Végbéltályog kezelése
Mi az a végbéltályog?
A végbéltályog a végbél körüli lágyrészekben kialakult gyulladásos folyamat, melyet a végbél mirigyeinek bakteriális fertőződése okoz. A mirigyek gyulladása átterjed a végbél körüli kötőszövetre, ez okozza a gennyes váladékot tartalmazó tályog kialakulását.A végbéltályog kialakulásáért felelős fertőzést az esetek nagy részében a normálisan a végbélben jelen lévő baktériumok idézik elő. Ritkán ugyan, de bélgyulladás is okozhatja. A tályog kialakulását elősegíti a nem megfelelő higiénia, a cukorbetegség, az immunrendszer gyengesége, illetve a végbél körüli sérülés is.
Mik a végbéltályog tünetei?
A végbéltályog tünete a végbél környékén megjelenő fájdalmas, bőrpírral járó duzzanat, melyet magas láz és hidegrázás kísér. Sok esetben a járás és a leülés is fájdalmassá válhat, nyomásérzékenység jelentkezik az érintett területen.Gyakori tünet a székletürítési zavar, mely a széklet visszatartásához, székrekedéshez is vezethet. Férfiaknál akár vizeletürítési zavar is felléphet.
A tályog megnyílásakor gennyes váladékozás tapasztalható.
A végbéltályog kezelése
A végbéltályog diagnózisa fizikális vizsgálattal állítható fel. A diagnózis felállítását követően a tályog feltárására szükséges, melyet Centrumunkban lézerrel végzünk el, helyi érzéstelenítésben. A feltárás során létrehozott nyílást mindaddig nyitva kell hagyni míg a tályog teljesen ki nem ürül, mely napokig tarthat. Ez idő alatt a tályog tisztítására van szükség.Bizonyos esetekben a tályogból vett minta baktériumtenyésztésére is sor kerül, és akár antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.
Amennyiben a fent leírt tünetek valamelyikét tapasztalja, mihamarabb egyeztessen időpontot proktológus szakorvosainkhoz!
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2018. 11. 08. 12:11 (Utolsó frissítés: 2020. 02. 28. 12:58)
Várja önt: