Blog: A pikkelysömör felismerése és kezelése

A pikkelysömör, vagyis a psoriasis az egyik leggyakoribb krónikus bőrbetegség – teljes mértékben ártalmatlan, viszont nagyon jellegzetes és kellemetlen, ám fájdalommentes tünetei vannak. A komfortérzetet nagyban rontó betegséget azonban sajnos megelőzni nem, viszont tünetmentességig kezelni jó eséllyel lehet.

A pikkelysömör felismerése

A tünetek sajnos sokak számára ismerősek lehetnek: a problémás bőrfelület felrepedezik, hólyagok képződnek rajta, a sötétvörös plakkokból, vagyis hámló foltokból pedig kis göbcsék emelkednek ki. A fehéres hámlás levakarása után apró vérző pontok maradnak vissza, ha pedig a bőrön nagyobb, egy-két centis gennyhólyagok is kialakulnak, akkor súlyos fertőzések is bekövetkezhetnek. A plakkok jellegzetesen a bőrszárazságra érzékeny területeken jelennek meg, például a könyöknél, vagy a térdeken.

A pikkelysömör kezelése

A psoriasis kezelésének legelső lépése a felismerés – tünetei hasonlóak lehetnek akár az ekcémához, vagy a gombás fertőzésekhez is. Az orvos szövettani vizsgálatokat, vérvételt, illetve góckutatást is elrendelhet, és fontos szokott lenni a betegséget kiváltó lelki tényezők feltárása is. A gyulladt bőrt mindenképpen kezelni kell, hidratálni, a viszketést enyhíteni – erre szoktak alkalmazni például hámlasztó és gyulladáscsökkentő készítményeket. Hasznos lehet a D3-vitaminos kezelés, ami segíti a bőrsejtek növekedését és gátolja a hámlást. A dithranol nevű hatóanyag a hámsejtérést gyorsítja fel, a gyulladáscsökkentő hatást pedig például szteroid-származékokat tartalmazó kenőcsökkel érik el. Gyakran használják kenőcsös formában az A-vitamint, az ízületi panaszok esetén pedig a citosztatikus szereket, immunszupresszánsokat. A friss orvosi eredmények következtében ma már a biológiai válaszmódosító szerek is elérhetőek a gyógykezeléshez.

Természetes úton mi magunk is segíthetünk a betegség elleni harcban. A természetes napfény jó hatással van a bőr D-vitamin termelésére, így ésszerű keretek között a napozás kimondottan jótékony hatással bír. A fényterápia is remek kezelési forma. Ezek az említett kezelések hosszútávra szólnak, és végleges gyógymód ugyan jelenleg nem ismert a psoriasis kapcsán, de segítségükkel jócskán visszaszoríthatóak a betegség kellemetlen hatásai.

Általánosságban a kezelés részeként érdemes bevezetni a mindennapi életbe pár apró, az egészségre más szempontból is jótékony változást. Étkezés tekintetében zöldségekben és gyümölcsökben, vagyis vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet ajánlanak, kompenzálva a bőrhámlás hatását. A savas és savasító ételek kerülendőek, nem javallott az alkohol fogyasztása sem, ellenben a halolaj, illetve általában véve az omega-3 zsírsav fogyasztása, a kalóriacsökkentés és a testsúly csökkentése jó hatással van a betegségre.

A helyes bőrápolás kulcsa a napi tisztítás, hidratálás, a psoriasisra hajlamos bőrterület védelme a sérülésektől, kiszáradástól, gombás fertőzésektől, de még akár a napégéstől is. A tünetek megjelenésekor pedig érdemes megfigyelni, milyen külső tényező válthatta azokat ki. Ilyenkor a mindennapi életvitelben véghezvitt apró változások is megszüntethetik a bőrszárazságot.

Amennyiben Önnél is jelentkeznek a pikkelysömör tünetei, egyeztessen időpontot bőrgyógyász szakorvosaink valamelyikéhez!


A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!

Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.

Létrehozva: 2016. 09. 19. 11:52 (Utolsó frissítés: 2020. 02. 28. 13:10)

Várja önt:
Dr. Takácsy Teréz
Dr. Takácsy Teréz
Dr. Ottó Iringó Ágnes PhD.
Dr. Ottó Iringó Ágnes PhD.
Dr. Szandányi Réka
Dr. Szandányi Réka
Dr. Képíró László
Dr. Képíró László