Blog: A méhnyakrák szűrésének legújabb ajánlásai
A hagyományos méhnyakrákszűrés a citológiai vizsgálaton alapul, mely a méhnyakról vett sejtek állapotát vizsgálja. A módszer a leggondosabb eljárás mellett is hordoz magában pontatlanságot. Sokszor nehéz megítélni, hogy egy kisebb elváltozást gyulladás okoz, vagy már jele egy rosszindulatú folyamat kezdetének. Ennek a terápia szempontjából van nagy jelentősége, így további vizsgálatokat tesz szükségessé. Időnként álnegatív eredményt is adhat a vizsgálat, mely azt jelenti, hogy a negatív eredmény ellenére (nem látható vagy nem került a kenetbe kóros sejt) már elindult a kóros elváltozás. Ebben az esetben hamis a biztonságérzet. Mindezek fényében az évenként ismételt szűrővizsgálat ajánlott.
A méhnyakrák okozta halálozás csökkent, de közel nem kielégítő mértékben. A tapasztalatok és eredmények arra sarkallták a szakembereket, kutatókat, hogy átgondolják a jelenlegi szűrési modellt, és újabb, pontosabb eljárások irányába kutassanak. Ennek eredményeként jelent meg egy újabb irányelv, ami mentén érdemes a jövőben haladni.
Az új módszer a nagy kockázatú HPV kimutatására alapoz, mellyel az okot kutatja. E mellett javasolja a citológiai (sejtkenet) vizsgálatot, és egy új biomarkereken alapuló vizsgálat alkalmazását, mely kimutatja, ha a sejten belül elindulak olyan élettani folyamatok, melyek a rákos elfajulás irányába mutatnak. A több irányú megközelítés sokkal jobb találati arányt eredményez, nagyobb pontossággal állapítja meg, hogy van-e kóros elváltozás, és ennek megfelelően javasol további teendőket. Míg a citológiai vizsgálat önmagában 70%- os pontossággal bír, a HPV meghatározással együtt alkalmazva közel 100%-os biztonsággal kiszűrhetőek a pozitív esetek.
A javasolt módszer figyelembe veszi az életkort, valamint hosszabb időre nyújt biztos előrejelzést. Amennyiben mind a HPV mind a citológia eredménye negatív, nincs szükség az évenkénti szűrésre.
Az eredmények értékelése, a következő szűrés időpontjának kitűzése, további vizsgálatok és terápia ajánlása a szakorvos feladata, mely egyedi megítélésen alapul.
A javasolt szűrési eljárás életkorok szerint˟
21 éves kor alatt: nem végzünk szűrést
21-24 éves korig: elég önmagában a citológiai vizsgálat
25-65 év között: komplex vizsgálat: HPV kimutatása, sejtkenet, és adott esetben CINTEC PLUS (biomarkeren alapuló tumor progresszió vizsgálat)
65 év fölött: Amennyiben 50 éves kortól az utolsó 3 szűrés eredménye negatív és nem volt a kórtörténetben méhnyakrák, vagy kóros eredmény, már nem szükséges a szűrővizsgálat
Egyéb körülmények:
Jóindulatú elváltozás miatt történő méheltávolítás után nem végzünk szűrővizsgálatot.
Fontos!!!: A HPV oltás után is szükséges a rendszeres szűrővizsgálat, a fenti irányelvek szerint.
Jelentkezzen be méhnyakrákszűrésre telefonon, vagy online felületünkön és visszahívjuk!
˟ A Magyar Méhnyakkórtani és Kolposzkópos Társaság IV. Kongresszusán elhangzottak alapján
A weboldalon közölt információk nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot, látogasson el orvoshoz!
Az oldalon található tartalmak hitelességéért a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, Dr. Tisza Tímea felel.
Létrehozva: 2016. 09. 19. 14:55 (Utolsó frissítés: 2017. 04. 10. 12:23)