Körömgomba kezelése
Egészséges embereknél a körömgomba ugyan általában nem okoz komolyabb problémát, azonban így is károsíthatja a körmöt, fájdalmat okozhat, és nem utolsó sorban esztétikailag sem nyújt szép látványt, így mindenképp érdemes kezelni a fertőzést.
Legyengült immunrendszer, vagy cukorbetegség esetén viszont súlyosabb következményei is lehetnek a körömgomba fertőzésnek, ilyen esetekben még fontosabb a szakorvos felkeresése és a kezelés mielőbbi megkezdése.
Hogyan fertőződhetünk meg körömgombával?
A gombák kedvelik a meleg és nedves helyeket, illetve emberről emberre is terjednek, így gombás körömfertőzést kaphatunk el közös körömolló vagy törölköző használattal, vagy ha mezítláb sétálunk nyilvános uszodákban, zuhanyzókban.
A megfelelő személyes higiénia hiánya is a fertőzés kialakulásához vezethet.
Nem ritka az sem, hogy bőrgomba terjed át a körmökre, ezért fontos, hogy bőrgomba megjelenése esetén is mielőbb forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz, így megelőzhető a fertőzés tovább terjedése.
A fertőzés kialakulásában ún. hajlamosító tényezők is közrejátszanak, melyek többek közt a következők lehetnek: cukorbetegség, inzulin rezisztencia, legyengült immunrendszer, a köröm sérülése vagy benövése, szűk és rosszul szellőző cipő stb.
Körömgomba
Mik a körömgomba fertőzés tünetei?
A köröm színe sárgás-barnává válik, felülete töredezett, barázdált lesz, néha körömágy gyulladással is párosulhat a fertőzés.A gombásodás a legtöbb esetben egy körmön jelenik meg, mely később a többi körömre is átterjed.
Hogyan történik a körömgomba diagnosztizálása?
A diagnózis felállításához általában elegendő a fizikális vizsgálat, de a célzott kezelés érdekében gomba- és baktériumtenyésztésre is sor kerülhet.Súlyos vagy visszatérő fertőzés esetében laboratóriumi vizsgálatokra is szükség lehet, a fertőzés hátterében húzódó hajlamosító tényezők és esetleges egyéb betegségek tisztázására.
Körömgomba kezelése
A kezeletlen körömgomba fertőzés nem múlik el magától, mi több rosszabbodhat.A körömgomba legeredményesebben gyógyszerekkel kezelhető. Sokan sajnos idő előtt abbahagyják a kezelést, mert nem tapasztalnak rövid időn belül javulást, azonban a fertőzésből való kigyógyuláshoz türelemre van szükség. A terápia, a bőrgombától kezelésétől eltérően, hosszabb ideig tart, mivel akár egy évbe is telhet, mire a fertőzött körömrész lecserélődik. A gyógyszerek mellett a kezelés részét képezi a páciens által hordott lábbelik fertőtlenítése, mellyel megelőzhető a visszafertőződés.
Amennyiben a körömgomba tüneteit tapasztalja, egyeztessen időpontot bőrgyógyászatunkra, és szabaduljon meg minél előbb a fertőzés okozta kellemetlenségektől!
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2019. 01. 29. 14:16 (Utolsó frissítés: 2021. 02. 19. 14:17)