STD, nőgyógyászati és urológiai mintavételi tájékoztató nők számára
Mind a szűrővizsgálatok, mind egy adott probléma kivizsgálásának fontos része a különböző mikrobiológiai vizsgálatok céljából történő mintavétel. A kóros folyás, égő érzés, viszketés, vizeletcsípés, gáttáji és alhasi fájdalom hátterében többféle kórokozóval történt fertőződés állhat, amit csupán a panaszok, tünetek alapján nem lehet beazonosítani, ezért laboratóriumi vizsgálatokat kell végeznünk.
Amennyiben a vizsgálatok baktérium vagy gomba okozta fertőzést igazolnak, vizsgáljuk az adott kórokozó gyógyszerek iránti érzékenységét is, így a leghatékonyabb, célzott gyógyszeres kezelést tudjuk biztosítani.
Pontos diagnosztizálás csak a mintavételre vonatkozó szabályoknak megfelelően vett minta alapján lehetséges, ezért nagyon fontos, hogy Ön is figyeljen az alábbiak betartására!
Vizelet vizsgálat
A vizelet vizsgálata a húgyutak gyulladásainak, fertőzéseinek okát tisztázó kivizsgálás fontos része. Attól függően, hogy a panaszok a vizeletelvezető rendszer melyik szakaszát érintik, kétféle módon történhet a vizeletminta vétele:
- Húgycsőben (a húgyhólyagból induló kivezető cső) lévő kórokozó vizsgálata esetén: a vizelet első 30 milliliterére van szükségünk, ezért az általunk adott steril edényt rögtön a vizelet megindulásakor a vizeletsugár alá kell tartani.
- Húgyhólyag, vagy felsőbb szakasz fertőzésének gyanúja esetén: középsugárból vett vizeletet kérünk. Ebben az esetben a vizelet megindulásakor a toalettbe, ezt követően a steril mintavételi edénybe, majd a végén ismét a toalettbe kell üríteni a vizeletet. Nem kell megszakítani a folyamatot, ügyesen menet közben is el lehet helyezni az edényt a vizeletsugár útjában.
Hüvelyi úton történő mintavétel
A hüvely-méhnyak váladék vizsgálata menstruáció alatt nem lehetséges. Ezért kérjük, hogy az időpont egyeztetésekor vegye figyelembe menzesze várható időpontját.
Ha panaszai a menstruációs cikluson belül változó intenzitással jelentkeznek, akkor lehetőleg a panaszos napokra időzítse a mintavételt. Így nagyobb eséllyel tudjuk kideríteni a panasz okát.
A vizsgálat előtt 3 napig kerülje a közösülést!
Kérjük, hogy a vizsgálat előtt egy héten belül:
- ne végezzen hüvelyöblítést,
- ne használjon SEMMIFÉLE kúpot, kenőcsöt, ecsetelőt az érintett területen,
- és ne szedjen semmilyen antibiotikumot, gombaölő szert, vagy egyéb kórokozókra ható gyógyszert!
Ellenkező esetben hamis negatív eredményt kapunk, így a vizsgálatnak nincs értelme!
A mintavételhez nőgyógyászati vizsgálószéken fekve hüvelytükörrel („kacsával") feltárást végzünk, és speciális mintavevő pálcákkal veszünk anyagot a méhnyak illetve a hüvely területéről, szükség esetén a szeméremtest bőréről.
Szexuális életet még nem élt nők, kislányok esetén a mintavételt a hüvely bemenet környékéről vattás pálca segítségével végezzük, hogy a szűzhártya ne sérüljön.
Nemiszervek, végbél környékéről történő mintavétel
A nemiszervek vagy a végbél környékén lévő bőr fertőzése vagy gyulladása esetén, szintén szükséges a kórokozó meghatározása. A tünetektől függően vagy vattás pálcával, vagy kis kefével történik a bőr felületéről a mintavétel.
Vérvétel
Egyes kórokozók vizsgálata a vérből történik, melynek célja a kórokozóval szemben termelt ellenanyag kimutatása. Ilyen esetben vérvétel előtt nem szükséges éhezni.
Amennyiben szexuális úton átadható fertőzést igazolunk, feltétlenül szükséges a szexuális partner(ek) vizsgálata és kezelése is!
STD rendelésünkön lehetőség van a párok mindkét tagjának összehangolt ellátására!
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2016. 09. 02. 09:10 (Utolsó frissítés: 2019. 11. 27. 10:37)