A gyermekek immunrendszere még fejlődés alatt áll, ezért egy egyszerű nátha is könnyen komolyabb légúti problémákat okozhat náluk. Emiatt sokkal gyakrabban szenvednek felső légúti betegségektől, és a tünetekkel való megküzdésük is nehezebb, mint a felnőtteknek. Csecsemők és kisgyermekek esetében a nátha vagy egyéb fertőzés következményeként az orrjáratok elzáródása is könnyen kialakulhat, hiszen az orrfújás nehézkes, és az orrnyálkahártya elzáródása akár súlyosabb problémákat, például fülgyulladást is okozhat. A helyes és időben történő kezelés elengedhetetlen a gyermekek egészsége szempontjából, mivel az elhanyagolt légúti problémák akár felnőttkorban is maradandó következményekkel járhatnak.

Mikor érdemes gyermek fül-orr-gégészhez fordulni?

A gyermekek nem mindig képesek pontosan kifejezni fájdalmukat, ezért a szülők gyakran a viselkedésük megváltozását figyelik meg, ami intő jel lehet. A következő panaszok esetén érdemes fül-orr-gégész szakorvost felkeresni:

  • Tartós orrdugulás, hosszan fennálló nátha, torok- vagy gégegyulladás
  • Gennyes orrváladékozás, hosszan elhúzódó köhögés, rekedtség
  • Fülfájás, halláscsökkenés, fülfolyás vagy fülgyulladás gyanúja
  • Idegen test az orrban vagy a fülben
  • Nyelési nehézségek, beszédfejlődési problémák
  • Allergiás tünetek, száj légzés, orrmandula megnagyobbodása
  • A fej-nyak területén észlelt duzzanatok, daganatok

A gyermek fül-orr-gégészeti vizsgálat menete

A vizsgálat során a szakorvos alapos kórelőzményt vesz fel, amely során érdeklődik a gyermek korábbi betegségeiről, családi hajlamról és a szülő által megfigyelt panaszokról. A gyermekek gyakran nem tudják pontosan megfogalmazni fájdalmukat, ezért a szakorvos figyelmesen kikérdezi őket is, hogy megtalálja a probléma forrását.

A vizsgálat magában foglalja:

  • A szájüreg és torok részletes áttekintését
  • Az orr és orrmelléküregek vizsgálatát, szükség esetén endoszkóppal
  • A fül áttekintését, beleértve a hallójáratokat és a dobhártyát
  • A nyaki nyirokcsomók tapintását, a fültő környékének ellenőrzését

Amennyiben a szakorvos úgy ítéli meg, további laboratóriumi vagy képalkotó vizsgálatokra lehet szükség, például orrmelléküreg CT vagy hallásvizsgálat.

Kezelési lehetőségek

A kezelési módokat a szakorvos a kórelőzmény, a tünetek és a vizsgálati eredmények alapján határozza meg. A kezelés lehet gyógyszeres, illetve szükség esetén a szakrendelés keretében alkalmazhatók olyan beavatkozások, mint a fülmosás, váladék leszívása vagy orrszívás.

Bizonyos krónikus betegségeket, például az orrmandula vagy a torokmandula gyulladásait műtéti beavatkozással lehet kezelni. Kórházunkban 4 éves kortól elérhető az orrmandula és torokmandula műtét gyermekek számára. A műtét előtt részletes tájékoztatást adunk a szülőknek a beavatkozás menetéről, és segítünk felkészíteni a gyermeket is. A műtét utáni felépülés alatt az egyik szülő folyamatosan a gyermek mellett tartózkodhat, hogy a közösen töltött idő biztonságban és nyugodt környezetben teljen.

Miért fontos a szakszerű ellátás?

A gyermekeknél a légúti és fül-orr-gégészeti panaszok időben történő felismerése és kezelése elengedhetetlen a hosszú távú egészségmegőrzés érdekében. A szakorvosok tapasztalata és szakértelme segíthet gyorsítani a gyógyulási folyamatot és megelőzni a későbbi komplikációkat. Ne habozzon, ha gyermekénél bármilyen légúti vagy fül-orr-gégészeti problémát tapasztal, kérjen időpontot és forduljon szakemberhez!

Parkolás

Pácienseink számára 1 óra ingyenes parkolást, a fennmaradó időszakban pedig kedvezményes óradíjat (899 Ft/óra) biztosítunk a szomszéd utcában (Reáltanoda u. 5.) elhelyezkedő Franklin Parkolóházban.

A parkolóház automata liftes rendszerrel szállítja az autókat a parkolás helyére, így autóját maximális biztonságban tudhatja a vizsgálat időszaka alatt.

Videó a parkolásról Elérhetőség