A Bartholin-mirigyek a nagyajkak alsó harmadában kétoldalt elhelyezkedő babszemnyi képletek (jobb és bal oldalon egy-egy), melyek a szexuális izgalom hatására nyúlós váladékot termelnek a hüvelybemenet sikamlóssá tétele céljából. A mirigyek váladéka a hüvelybemenet két oldalához beszájadzó kivezető csöveken keresztül kerül a hüvelybemenethez.
A Bartholin mirigy gyulladás okai
A mirigyek különféle baktériumokkal befertőződhetnek, amik gyulladást okoznak. A fertőzést okozhatják bőrön előforduló gennykeltő baktériumok pl. Staphylococcusok, bélbaktériumok pl. E coli vagy szexuális úton terjedő kórokozók, amilyen a gonorrhoeát vagy a chlamydia fertőzést előidéző Neisseria gonorrhoeae, illetve Chlamydia trachomatis.
A gyulladás tünetei
A mirigy gyulladása eleinte csak a mirigyek kivezető csöveit érinti, és viszketéssel, később fájdalommal, kipirosodással jár, ami szexuális együttlét közben fokozódik. Ilyenkor az érintett kivezető cső területe piros és kissé duzzadt lehet, ám maga a mirigy nem duzzadt, nem fájdalmas, helyi vagy szájon át adott antibiotikumos kezelés, borogatás, jegelés hatására a folyamat többnyire gyorsan meggyógyul.
A Bartholin-ciszta és Bartholin-tályog tünetei
Amikor a bakteriális fertőzés már magukra a Bartholin mirigyekre is átterjed, az súlyosabb panaszokkal és tünetekkel jár: a mirigy kivezetőcsöve elzáródik, ami miatt a mirigy által termelt váladék nem tud ürülni a hüvelybemenet felé. Ekkor fájdalmas duzzanat, ún. Bartholin-ciszta alakul ki, aminek további felülfertőződése Bartholin-tályog kialakulásához vezet.
A folyamat gyakran csak az egyik oldali mirigyet érinti, és erős fájdalommal és nagy mértékű duzzanattal jár. A panaszok a járást, az ülést is rendkívül fájdalmassá teszik.

A Bartholin-ciszta és a Bartholin-tályog diagnosztizálása?
A diagnózis felállításához elegendő a nőgyógyászati szűrővizsgálat alkalmával történő klinikai vizsgálat, szemrevételezés, illetve ha a páciens a konkrét panasszal fordul szakorvoshoz.
A Bartholin-ciszta, tályog kezelése
A mirigyekben felgyülemlő váladék feszítése miatt a Bartholin-ciszta vagy a tályog magától is megnyílhat, és kiürülhet, de a gyógyulás sokkal gyorsabb és tökéletesebb, ha szakszerű nőgyógyászati ellátásban részesül a páciens.
Bartholin-ciszta, tályog műtét
A Bartholin-ciszta vagy tályog műtét során helyi érzéstelenítésben megnyitjuk a Bartholin-cisztát vagy tályogot, kiürítjük a váladékot, a tályog üregét fertőtlenítővel átmossuk, végül kivarrjuk a sebszéleket, hogy a műtét utáni sebváladék is ki tudjon ürülni.
A műtét utáni átlagos gyógyulási idő 2-3 hét.


A mirigy gyulladás megelőzése
A kialakulását teljes biztonsággal megelőzni nem igazán lehet, viszont a hüvelyi fertőzések korai kezelésével, nagy eséllyel elkerülhető, hogy a mirigyek is megfertőződjenek.
Ha Ön is Bartholin-cisztától szenved, egyeztessen időpontot szakorvosi konzultációra!
Jelentkezzen be most nőgyógyászati konzultációra online vagy telefonon!