Rozácea - Bőrpír
A rozácea egy krónikus bőrbetegség, amely az arcon jelentkezik. Kezdetben csak átmeneti kipirosodás figyelhető meg. Az arc elvörösödik (flush), idővel az apró hajszálerek kitágulnak, és a kipirulás tartós marad. Ráadásul a faggyúmirigyek is könnyen begyulladnak, sárgás, gennyet tartalmazó csomók jelennek meg. Ha nem kezelik, folyamatosan romlik a beteg állapota, ezért tanácsos minél előbb, egy ehhez értő szakorvost felkeresni.
Szakrendeléseinkre a jobb oldalt található időpontfoglalás panelen keresztül tud bejelentkezni!
Milyen típusú betegség a rozácea?
Viszonylag gyakori krónikus bőrbetegség. Többnyire a világosabb bőrűek és a 30-50 éves nők érintettek. Hátterében előfordulnak belső szervi megbetegedések, főleg az emésztőrendszer gyulladásai, illetve hormonális változások, számos esetben azonban az ok rejtve marad.
A rozáceás bőr rendkívül érzékeny, bizonyos behatások egyértelműen rontják az állapotot, ilyen például a napozás, a szauna, a fűszeres ételek fogyasztása és az alkohol, azaz minden, ami arcpírt okoz.
A rozáceás tünetek fellángolását okozhatja egy apró kis atka, mely a szőrtüszőkben lakik. Ha elszaporodik, az érzékeny bőr gyulladását okozza. Ez a Demodex folliculorum nevű kis parazita mindannyiunk bőrén előfordulhat, a rozáceás arcbőrről vett minta mikroszkópos vizsgálatával viszont pár perc alatt kimutatható, hogy népes szaporulatuk okozza a jelen állapotromlást. Szerencsére létezik gyógyszer e kellemetlen vendégek eltűntetésére, ezért érdemes kérni a mikroszkópos vizsgálatot a bőrgyógyásznál.
A kozmetikumok jó részét nem tolerálja a rozáceás bőr, még a körültekintően megvásárolt jó minőségű krémek, és szappanok is gyakran okoznak kellemetlen égő, feszülő érzést. Ugyanakkor a rozáceás bőr fokozottan igényli a tisztítást és hidratálást, ennek az ellentmondásnak a feloldása, szinte lehetetlennek tűnhet a beteg számára. Ezért rendkívül fontos, hogy nemcsak a kezelést, hanem a kiegészítő bőrápolók kiválasztását is bízza szakemberre.
Milyen tipikus kísérő jelenségek társulhatnak a rozáceához?
• Szemirritáció: nagyon gyakori; duzzadt szemhéjak, pirosság.
• Bőrszárazság, hámlás
• A bőr megvastagodása, ill. szövetszaporulat: elsősorban a férfiakat érinti, és főként az orron jelenik meg.
• Égő, viszkető, csípő érzés
• Ödéma, duzzanat: főleg az arcon jelenik meg.
• Pszichés problémák: sokaknál vezet szorongáshoz a betegség megjelenése a látványos, feltűnő testfelületeken.
Hogyan kezeljük a rozáceát?
A rozácea kezelésére számos helyi készítmény (krémek, oldatok), és szájon át szedhető gyógyszer áll rendelkezésre. Hogy mikor melyiket választjuk, az a betegség stádiumától függ, és ezen belül is egyénre szabott, nem, kor, bőrtípus szerint.
A helyi kezeléssel, és életmódbeli változtatásokkal az enyhe betegség tünetmentessé tehető. Kiváló hatású például, a kimondottan erre a betegségre kifejlesztett azaleinsav, amit akár hosszú távon, mellékhatás nélkül alkalmazhatunk.
Előrehaladottabb állapotban javasoltak a gyógyszerek. Ha mikroszkóppal kimutattuk a Demodex elszaporodását, elsőként ezt tüntetjük el. Szóba jönnek a hosszú ideig, alacsony dózisban alkalmazott antibiotikumok, azonban a világszerte terjedő antibiotikum rezisztencia miatt egyre ritkábban alkalmazzuk. A faggyúmirigyek működését sikeresen befolyásolhatjuk alacsony dózisú A vitamin származék (retinoid) segítségével. Mindezek a hatóanyagok rendelkezésre állnak helyi készítmény formában is, kiegészítve hidratálókkal. E számos kombinációs lehetőségből látszik, hogy a rozácea kezelése igazi művészet, és szoros együttműködést igényel orvos és paciense között.
Jelentkezzen online felületünkön keresztül, vagy telefonon, hogy találjunk egy Önnek is megfelelő időpontot bőrgyógyászati rendelésünkre.
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2016. 09. 05. 12:16 (Utolsó frissítés: 2021. 01. 15. 10:21)