Anyajegyszűrés
Anyajegyszűrés fontossága
Az anyajegyszűrés fontosságára folyamatosan igyekszünk felhívni a figyelmet, hiszen a melanomas megbetegedések száma ugrásszerű növekedésnek indult az elmúlt évtizedekben. Egy anyajegy megítélése a szakorvostól is nagy gyakorlatot és tapasztalatot igényel, hiszen sokszor ártalmatlannak tűnő elváltozásról van szó. Sajnos nincs olyan speciális jel, amely csak a melanomára jellemző, ezért az orvos több tényező együttes jelenlétét értékeli.
Centrumunkban tapasztalt bőrgyógyászaink várják, előre megbeszélt időpontban.
Mikor ajánlott feltétlenül a anyajegyek szűrése?
- Ha úgy észleli, valamely anyajegye megváltozott, vagy hirtelen növekedésnek indult.
- Ha nagyon sok anyajegye van (főként, ha 100-nál több)
- Ha világos a bőre és a szemszíne (vörös hajú – kék szemű embereknél gyakrabban fordul elő melanoma)
- Előfordult a családban egyenes ágon megbetegedés
Mit vizsgál az orvos anyajegyek szűrése során?
- Felméri, hogy a páciens milyen rizikóval rendelkezik. Kikérdezi, és egy általános képet alkot a megjelenéséről
- A következő lépésben tüzetesen átvizsgálja a teljes bőrfelszínt, egy speciális nagyító (dermatoszkóp) segítségével
- Szemrevételezi az anyajegyek pigmenttartalmát , szerkezetét
- Megfigyeli, van-e olyan anyajegy, ami „kitűnik a sorból" akár színét, elhelyezkedését, méretét vagy formáját tekintve. Ez nagyon fontos, mert sokszor a többitől való eltérés hívja fel a figyelmet egy esetleges rosszindulatú elváltozásra.
- Szükség esetén javasolja az anyajegy eltávolítását szakszerű sebészeti kimetszés formájában, minden esetben szövettani vizsgálattal. Bővebb információt az anyajegy kimetszéséről az Anyajegyek sebészeti eltávolítása cikkben olvashat a Bőrsebészet fül alatt.
Megelőzés jelentősége
Anyajegyszűrés során tapasztaltak szerint a melanomák körülbelül 30%-a alakul ki meglévő anyajegyből, a többi az ép bőrfelszínen kezd el nőni. Kulcsfontosságú tehát, hogy a változásokra nagyon figyeljünk! Fontos önmagunkat is ellenőrizni legalább 3 havonta fokozott figyelemmel a nyári hónapokban, évente pedig akkor is menjük el anyajegyszűrésre, ha nincs különösebb problémánk, mivel a melanoma gyógyulási esélye az elváltozás korai szakaszában a legjobb. A szűrést egészen tinédzserkorban javasolt elkezdeni; gyerekkorban csak akkor, ha bármilyen furcsát látunk gyermekünk bőrén. Nőknél nőgyógyászati vizsgálat is tanácsolt, mivel a hüvelyfalon is előfordulhat elváltozás.
Otthoni önellenőrzés
Az otthoni ellenőrzéshez az úgynevezett ABCD szabályt szokták javasolni. A mozaikszó az angol aszimmetrikus formát, anyajegy szélét, elváltozásait és az átmérője változásait jelöli. Az anyajegynek tehát színben és formában szimmetrikusnak kell lennie, határának és átmérőjének pedig nem szabad elmosódnia vagy változnia.
A kivétel azonban erősíti a szabályt és ma már arra is akad példa, hogy az rákos elváltozás nem mutatja a felsorolt jeleket. Ezért mindenképpen fontos, hogy rendszeresen szakemberrel is ellenőriztessen.
Anyajegyekkel kapcsolatos tévhitek
Több tévhit is kering az anyajegyekkel kapcsolatban. Az egyik legelterjedtebb, hogy az anyajegy fizikai sérülése bőrrákot okoz, vagy, hogy az az anyajegy, amelyik nem látható helyen van, így nap sem éri, nem rákosodhat el. Még mindig sokan gondolják úgy, hogy a szolárium kevésbé káros, mint a nap, pedig bizonyított tény, hogy az UVA sugárzás ugyanolyan veszélyes, mint az UVB.
Ha Önnek is kérdése van, forduljon szakorvosainkhoz, akik segítenek eloszlatni az anyajegyekkel kapcsolatos kételyeket!
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2016. 09. 05. 12:12 (Utolsó frissítés: 2021. 02. 18. 15:32)