Fontos tudnivalók a PrEP-ről
Mi az a PrEP?
A PrEP a HIV-fertőzést megelőző prevenciós készítmény, melynek szedése megvédi a HIV-negatív embereket a HIV-fertőzéstől.
Szedése ajánlott azoknak, akik magas HIV-fertőzés kockázatnak vannak kitéve. A gyógyszer hatékonyan véd a HIV-fertőzés szexuális úton történő terjedésétől, amennyiben az orvos által előirányzott módon és rendszerességgel szedik. Azt is fontos azonban tudni, hogy a PrEP nem hatásos egyéb szexuális úton terjedő betegségek (STD-k) ellen, így az óvszer használatot nem helyettesíti.
Milyen vizsgálatok szükségesek a PrEP szedése előtt és alatt?
A PrEP-et csak HIV-negatív emberek szedhetik, így a recept felírása előtt, a gyógyszerszedést megelőzően HIV-teszttel kell meggyőződni arról, hogy a páciens nem HIV-fertőzött. HIV-fertőzött páciens esetén a gyógyszer rezisztenciát válthat ki azok ellen a szerek ellen, melyekkel a fertőzöttséget kezelnék.
A továbbiakban 3 havonta javasolt a teszt megismétlése, mint ahogy az STD-szűrésen való részvétel is. A PrEP-et szedők hajlamosabbak elhagyni az óvszer használatot, azonban mint ahogy azt korábban tisztáztuk, a PrEP nem véd a többi STD ellen.
A PrEP egyik hatóanyaga csökkentheti a vesefunkciót, ezért az értékek vizsgálata a gyógyszer szedése előtt kötelező. Kezelőorvosa az eredmények alapján dönthet úgy, hogy nem javasolja a PrEP szedését, illetve hogy a normál veseértékekkel rendelkező pácienstől eltérően nem évente, hanem sűrűbben szükséges a vesefunkció vizsgálata.2020. 12. 02. 11:49 (Utolsó frissítés: 2020. 12. 02. 11:59)
A PrEP rövidítés jelentése „preexpozíciós profilaxis”, vagyis olyan gyógyszer alkalmazása, amely meggátolja a HIV vírussal való megfertőződést. Rendszeres PrEP szedéssel a szexuális úton történő HIV fertőződés 99%-ban, az injekciós droghasználat révén történő HIV fertőződés 74%-ban kivédhető.Miben segíthetnek a Belvárosi Orvosi Centrum munkatársai?
A Belvárosi Orvosi Centrumban képzett szakmai csapat várja Dr. Szlávik János, infektológus főorvos vezetésével. A munkacsoport tagjai nem csak a nemigyógyászat szakterület kiválóságai, de évtizedes tapasztalatuk van a HIV-fertőzöttek gondozásában is. Ennél fogva tökéletesen tisztában vannak a HIV-fertőzöttségnek kitett emberek aggályaival, legyen szó testi vagy lelki eredetűről.
A PrEP szedésével kapcsolatban is rengeteg kérdés felmerülhet a páciensben, hiszen Magyarországon jelenleg kevés információ áll rendelkezésre, és még kevesebb szakember foglalkozik a témával. Úttörőként munkacsoportunk tagjai belemélyedtek a PrEP témakörébe, számtalan képzés, és szakirodalom elsajátítása után nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy bármilyen felmerülő kérdésre tudjuk a választ.
Az elvégzendő vizsgálatokhoz pedig korszerű laborháttérrel, és orvosi szakértelemmel rendelkezünk, hogy a legjobbat tudjuk nyújtani.
Ha még mindig bizonytalan a PrEP szedésével kapcsolatban, kérjen időpontot konzultációra alábbi orvosaink valamelyikéhez!
PrEP munkacsoport
Dr. Szlávik János
Infektológus szakorvos, a munkacsoport vezetője
Dr. Várkonyi Viktória Dr. Tisza Tímea
Dr. Tóth Béla Dr. Baranyai Gerda
Bőr- és nemigyógyász szakorvosok
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2019. 03. 01. 16:28 (Utolsó frissítés: 2024. 07. 12. 13:54)
Kapcsolódó tartalmak