A pajzsmirigyrák tünetei
A pajzsmirigyrákok többségének nincsenek tünetei, az esetek többségében véletlenül, más okból végzett vizsgálat során derül fény az elváltozásra.
Tovább nehezíti a felismerését, hogy a daganat általában lassan növekszik, és a szerkezeti elváltozás nem változtatja meg a pajzsmirigy működését, tehát nem okoz sem alul-, sem túlműködést. Így sem tünetek, panaszok, sem laboratóriumi (vér) vizsgálatok nem hívják fel a figyelmet a daganat meglétére!
Nyaki ultrahangos vizsgálat révén szűrhetjük ki korai stádiumban a pajzsmirigy rákos elváltozását.
A diagnózis megerősítése és pontosítása aspirációs citológiai vizsgálattal történik. Ennek során ultrahang készülékkel keresik fel a vizsgálandó göböt, majd egy vékony tűt vezetnek bele, amin keresztül sejteket szívnak ki. A vizsgált göbök 60-70 %-a általban jóindulatú, a lehetséges diagnosztikus kategóriák: rosszindulatú, gyanús, határeset, valószínűleg jóindulatú, illetve jóindulatú.
A daganat méretének és elhelyezkedésének következtében később megjelenhet gombócérzés, nyelési nehézség, rekedtség, a hang mélyülése, köhögési inger vagy tapintható nyaki elváltozás. Ilyen tünetek, panaszok esetében mielőbb nyaki ultrahang vizsgálatot kell végezni.
Az időben felfedezett pajzsmirigy rák hatékonyan kezelhető!
A pajzsmirigyrák kezelése
A pajzsmirigyrákok többsége az úgynevezett „jól differenciált” típusba tartozik. Ez a daganat típus, ha korán felismerik, sebészeti úton (fej-nyak sebészeten), szükség esetén jód izotópos kezeléssel és tartós pajzsmirigy hormon pótlással eredményesen kezelhető, összességében tehát jók a betegek életkilátásai. Előfordulása a 35-60 év közöttiek körében a leggyakoribb.
A pajzsmirigy C-sejtjeiből származó „medulláris” karcinómák előfordulása jelentősen ritkább, 5-10 %. Ezek egy része családon belül halmozódhat, és akár egészen fiatal korban is megjelenhet, és ezeknél rosszabb prognózisra lehet számítani.
A pajzsmirigyrákok közül az ún. „anaplasztikus” típus számít a legveszélyesebbnek, ugyanakkor ez a legritkább, többnyire idős korban jellemző típus, melynek gyors lefolyásából adódóan igen rosszak a gyógyulási kilátások.
Jöjjön el Ön is pajzsmirigyrák szűrésre!
Kérjen időpontot Dr. Szabó Boglárkához pajzsmirigy ultrahangra, ultrahang-vezérelt aspirációs citológiai mintavételre!