Tartalom
Fertöző bőrkinövések a nemiszerveken, gáton és a végbélnyílás körül, melyeket a HPV (human papillomavirus) okoz. A HPV fertőzés emberről-emberre terjed szexuális együttlét közben, tünetmentes vírushordozók is terjeszthetik.
A kezeletlen kondilóma kórosan elszaporodhat, a hüvelybe, húgycsőbe, de akár condyloma a végbélben is elterjedhet, és a szexuális partnerre is veszélyes. Ezért mielőbbi eltávolítása szükséges! A condyloma-k eltávolításának leghatékonyabb és legbiztonságosabb módja a lézeres kezelés.
Mi az a nemi szervi szemölcs (condyloma)?
Lapos vagy szemölcsös felszínű, bőrszínű vagy barnás nővedékek az intim területen. A kondilómákat szexuális úton terjedő fertőzés okozza. A kórokozó a human papillomavirus röviden a HPV. A HPV-nek csak bizonyos típusai okoznak nemi szervi szemölcsöt. A HPV más típusai rákmegelőző állapotokat és rákokat okozhatnak a méhnyakban, a végbélben, a hímvesszőn, a szeméremtesten és a szájüregben.



HPV szemölcs képek
Hogyan lehet elkapni?
- Az emberek többsége szexuális érintkezéssel kapja el a HPV vírust, de ritkábban más úton is terjedhet.
- Az emberek többségének immunrendszere a fertőzést felszámolja.
- A fertőzöttek kisebb részében alakulnak ki nemi szervi szemölcsök.
- Bárkinek lehet nemi szervi szemölcse, aki szexuális életet él.
- A nemi szervi szemölcsöt okozó HPV típusok a bőr- és nyálkahártya felületeivel való érintkezéssel terjednek azoktól az emberektől, akik HPV fertőzésben szenvednek. Az érintkezés lehet hüvelyi közösülés, orális vagy anális szex, sőt akár kézzel történő érintéssel is átvihető.
- A nemi szervi szemölcsöket okozó HPV típusok közösen használt fertőzött eszközök pl. borotva, szexuális segédeszközök révén is terjedhetnek.
- A fertőzés és a nemi szervi szemölcsök megjelenése között néhány hét, hónap, sőt év is eltelhet. Gyakran a fertőzött személyen nem alakulnak ki szemölcsök, bár a vírus a jelen van a bőrben. Ezért nehéz megállapítani, kitől és mikor történt a fertőzés.
- A kezelés után hónapokkal új szemölcsök jelenthetnek meg, új fertőzés nélkül is.
- A HPV nagyobb valószínűséggel terjed olyankor, amikor látható szemölcsök vannak jelen, de átadódhat tünetmentes fertőzés esetében is.
- A nemi szervi szemölcsöket más HPV típusok okozzák, mint a test más felszínein pl. kezeken, lábakon, nyakon, mellek alatt jelentkező szemölcsöket. A kézen, lábon levő szemölcsökkel való érintkezés révén általában nem kapunk nemi szervi szemölcsöket.
További tények
- A méhnyakrákot okozó HPV típusok nem azonosak a nemi szervi szemölcsöket okozó típusokkal, de a kétféle típust egyszerre is el lehet kapni.
- A fertőzés gyakoribb fiataloknál, továbbá azoknál, aki gyakran váltják szexuális partnereiket és akik nem használnak óvszert. De bárkit elérhet a probléma.
- Az is újra megfertőződhet, akinek egyszer már volt ilyen fertőzése, és az elmúlt.
- a HPV fertőzött anyáról gyermekére is terjedhet hüvelyi szülés kapcsán, aminek következménye lehet a ritka, de veszélyes gégepapillomatózis.
Mik a tünetei?
- A leggyakoribb tünetek nőkben és férfiakban növedékek, bárhol a nemi szervek területén.
- A nemi szervi szemölcsök lehetnek kisebbek vagy nagyobbak, lehet belőlük több vagy kevesebb, lehetnek laposak vagy kiemelkedőek. Többnyire bőrszínűek vagy annál kicsit fehérebbek. Van, aki tapintással érzékeli a szemölcs jelenlétét.
- Általában sem fájdalmat sem viszketést nem okoznak.
Milyen vizsgálatra van szükség?
- Ha azt gyanítja, hogy nemi szervi szemölcsben szenvedő beteggel érintkezett, vagy ilyen jellegű tünetei vannak, forduljon STD szakembereinkhez és kérjen alapos kivizsgálást.
- Néha nem könnyű észrevenni a szemölcsöket vagy különbséget tenni a nemi szervi szemölcsök és a nemi szerveken lévő más képletek- mirigyek, szőrtüszők stb. között. Ezért mindenképpen szakemberhez kell fordulni, ha valamilyen növedéket észlel a nemi szervek területén.
- Azokat, akiknek nemi szervi szemölcsei vannak, ajánlatos más STD (nemi úton terjedő betegség) fertőzés irányában is kivizsgálni: Chlamydia, Gonorrhoea, HIV, Szifilisz, Hepatitis B. Erről bővebben a nemigyógyászat menüpont STD szűrés cikkében olvashat.
Hogyan zajlik a kezelése?
- Rendkívül ritkán tűnnek el maguktól. El kell őket távolítani.
- A kezelés célja a növedékek eltávolítása lehet és nem a fertőzés megszüntetése, mert ez nem lehetséges.
- Többféle kezelés létezik, melyek egy része a rendelőben történik, más részét a beteg végzi otthon. Utóbbiak általában hosszadalmasabbak – hetekig, akár hónapokig tartanak-, és mellékhatásokkal járhatnak (irritáció, gyulladás).
- A kezelés után visszatérhetnek.
- Az egészséges immunrendszer képes elpusztítani a HPV vírust. A dohányzás ezt a hatást jelentősen rontja.
Az eltávolításuknak leghatékonyabb és legbiztonságosabb módja a lézeres kezelés.
A kezelendő terület fertötlenítése és érzéstelenítése után korszerű lézeres technikával a szemölcsöket eltávolítjuk. A felszínes apró sebeket hámosító, fertötlenítő szerrel ecseteljük. A gyógyulás átlagosan 5-7 nap alatt következik be.
Élhetek szexuális életet?
Nagyon fertőzőek, mert tele vannak HPV vírussal. Ezért nem ajánlatos az óvszer nélküli szexuális együttlét. Az óvszer sem nyújt tökéletes védelmet, mivel csak ott akadályozza meg a fertőzés átadását, ahol fedi a bőrfelszínt.
A szemölcsök sikeres kezelése után még kb. 6 hónapig áll fenn a kiújulás veszélye, de a vírus még tovább is jelen lehet. Átlagosan 6-24 hónap után tűnik el a vírus a fertőzött területről, de vannak, akik évekig hordozzák.
Szólnom kell a partneremnek róla?
- Célszerű az aktuális szexuális partnerét és minden olyan partnert, akivel 6 hónapon belül szexuális kapcsolata volt, STD szűrésre küldeni.