Pajzsmirigy ultrahang
Pajzsmirigy ultrahang vizsgálat
Elvégzésére főleg az alábbi esetekben kerül sor:
- tapintható, látható megnagyobbodás
- tapintható göbök
- ismert göbök követése
- kóros laboratóriumi eltérések, melyek pajzsmirigy betegségre utalnak
- fájdalom a pajzsmirigynek megfelelően
- kóros pajzsmirigy-izotópvizsgálati lelet
- műtét utáni állapotokban követés
- mellékpajzsmirigy daganat (adenoma) gyanúja
Ultrahanggal a pajzsmirigy mérete és szerkezete jól vizsgálható. Egyes elváltozások a pajzsmirigy megnagyobbodásával, mások a lebenyek megkisebbedésével járhatnak, a méretek a betegség lefolyása, kezelése kapcsán is megváltozhatnak.
A pajzsmirigy gyakori elváltozásai a göbök, melyek mérete és szerkezete ultrahanggal jól megítélhető és a további teendők is megállapíthatóak. A pajzsmirigy göbök legnagyobb része jóindulatú, de bizonyos esetekben a szakma szabályai szerint a göbök további vizsgálata (ha még nem történt, pajzsmirigy-izotópvizsgálat és ultrahangvezérelt tűszúrásos, aspirációs mintavétel) lehet indokolt.
Gyulladásos folyamatok és diffúz eltérések (pl. a pajzsmirigy túlműködésével járó Basedow-kór) jelei is vizsgálhatók, megállapíthatók ultrahanggal.
A pajzsmirigy áttekintése mellett mindig elvégezzük a nyaki lágyrészek, ezen belül a nyirokcsomó régiók vizsgálatát is. Gyakorlatilag mindenkinek a nyakán lehet nyirokcsomókat ábrázolni; figyelmet, követést vagy további kivizsgálást a kóros méretű és/vagy szerkezetű nyirokcsomók érdemelnek.
A pajzsmirigy vizsgálat előkészítése
Előkészítés nem szükséges. A vizsgálathoz a nyakat szabaddá kell tenni.
Javasolt a nyakláncot a vizsgálat előtt levenni és biztonságos helyre eltenni.
Korlátok, további lehetőségek
A pajzsmirigy ultrahang vizsgálat technikailag nem nehéz, esetleg extrém fokban vastag nyak esetén lehetnek korlátai.
Ha a pajzsmirigy jelentősen megnagyobbodott és a kulcscsontok alá ér, az alatta lévő részei ultrahanggal nehezen vagy nem vizsgálhatók, ezeken a területeken lévő elváltozások nehezen láthatóak. Ilyen esetekben nyaki MR vizsgálat jön szóba.
A megnagyobbodott pajzsmirigy a légcsövet beszűkítheti, helyéről elnyomhatja, ami bizonyos mértékig ultrahanggal is látható, de mértékét a légcső röntgenvizsgálatával (trachea légsáv felvétel, egyes indokolt esetekben CT-vel pontosabban megítélhetjük.
Egyeztessen időpontot a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatára online felületünkön és visszahívjuk!
Kérjük, a vizsgálatra hozza magával a panaszaival, problémájával kapcsolatos leleteit, ambuláns lapjait, illetve, ha másutt már történt képalkotó vizsgálat, annak leletét, felvételeit!
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2016. 09. 05. 15:03 (Utolsó frissítés: 2022. 02. 04. 13:24)