A herpesz vírus 1-es típusát (ajakherpesz) az emberek többsége hordozza, de a herpesz vírus 2-es típusa (genitális herpesz) csak 20-30%-ban fordul elő. Terheseknek ajánlatos tisztázni, hogy egyik, másik vagy mindkét vírust hordozzák-e. Tünetmentes hordozók is lehetnek, ezért STD szűrést javaslunk terhesség tervezésekor mindenképpen.
Terhesség alatti herpesz fertőzés
A terhesség első illetve második 3 hónapjában bekövetkező nemi szervi herpesz megfertőződés vetélést, illetve súlyos halmozott fejlődési rendellenességek kialakulását eredményezheti az újszülöttben. A herpesz fertőzésre fogékony terheseknek különösen kell tehát ügyelniük arra, hogy nehogy éppen a terhesség ideje alatt fertőződjenek meg a nemiszervi herpesz vírusával. Mivel a fertőzés forrása a szexuális partner, az ő vizsgálata ebben az esetben feltétlenül javasolt.
Szülés nemi szervi herpesz fertőzötteknél
A visszatérő nemi szervi herpeszben szenvedő terhesek a szülés alatt megfertőzhetik gyermeküket, ami egy nagyon súlyos, sok esetben halálos kórkép, a neonatális herpesz kialakulásához vezethet. Ennek megelőzése rendkívül fontos. A visszatérő nemiszervi herpeszben szenvedő terhesek esetében tehát a szülés levezetésekor különös gonddal kell eljárni. Ha a nemi szervi herpesz tünetei a szülés időpontjában jelen vannak, császármetszést kell végezni. A visszatérő nemi szervi herpeszben szenvedő terhes azonban a szülés időpontjában tünetmentesen is üríthet virust, ezáltal megfertőzheti az újszülöttet. Ezt úgy lehet megelőzni, ha a szülés megindulásakor a herpesz vírus szaporodását gátló gyógyszeres kezelést indítanak, melyet a szülés alatt adagolni kell, és az újszülöttet is kezelni kell.
Ha herpesz vírusra gyanakszik elentkezzen be személyes vizsgálatra szakorvosainkhoz!