Mit jelent a körülmetélés? Milyen lépésekből áll a műtét? Mennyi ideig tart a beavatkozás? Milyen otthoni teendőket kell betartani a körülmetélést követően? Cikkünkben megválaszoljuk a beavatkozással kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.

Mi a körülmetélés?

A körülmetélés régóta végzett sebészi procedúra, melynek során a férfi nemi szervről eltávolításra kerül a fityma, vagyis az előbőr. A körülmetélés (latinul circumcisio) után, vagyis az előbőr az eltávolítását követően az nyugalmi helyzetben sem borítja a makkot.

Miért kerülhet sor erre a beavatkozásra? Egyrészt vallási, másrészt pedig egészségügyi okokból. Utóbbi esetben például fitymaszűkület miatt válhat szükségessé a körülmetélés. Továbbá sokan higiéniai okok miatt vetik alá magukat a műtétnek, így próbálják megelőzni az különféle fertőzéseket.

Milyen lépésekből áll a műtét? Mennyi ideig tart a beavatkozás?

A műtétet urológus szakorvos végzi felnőtt férfiakon. Nem jár fájdalommal a beavatkozás a helyi érzéstelenítésnek köszönhetően. Az előkészületek, az érzéstelenítés, a beavatkozás, valamint a seb ellátása mindössze egy órát igényel.

A beavatkozás során körkörös metszést ejt a szakorvos közvetlenül a makk alatt, a fityma külső és belső lemezén. Ezután kerül sor a fityma eltávolítására és végül a  szövetek varrással történő egyesítésére. A körülmetélést követően a szakorvos körkörös fedőkötést helyez a sebre, és elmondja, hogy mire kell figyelnie a gyógyulás során a páciensnek.

Az otthoni teendők ismertetését követően a szakorvos felhívja a páciens figyelmét arra, hogy egy nap múlva vissza kell térnie a rendelőbe. Ekkor kerül sor a felhelyezett körkörös fedőkötés cseréjére, valamint a páciens megvizsgálására és a kontrollra.

Milyen otthoni teendőket kell betartani a körülmetélést követően?

A műtétet követően a páciens megkapja a szükséges információkat és hazaengedhető. A teljes sebgyógyulás érdekében elengedhetetlen az orvos által elmondottak pontos betartása. Azt is meghatározza az urológus, hogy mikor kerül sor az újabb kötés eltávolítására.

Általában a következőket kell betartania a páciensnek: a sebet minden helyzetben sterilen kell tartani, és naponta kétszer sebtoilette végzendő. A sebtoilette során át kell törölni a sebet Betadine-os oldattal vagy kamillával.

Esetleg fiziológiás sóoldattal is áttörölhető a seb, ez csakis a páciens állapotától és a szakorvos tanácsától függ. Körülbelül egy hónapot igényel a teljes gyógyulás. Amennyiben a páciens bármilyen egészségügyi problémát észlel, például vérzést, azonnal fel kell keresnie a beavatkozást végző szakorvost.

Milyen szövődmények jelentkezhetnek a beavatkozást követően?

A beavatkozást követően, az érzéstelenítés múlásával jelentkezhet enyhe fájdalom a sebnél, mely fájdalomcsillapítóval megszüntethető. Továbbá érzékennyé válhat a makk pár napig, ez az érzékenység csökkenthető hámosító kenőcsökkel.

Mindemellett a sebnél duzzanat jelenhet meg, mely magától elmúlik, valamint váladékozás is jelentkezhet rövid ideig, de ez is természetes jelenség. A nemi élet a műtétet követően körülbelül egy hónapon át nem javasolt, továbbá a teljes gyógyulásig érdemes óvszert használni a lehetséges fertőzések elkerülése miatt.

A körülmetéléshez urológiai szakrendelésre kell bejelentkezni, ahol szakorvosunk elvégzi a szükséges vizsgálatokat, melyek eredményéből kiderül, hogy elvégezhető-e a beavatkozás.

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség