Ekcéma kezelése hatékonyan
Mi az ekcéma, és hogy történik az ekcéma kezelése?
Az ekcéma a bőrnek olyan gyulladásos megbetegedése, amely bőrszárazsággal, hámlással, viszketéssel és bőrpírrel jár. Ha ilyen tünetei vannak, minél előbb forduljon orvoshoz, hogy csökkentse a kellemetlenségeit, és elkerülje bőre felülfertőződésének veszélyét.
Szakrendelésünkön előre egyeztetett időpontban várjuk!
Mi az ekcéma?
Az ekcéma egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség. Vannak ún. nyugalmi szakaszok, de bizonyos időközönként újra és újra megjelenik. Ismertetőjelei: száraz, vöröses, viszkető, hámló, esetleg nedvedző bőr.
Az ún. atópiás ekcéma örökletes betegség. Nem biztos, hogy akitől örököltük, az is ekcémás volt, lehetett szénanáthás vagy asztmás is.
Az ekcéma jellemzően az arcon, a nyakon, a karon és a lábon fordul elő.
Gyermekkori ekcéma
Az ekcéma a gyermekek leggyakoribb krónikus bőrbetegsége. Ebben az életkorban jellemzően az atópiás ekcéma jelenik meg. A gyermekkori ekcéma rendszerint csecsemőkorban alakul ki, és az idő múlásával változik az állapota is: általában 3-5 éves kor körül, ill. a kamaszkorban.
A kiváltó okok lehetnek: kozmetikumok, mosó- és öblítőszerek, egyes élelmiszerek vagy a levegőben terjedő egyes allergének.
Gyermekek esetében nehéz kiszűrni, hogy pontosan mire érzékenyek, mert a bőrön végzett allergiatesztek sokszor akkor is pozitívak, amikor valójában nincs is túlérzékenység.
Előre nem jósolható meg, hogy a gyermekkori ekcémát kinövi-e a gyermek. Sajnos az a tapasztalat, hogy az allergiás tünetek (nem feltétlenül ekcéma formájában) a későbbiekben is megmaradnak.
Az ekcéma kezelése
Életforma
Az ekcéma gyakran nem gyógyítható véglegesen, de a bőrgyulladás megszüntetésével és az allergének kerülésével elérhető a tünetmentes állapot.
A tisztálkodás során kerülni kell a fürdőhabokat, szappanokat, ill. a hosszan tartó kádban ázást. Óvatosan kell törülközni is.
Fürdés után speciálisan ekcémások számára készített hidratáló krémmel kell a bőrt bekenni (emolliens, ami gyógyszertárakban kapható).
Gyógyszeres kezelés
Vannak szteroid tartalmú kenőcsök, amelyek hosszan tartó, folyamatos használata a mellékhatások miatt nem ajánlott.
Újabban megjelentek olyan nem szteroid tartalmú szerek is, amelyek hatékonyan csökkentik a tüneteket. Lassabban hatnak, viszont elkerülhetők a káros mellékhatások.
Kiegészítő kezelésként antihisztamin (az allergiát kiváltó tényezők hatását csökkentő) tartalmú gyógyszerek szedését javasoljuk.
Az ekcéma kezelése során az orvosnak sok szempontot kell mérlegelni, hogy a páciens a számára legmegfelelőbb terápiát kapja. Jelentkezzen be szakrendelésünkre, ahol tapasztalt szakorvosaink várják!
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2016. 09. 05. 12:16 (Utolsó frissítés: 2020. 05. 07. 13:31)