Korábban csak szikével és műtéttel lehetett helyreállítani a meggyengült hüvelyfalat,

de néhány éve már egy sokkal kíméletesebb, mégis hatékony módszert hívhatunk segítségül, az intimlézert. Erről beszélgettünk Dr. Kiss György szülész, nőgyógyász szakorvossal.
A női test sérülékeny, a hüvely falát könnyen befolyásolja a hüvelyi szülés, a változó kor, a túlsúly és néhány betegség is. A hüvelyfal gyengülése inkontinenciát és szexuális diszkomfort érzést okoz, melyen szerencsére a kezdeti időszakban a legújabb fajta lézeres terápia segíthet.
Mióta létezik az intimlézer technológia?
Dr. Kiss György: – Magyarországon úgy 2-3 éve mutatták be azt az új technológiát, melynek során a lézer hőenergiáját használják arra a szakemberek, hogy visszaállítsák a hüvelyfal és a kismedencei szövetek feszességét. Bár más területen már régóta használják a lézert, az intim területek speciális állapota és funkciója miatt olyan módszert kellett kidolgozni, amely nem okoz sérülést a hüvely falán, ez pedig időbe tellett.
Milyen egészségügyi problémákon segíthet az intimlézer?
Dr. Kiss Gyögy: – A női testet a hormonális változások, a szülések és az öregedés egyaránt megviseli, főként igaz ez a medencealapi izmokra. Idővel ezek az izmok és a kötő-támasztószövetek elgyengülnek, a feszességét vesztett hüvelyfal miatt stressz inkontinencia jelentkezhet, illetve az életkor előrehaladtával hüvelyszárazság is kialakulhat. Ezekre a szövetekre van jó hatással az intimlézer terápia. A beavatkozás non-ablatív, magyarul nem sérti fel a hüvely falát, és a hüvelyszárazság, valamint a hüvelytágulás mellett az enyhe, illetve középsúlyos stressz inkontinencia esetén is tud segíteni.
Mi módon hat az intimlézer terápia?
Dr. Kiss György: – A kezelések hatására javul az érintett terület vérkeringése, nő az érhálózatának rugalmassága, új, a korábbinál nagyobb vízmennyiséget megkötni képes kollagén termelődik a kötőszövetben. A méh támasztószalagjai megerősödnek, illetve a hüvely falát képező simaizom kötegek is visszanyerik tartásukat. Ezáltal a lejjebb ereszkedett húgyhólyag is a helyére kerül, illetve a záróizmok is új erőre kapnak.
Korábban milyen módszereket alkalmazott az orvostudomány az ilyen problémákra?
Dr. Kiss György: – A vény nélkül kapható, hüvelyszárazság ellen használható termékek ugyan hatékonyak, de csak átmeneti hatással rendelkeznek. A medencefenék izmai rendszeres gátizom tornával edzhetőek, de ha már kialakult a probléma, sajnos az elszánt gyakorlás sem okoz csodát.
Kiknek ajánlja ezt a terápiát?
Dr. Kiss György: – Minden nőnek 32 és 80 év között,

aki a már felsorolt intim problémák bármelyikével is küzd. A lézert a hazai megjelenés óta használom, és a pozitív eredmények tükrében azt vallom, hogy minden terhesség és szülés után szükség lenne egy kezeléssorozatra azért, hogy az édesanyák teste ismét tökéletes állapotba kerüljön. Úgy gondolom, hogy ezt a kötelező protokoll részévé kéne tenni. Ha ez megvalósulna, sok nő nem élné meg szégyenként az esetlegesen visszamaradt stressz inkontinenciát és a természetes szülés esetén kitágult hüvely esetén nem menne tönkre a szexuális életük sem, ami fontos a párkapcsolat fenntartásában. Ugyanekkor a változó korba lépett vagy már annál idősebb nőknek is ajánlott az intimlézer terápia, hiszen a hormonpótlás nem javítja kellőképpen az ilyen korban előforduló hüvelyszárazságot, ami ráadásul fogékonyabbá teszi a hüvelyt a különböző fertőzésekre is.
Hogy működik a kezelés és milyen gyorsan érezhető a hatása?
Dr. Kiss György: – A beavatkozások megkezdése előtt méhnyakrák szűrést végzünk és ellenőrizzük azt is, hogy nincs-e a páciensnek bakteriális- vagy gombás hüvelyfertőzése. Egy-egy beavatkozás általában 30-40 percet vesz igénybe, de természetesen ez egyénenként változik, hiszen a hölgyek teste nem egyformán reagál a lézeres kezelésre. Ugyanígy azt sem jelenthetjük ki, hogy minden páciens élete megváltozik egy alkalom után. Közel 300 páciensem azonban szinte kivétel nélkül állítja, hogy határozott javulást értünk el. Általánosságban, a kötelező 3-4 hetes pihenőidőt betartva, újabb kezelésre (hüvelyszárazság esetén további két kezelésre) van szükség a kívánt eredmény eléréséhez. Ezen kívül – szintén egyénre szabottan – meghatározott időnként fenntartó kezeléseket kell végezni az állapot romlásának elkerüléséért és persze hasznos utána a medencealapi izmok rendszeres tornáztatása is.
Ossza meg cikkünket, hogy ismerősei számára is elérhető legyen!