Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásáért, ami a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeinek pusztulása miatt következik be, egy ún. autoimmun folyamat felelős, melyet a genetikailag hajlamos egyénekben külső, környezeti tényezők indítanak el.

Autoimmun folyamatról akkor beszélünk, ha a szervezet immunválaszt indít el saját sejtjei és szövetei ellen, gyulladást okozva. Ebben esetben az „idegennek ítélt” célsejtek a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta-sejtjei. Az autoimmun-válasz során olyan ellenanyagok (antitestek) jelennek meg az egyén szervezetében, amelyek a saját sejtek ellen irányulnak. Ezeket az ellananyagokat hívjuk autoantitesteknek.

Az inzulintermelő béta-sejtek nagy részének (80-90%-ának) károsodásakor alakulnak ki az 1-es típusú cukorbetegség klasszikus tünetei (szomjúság, nagyfokú vizeletürítés, jó étvágy melletti fogyás, gyengeség, stb.) és ilyenkor kerül sor a diagnózis kimondására. 

Az 1-es típusú cukorbetegség genetikai hajlam talaján az autoimmun folyamatot kiváltó korai és fenntartó,megerősítő késői hatások révén alakul ki.

Korai ( magzati vagy újszülött korban)  jellemző környezeti provokáló faktorok lehetnek:

  • az anya terhesség alatti vírusfertőzései (rózsahimlő, ECHO vírusok, Coxsackie B5 vírus)
  • az anya étkezési szokásai a terhesség alatt pl. nitrózamin (tartósítószer) tartalmú ételek fogyasztása, az ivóvíz nitráttartalma
  • születés körüli tényezők, úgy, mint légzészavar, sárgaság, újszülöttkori fertőzések, magasabb anyai életkor, magasabb születési súly és hossz, nem elsőszülöttség
  • anyatejes táplálás hiánya és tehéntej alapú tápszerek fogyasztása
  • D-vitamin adagolás elmaradása

Késői környezeti hatások és provokáló tényezők lehetnek:

  • nem specifikus vírusfertőzések, pl. coxsackie B5, mumpsz, mononukleózis
  • pubertáskori felgyorsult növekedés (az inzulinszükséglet fokozásával)
  • meteorológiai tényezők (őszi-tavaszi szezonalitás ) 

Ezek a hatások később lépnek be, és az autoimmun folyamat fenntartásában és a diabéteszes tünetek megjelenésének felgyorsításában játszanak szerepet. Jelentőségük, hogy emelik az inzulinigényt (pl. lázas fertőzés, növekedés), amellyel a már károsodott inzulin elválasztás már nem tud megbirkózni, így nyilvánvalóvá válnak a diabéteszes tünetek. 

Várja Önöket Dr. Kocsis Győző diabetológus szakorvos!

Ha Ön is a cukorbetegségtől szenved, kérjen időpontot szakorvosi konzultációra!

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség