A nemzetközi tanulmányok szerint a COVID-19-cel kórházba kerülő páciensek több, mint 4/5-énél alakulnak ki idegrendszeri szövődmények, és ezek a betegek nagyobb eséllyel halnak meg, mint a neurológiai bántalmakban nem szenvedők.
Az idegrendszeri működészavarokat tanulmányozó nemzetközi konzorcium adatai szerint a kórházi ápolásra szoruló COVID-19 betegek 82%-ánál figyelhetőek meg neurológiai rendellenességek, és e betegek halálozásának kockázata 6-szorosa az idegrendszeri szövődményekkel nem rendelkező betegekének.
A JAMA Network Open-ben májusban online megjelent vizsgálatban 3744 COVID-19-cel kórházba került beteg 82%-ánál figyeltek meg idegrendszeri tüneteket, a betegek saját beszámolói szerint ezek leggyakrabban fejfájás (37%) illetve szaglásvesztés vagy az ízérzés elvesztése (26%) volt. A leggyakoribb neurológiai jelek/tünetek és/vagy szindrómák az akut encephalopathia (49%), a kóma (17%) és a stroke (6%) voltak, a meningitis és/vagy encephalitis ritkán fordult elő (0,5%).
A klinikailag észlelhető neurológiai rendellenességek megléte esetén a kórházi halálozás 6-szoros növekedést mutatott. A már meglévő neurológiai problémák esetén 2-szer nagyobb a valószínűsége annak, hogy a fertőzötteknél COVID-19-cel kapcsolatos neurológia komplikációk alakulnak ki. Az ezekből történő felgyógyulás igen lassú, a long covid betegség igen jelentős tünetei, ezért a pandémia esetleges megszűnte után is számolnunk kell azzal, hogy a fertőzést túlélők nagy százalékának tartósan fennálló problémái lesznek, és azokat kezelni kell.