A reklámokat elnézve úgy tűnhet, hogy a hüvelygomba népbetegség, de legalábbis Magyarország női lakosságának jó része folyton ebben szenved. Persze, ez nem így van, de tény, hogy a nők háromnegyede legalább egyszer átesik rajta, de akad, akinél többször is visszatér ez a rémálom. Azonban, ha azt vesszük alapul, hogy többféle fertőzés okozhat hasonló tüneteket, mint például a Candida albicans nevű gomba, ami ráadásul a saját szervezetünkben természetesen is jelen van, egyáltalán nincs könnyű dolgunk, ha otthoni módszerekkel kezelnénk a helyzetet. Az interneten mindenféle csodaszer és tanács található, a veszélytelen kis butaságoktól kezdve egészen a legőrültebb megoldásokig, mint például a natúr joghurtba mártott tampon, ami „rajongói” szerint helyreállítja a hüvelyflórát. (Nem, nem teszi. Sem a natúr, sem a gyümölcsös. Inkább egyétek meg, azzal jobban jártok! – a szerk.)
Ha ezt érzed, gond van!
A hüvelygomba (vulvovaginalis candidiasis) fertőzés tünetei a következők:
– Fehér vagy sárgás színű, bőséges hüvelyi folyás, mely túrós állagúvá válhat. Nincs különösebben kellemetlen illata, ha azonban érezhető, akkor az élesztő szagára hajaz.
– A hüvelybemenet és a külső nemi szervek viszketése, esetleg égő érzése, kivörösödése
– Hólyaghurutra hasonlító vizelési panaszok
– Fájdalmas közösülés
Ezek a tünetek nem feltétlenül egyszerre jelennek meg, van, aki sosem érez viszketést, mást a fájdalom vagy a hólyaghurutszerű panaszok kerülik el, de a betegség legbiztosabb jele a hüvelyi folyás megváltozott állaga. Kezdeti fertőzésnél hatékonyak lehetnek a gyógyszertárban, vény nélkül megvásárolható krémek, hüvelykúpok, de ha egy átlagos kúra (10 nap), vagy az elnyújtott hatású adag után sem változik a helyzet, mindenképpen bízzuk a további kezelést szakemberre.
Akár nemi betegség is állhat a háttérben!
Tudjuk, hogy nőgyógyászhoz – netán nemibeteg gondozóba – menni nem egy leányálom, de ha a vény nélküli gyógykészítmények nem hatnak határidőn belül, mindenképpen érdemes rendesen kivizsgáltatni a problémát és tenyésztéssel kideríteni, hogy valóban „csak” egy kis gomba kínoz minket, vagy valami teljesen más, amire nem is gondolnánk! A hüvelygomba fertőzés jeleihez ugyanis nagyon hasonló tüneteket okoznak például a bélbaktériumok, melyek a helytelen intim tisztálkodás miatt a hüvelybe és a húgycsőbe kerülnek, illetve más baktériumfajták, melyek már az STD – avagy szexuális úton terjedő – betegségek közé tartoznak. Ráadásul a bakteriális fertőzésre egyáltalán nincs hatással a gomba elleni kezelés, így míg a gyógyulásra várunk, csak elhatalmasodik rajtunk a betegség és hosszabb ideig tart majd a kilábalás belőle.
Miért újul ki folyton?
A normális hüvely váladékban jelen lehet kis számban sarjadzó gomba, de bizonyos tényezők hatására elszaporodhat, és a hüvely gyulladását okozza – ezért érezzük a kellemetlen, szúró-égő fájdalmat, viszketést, fokozott váladékozást. Ilyenkor alapos kivizsgálás derítheti ki a háttérben álló okokat. A terhesség vagy a változó kor idején a hormonális változások boríthatják fel a hüvely egyensúlyát, de vannak olyan gyógyszerek – pl. széles spektrumú antibiotikumok, szteroid tabletták, sugárkezelés, kemoterápiás szerek vagy akár a fogamzásgátlók egyes fajtáit – beleértve a tablettákat, hüvelygyűrűt vagy a spirált- melyek elősegítik ezt a káros folyamatot. Anyagcsere betegségek, amilyen a rosszul beállított cukorbetegség vagy inzulin rezisztencia illetve hiányállapotok pl. vashiány is felelős lehet a makacs, visszatérő gombásodásért. A gyakori, hasraütés szerűen alkalmazott gomba elleni kezelések hatására pedig a gomba rezisztenssé válhat bizonyos gyógyszerekre, amit speciális tenyésztéssel lehet igazolni.
Ne halogassunk tehát, ha nem tudunk megbirkózni a problémával, irány az STD centrum!