Mint kiderült, az utóbbi években a vírustól való félelem érezhetően csökkent, 2013 óta már az állam sem vesz részt a HIV-prevencióban – jelentősebb figyelem akkor terelődik a problémára, ha ismert személyiségek válnak érintetté a kérdésben. A leginkább veszélyeztetettek továbbra is a húsz-harminc év körüli fiatalok, akik gyakran megfeledkeznek a szexuális úton terjedő betegségek elleni védekezésről, illetve több partnerrel is kapcsolatot létesítenek rövid időtávon belül. Körükben még mindig az óvszerhasználatnak kellene lennie az elsőszámú védekezési formának a fertőzéssel szemben. Szintén jelentős veszélyt jelent az intravénás droghasználat – az évek során ebben sem történt jelentős változás.
A statisztikák szerint Magyarországon átlagosan háromszáz új fertőzöttet regisztrálnak évente, 1986 óta pedig 3064 embernél diagnosztizálták a HIV vírust. Mint régen is, az esetek jelentős része továbbra is rejtve marad. Sajnos a magyar statisztika még ezekkel a számokkal sem tekinthető kritikusnak, Ukrajnában évente akár harmincezer új fertőzöttet is regisztrálhatnak.
Fontos persze hozzátenni, hogy az elmúlt időszakban rengeteget javult a betegek életminősége. Gyógyszeres kezeléssel akár időskorukig is együtt élhetnek a fertőzéssel, családot alapíthatnak, és a vírust sem tudják továbbadni másoknak – az AIDS állapotába történő átlépés tehát megakadályozható. Ehhez viszont szükség van az orvosi utasítások betartására, az előírt gyógyszerek szabályos beszedésére. Ezeknek a szereknek a mellékhatásai egyébként egyre enyhébbek, de rendszertelen használatuk mellett immunitás alakulhat ki, ami jócskán rontja az esélyeket.
A köztudatban ugyan a mai napig is élnek különböző tévhitek a betegséggel kapcsolatban, de egyre több szakértő cikk, blog és személyes beszámoló próbálja oszlatni ezeket. A HIV nem a melegek betegsége, hétköznapi érintkezések során nem terjed. A szűrésekben is sokat fejlődött a tudomány, bizonyos tesztekkel akár már húsz perc letelte alatt lehet nagy bizonyosságú eredményt kapni a fertőzöttségről. Általánosságban elmondható, hogy Magyarországon kifejezetten korszerűek, kedvezőek a körülmények a betegség kezelésére.
A jövőben várhatóan tovább fog javulni a betegek helyzete. Addig is fontos a megfelelő felvilágosítás, az elővigyázatosság, és hogy újra minél nagyobb figyelmet fordítsunk a HIV terjedésének megfékezésére. Ha csak a gyanúja is felmerül a fertőzésnek, fontos minél előbb elmenni egy szűrésre, meleg férfiaknak pedig javallott rendszeres időközönként, nagyjából félévente is eljárni ellenőrzésre. A téma kapcsán még mindig terjedő téves információk, legendák miatt, ha kérdés merülne fel, mindenképpen érdemes szakorvossal konzultálni – esetleg megbízható portálokon kérni tanácsot, például a Stop STD weboldalon.
Jelentkezzen be szűrővizsgálatunkra most!