tényezők. Tünetei nem feltétlenül egyszerre jelentkeznek. Amennyiben a PCOS már említett tüneteit tapasztalod, jelentkezz be hozzánk kivizsgálásra!

A policisztás ovárium szindróma az egész hormonháztartást befolyásolja. Nincs két egyforma eset, a tünetek és a leletek nagyon különbözőek lehetnek. Nem egyik napról a másikra jelentkezik a betegség, a tünetek folyamatosan, hosszú időn keresztül alakulnak ki.

Ráadásul a policisztás ovárium szindróma kialakulása előidézhet számos szövődményt, például fokozott szőrnövekedést, menstruációs zavarokat, pattanások kialakulását, magas vérnyomást, cukorbetegséget, inzulinrezisztenciát, valamint meddőséget és vetélést is.

Hogyan kezelhető a policisztás ovárium szindróma?

Mivel a PCOS a női szervezet hormonális egészségügyi problémája, kezelése összehangolt munkát igényel nőgyógyász, bőrgyógyász, endokrinológus, dietetikus és olykor pszichológus bevonásával.

A policisztás ovárium szindróma minden tizedik nőt érinti, és kezelése élethosszig tart. A PCOS kezelése történhet gyógyszerekkel, illetve a petefészekkéreg bemetszésével. Gyógyszeres kezeléssel a hormonszintek normalizálása történik.

Mindezek mellett a kezelés részét képezi a rendszeres testmozgás beiktatása és az előírt diéta tartása. A megfelelő étrend normalizálja az inzulinszintet és csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség