A húgycső és hólyagtükrözéses vizsgálat (uretroszkópia, cisztoszkópia) a húgycső és a húgyhólyag belső felszínének és a húgyvezetékek húgyhólyagba történő beszájadzásainak megtekintésére szolgál.
Milyen tünetek, betegségek esetén javasolt a hólyagtükrözés?
Ez történhet vérzés forrás keresése céljából, ami lehet pl. polip, hólyagpapilloma, jó vagy rosszindulatú daganat, gyulladás, kő, stb.,de hólyagtükrözés révén kideríthetjük visszatérő húgyúti fertőzés okait, továbbá más húgyúti- vagy prosztata-betegségekhátterének tisztázásában is sokat segíthet ez a vizsgálat. A vizsgálat közben lehetőség nyílik szövettani mintavételre is.
A hólyagtükrözés menete

A húgycső és hólyagtükrözéses vizsgálat (cisztoszkópia) során egy merev fémcsövet vezetünk a húgycsövön át a hólyagba, miközben a beteg egy vizsgálóágyon hanyatt fekszik, felhúzott térdekkel. A vizsgálat időtartama néhány perc.
A cisztoszkóp bevezetése előtt a húgycsőnyílást fertőtlenítjük, és helyi érzéstelenítővel érzéstelenítjük.
Az eszköz bevezetését követően steril vízzel vagy sóoldattal feltöltjük a húgyhólyagot, ami kifeszíti annak nyálkahártyáját, így azt alaposan meg tudjuk tekinteni. Telt hólyag mellett a páciens gyakran vizelési ingert tapasztalhat. A rendellenesnek tűnő területről apró fogóval szövetmintát, ún. biopsziát is tudunk venni, melyet szövettani vizsgálatra küldünk.
A szövettani vizsgálat fényt derít a kóros elváltozás (növedék, gyulladás) pontos természetére.
Az eszköz kihúzása után a beteg a húgycsövében égő fájdalmat érezhet, különösen a beavatkozást követő 1-2 napban, főleg vizeletürítés közben. Minimális vérzés is előfordulhat.
Jelentkezzen be most urológiai konzultációra online vagy telefonon!