
A Celtic elleni Bajnokok Ligája-mérkőzés 13. percében le kellett cserélni az RB Leipzig magyar válogatott kapusát, Gulácsi Pétert, miután egy passz után megbicsaklott a térde. A találkozó után a lipcsei klub hivatalos Twitter-csatornáján közölte: a 31 éves kapus jobb térdében elszakadt az elülső keresztszalagja.
Mennyi idő egy ilyen sérülés rehabilitációja? Hogyan történik a rehabilitáció? Mi vár most Gulácsi Péterre?
Nemes László Centrumunk gyógytornász-fizioterapeuta, manuálterapeutájától most választ kapunk ezekre a kérdésekre.
Rengeteg, de rengeteg munka. Persze ez nem azt jelenti, hogy „ész nélkül” vetik bele magukat a munkába, az edzésbe. A szakszerű ellátás célja, hogy optimalizáljuk a játékos állapotát az ortopéd szakorvos előírásaihoz, a játékos és a klub elvárásaihoz.
Az elülső keresztszalag pótlás utáni rehabilitáció bizony hónapokat jelent. A rehabilitáció ideje nem csak a műtét technikájától függ. Nagymértékben befolyásolja az abban résztvevő szakemberek és a játékos munkája. Míg az előbbi a „legkorábban”-ra ad előírást, addig az utóbbiak a „ lehető leggyorsabban”-t mozdítják elő. Ezek harmóniája jelenti az optimalizációt.

A rehabilitáció különböző szakaszaiba, a pályaedzések elkezdése, majd a visszatérés a játékba ma már úgynevezett belépési kritériumoknak való megfeleléssel bíráljuk el. Ezek protokollok vizsgálják az mozgástartományt, az erőt, az ismétlésszámot és a fájdalom-fájdalmatlanság jelenlétét a teszt kivitelezés során.
A „nem minőségi” mozgáskivitelezés, ízületi elmozdulás eredménye szülhet indokolatlan fájdalmat, és itt lehet szerepe többek között a manuálterápiás vizsgálatnak és kezelésnek.
A manuálterápiás vizsgálat és kezelés alkalmas:
- feltárja mi állhat a fájdalom hátterében, majd a kiváltó okot kezeli
- segít visszaállítani a minőségi mozgás feltételeit
- segít megteremteni azt a fiziológiás hátteret, amiben az optimális izomfunkció regenereáció megtörténhet.
- a gyógytornász és az erőnléti edző munkáját könnyíti meg a fájdalom hátterének kutatásával.
Optimális esetben egy élsportoló 8-12 hónap múlva térhet vissza teljeserőbedobással a pályára.
Természetesen nem csak az élsportolók sérülései esetén fontos a rehabilitáció, hisz hasonló sérüléseket a hétköznapokban is elszenvedhetünk egy apró rossz mozdulat során. Ez esetben is fontos a megfelelő rehabilitáció a gyors felépülés érdekében.